Cuma, Haziran 2, 2023

Doğrudan Satışta Hikayenin Önemi Nedir?

Satış yapmak istediğiniz bir ürünün veya hizmetin bireylerde bir anlam uyandırması satış yapma oranlarınıza olumlu yönde etki etmektedir. Hedef kitlenize satışını yaptığınız ürünün güçlü yönlerini vurgulamak ve bu ürüne niçin ihtiyaç duyulduğunu anlatmak elbette sık kullanılan tekniklerin başında geliyor. Ancak birçok satış uzmanı, kitlelere anlatılan bir hikayenin de satış oranlarının artışı için çok etkili bir yöntem olduğunu vurgulamaktadır.

Doğrudan Satış için Niçin Hikaye Anlatmalıyız?

Doğrudan satış için iyi bir hikaye anlatmak ürünün kitle tarafından daha ilgi görmesini sağlayacaktır. Ürünün geçmişi ve ürünü üreten markanın kat ettiği yol hedef kitlenin ürünü niçin alması gerektiği konusunda daha ikna edici olabilir.

Hikayesi olan bir ürün ile hedef kitle arasında duygusal bir bağ oluşması çok daha kolaydır. Özellikle hedef kitlenin kendi deneyimleri ile özdeşleştirebildiği herhangi bir ürünün satışı doğrudan satış yapan tarafından daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak hikaye anlatmanın satış yapanlar için yararları yalnızca bununla sınırlı kalmıyor.

Hikaye Anlatarak Ürünün Hatırlanmasını Sağlayabilirsiniz

Hemen hemen birçok birey belirli dönemlerde belirli ürünlere yönelmektedir. Bu ürünlerin büyük bir çoğunluğunu da bir süre sonra kullanmayı bırakır. Ancak bazen çalan bir müzik veya akılda kalan bir olay yıllar geçse de size o ürünü çağrıştırır.

Doğrudan satış yaparken ürün hakkında anlattığınız bir hikaya hedef kitlenizin zihninde çok daha uzun süre yer edecektir. Duygusal yönü olan hikayeler basit bir çağrışımla insan zihninde çok daha kolay bir şekilde hatırlanır.

Hikaye Anlatmak Hedef Kitlenizin Sıkılmasını Önler

Ürün hakkında vereceğiniz bilgilerin hedef kitleye ne şekilde iletildiğinin önemi büyüktür. Teknik detaylarla dolu olan bir anlatım bir süre sonra hedef kitlenizin dikkatinin dağılmasına hatta sıkılmasına sebep olacaktır.

Bu yüzden doğrudan satış yaptığınız sırada hedef kitlenize bu bilgileri hikayeleştirerek vermek veya doğrudan hikaye anlatmak kitlenizin dikkatinin diri kalmasını sağlayacaktır.

Hikaye ile Güven Duygusu Paralellik Taşır

Doğrudan satış yaptığınız sırada anlattığınız bir hikaye ile hedef kitlenizin güvenini kazanabilirsiniz. Doğru noktalara referans vererek ve markanızın tanıtımını yaparak ürününüzü kitlenin gözünde güvenilir sınıfına kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Ancak bu noktada ürünü gereğinden fazla öven bir hikaye anlatımı yapılmamalıdır. Hedef kitlenize bu yapıda bir hikaye anlatarak ürününüz hakkında akıllarda soru işareti bırakabilirsiniz. Bu yüzden anlatınızı dengede tutmaya özen gösteriniz. 

Doğrudan satışta hikaye anlatmanın yolu elbette kitlenizi etkilemekten geçmektedir. Kitlenize etkileyici bir konuşma yapabilmek için özgüveninizin yüksek olması önemlidir. Özgüvenli Olmanın Yolları Nelerdir? adlı blog yazısı sizin için yol gösterici olacaktır.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz