Salı, Haziran 6, 2023

Manchester City’nin Tarihine İz Bırakmış 3 Önemli Dönüm Noktası

Futbolun doğum yeri olarak kabul edilen İngiltere, birçok önemli futbol kulübüne ev sahipliği yapmaktadır. Bugün katma değerleri milyarlarla ölçülen bu kulüplerin her biri köklü bir tarihe sahiptir. Bu köklü takımların arasında yer alan Manchester City F.C. 150 senelik bir geçmişe sahiptir. Bu uzun yolculukta Manchester City’nin tarihinde birçok dönüm noktası bulunuyor.

Manchester City’nin Kuruluş Hikayesi

1880 yılında kilise görevlisi olan Arthur Cornell ve kızı tarafından kurulan Manchester City, ilk dönemlerde Gorton FC ve Ardwick AFC olarak bilinmiştir. Ancak bu isimlerden sonra kurulduğu şehrin ismini alarak bugünkü ismi ile anılmaktadır.  1880 yılında kurulan bu takımın ilk oyuncuları kilisenin cemaatinden oluşmaktaydı.

Aslında takımın kurucuları olan Cornell ve kızı, bir işçi şehri olan Manchester’daki artan çeteleşme ve alkol sorununu bir nebze olsun çözebilmek için sporu çözüm olarak görmüşlerdi. Kilise bünyesinde kurulan bir takım olmasına rağmen takımın oyuncuları arasında her kesimden gelen birçok kişi bulunmaktaydı.

Manchester City’nin İlk Başarıları

1880 yılında kurulan Manchester City’nin ilk başarısı kuruluşundan tam 20 yıl sonra gerçekleşti. 1899 yılında İngiltere’nin ‘’Second Division’’ Ligini şampiyonluk ile bitirdi. 1904 yılında ise yükseldiği ‘’First Division’’ Liginde Bolton Wanderers adlı futbol takımını 1-0 ile yenerek ligin şampiyonu oldu. 1904 yılındaki bu başarının hem takım hem de şehir için büyük bir önemi bulunuyordu.

1974 ve 1976 yılları ise Manchester City’nin altın yılları denilebilecek bir öneme sahipti. Bu dönemde üst üste aldığı galibiyetler ile ligin en popüler takımı haline geldi. 1970’lerden günümüze ise kulüp sayısız başarılarla dolu bir geçmişe sahip oldu.

Manchester City’nin UEFA Yolculuğu

2008 yılındaki zorlu dönemini geride bırakan kulüp, yaptığı yeni transferler ile kısa sürede hem Premier Ligi’nde hem de UEFA’da oldukça önemli başarılara imza attı. 2010-2011 yılındaki Premier Ligi’nde Arsenal’i yenerek üçüncü olan Manchester City, bu üçüncülük sonrasında UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazandı. Ancak UEFA elemelerinde üst sıralara erişemedi. Buna rağmen Manchester City her geçen gün güçlenen kadrosu ile futbolseverler tarafından takip edilen ve desteklenen takım haline gelmiştir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz