Cuma, Haziran 2, 2023

Türkiye’nin Geri Dönüşüm Karnesi

Dünya üzerindeki tüketimin son 100 yılda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması, kaynakların tükenme riski ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştur. Üretim hacminin artışı ile tüketim artmış bu durum da atık seviyesinin oldukça yükselmesine neden olmuştur.

Günümüzde sürdürülebilir bir çevre bilincine sahip olmanın bir yolu da geri dönüşümden geçiyor. Geri dönüşüm en temel hali ile atık durumundaki materyallerin tekrardan tüketilebilir hale getirilmesidir. Geri dönüşüm, bugün başta Avrupa olmak üzere birçok Uzakdoğu Asya ülkesinde yüksek seviyelerde yapılmaktadır. Türkiye, son yıllarda geri dönüşüme verdiği önem ile geri dönüşüm yapan ülkeler arasında üst sıralara çıkmaya başlamıştır.

Türkiye’de Geri Dönüşüm Ne Zaman Başladı?

Dünya üzerindeki ilk geri dönüşüm çalışmaları II.Dünya Savaşı’nın sonrasında başladı. Dünya üzerindeki tüketim artışı sonucunda kaynakların daha etkili kullanılması düşüncesi başta kağıt, cam ve plastik ürünlerin geri dönüştürülmeye başlanması ile sonuçlandı. Türkiye ise geri dönüşüm çalışmalarına ile olarak doksanlı yılların başında dahil oldu.

2013 yılında ise geri dönüşüm çalışmaları yerel düzeyden alınarak bir ülke politikası haline getirildi. ‘’Ulusal Geri Dönüşüm Eylem Planı’’ ile Türkiye genelinde büyük bir geri dönüşüm çalışması başlatıldı. Bu projenin en büyük özelliği ise geri dönüşümün evlerde dahi yapılmasını sağlamaktır. Ev ve işyerlerine gönderilen geri dönüşüm torbaları ile geri dönüşümün en temelden yapılması sağlanmıştır. Böylece Türkiye, oldukça yakın bir dönemde başladığı geri dönüşüm hareketinde kısa sürede büyük başarılar elde edebildi.

Geri Dönüşümün Türkiye İçin Katkısı Nedir?

Türkiye’de artan geri dönüşüm seferberliği son yıllarda oldukça yüksek seviyelere ulaşmıştır. Türkiye, yaptığı geri dönüşüm projeleri ile gereğinden fazla hammadde kullanımını azaltmıştır. Bu hammaddelerin başında da kağıt geliyor. Kağıtta arttırılan geri dönüşüm oranı sayesinde ormanların korunması da bu şekilde sağlanmaktadır.

Türkiye, artan nüfusu ile yüksek atık oranlarına sahip bir ülkedir. Geri dönüşümün arttırılması ile hane başına çıkan atık miktarında da ciddi biz azalma olmuştur. Hane içi atık miktarının azaltılması ile daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre için önemli bir adım atılmıştır. Ülke içinde atık miktarının azaltılması ve geri dönüşümün hızlandırılması enerji tasarrufuna da katkı sağlamıştır.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz