Perşembe, Ocak 26, 2023

Soğuk Günlerde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 4 Meyve

Havaların soğuması ile vücutların direncinin düşmesi genellikle bir arada anılır. Hastalık havaları olarak bilinen soğuk günlerde vücut hem yazdan kışa geçen vücudumuz bu yeni havaya adapte olmaya çalışır hem de soğuk aylarda ortaya çıkan viral hastalıklar ile mücadele etmeye çalışır.

Bu nedenle soğuk günlerde bağışıklığınıza katkı sunacak  bir beslenme alışkanlığına sahip olmak büyük önem kazanıyor. Soğuk günlerde bağışıklığınız için tercih etmeniz gereken besinlerin başında da meyveler geliyor.

Turunçgiller

Kış aylarında vücut direncinin oluşturulması için C vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Kış aylarında tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilen portakal, greyfurt ve mandalina soğuk günlerde sofranızda mutlaka bulunmalıdır.

Ayrıca turunçgiller içerdiği kalsiyum ile de vücutlardaki direnci artıran meyvelerin başında gelmektedir. Turunçgil tüketimi, cilt hasarını önler ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Portakal ayrıca kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olur

Kivi

Kısa süre önce tropikal bir meyve olarak bilinen kivi, bugün Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yoğun bir şekilde üretiliyor. Kivi içerdiği vitaminlerden dolayı kış aylarında bir sağlık deposu olarak görülüyor.

Kivi içinde çok yoğun bir C vitaminine sahiptir. Tek bir kivi tüketimi ile vücudunuza yeteri kadar C vitamini alabilirsiniz. Antioksidan özelliği ile de vücudun daha sağlıklı kalmasına imkan verir.

Nar

Kadim zamanlardan bu yana şifa veren bir meyve  olarak bilinen nar, soğuk günlerde sık sık tüketilmesi gereken bir meyvedir. Soğuktan dolayı eklem ağrısı çekenler nar tüketimi ile bu ağrılardan kurtulabilir. Ayrıca içerdiği K vitamini ile vücut bağışıklığını artırabilirsiniz.

Güçlü bir antioksidan özelliği sunan nar, ayrıca içerdiği C vitamini ile de kış aylarında vücudun hastalıklara karşı etkin bir şekilde savaşmasını sağlar.

Elma

Sarı, yeşil, kırmızı..Birbirinden farklı renge ve lezzete sahip olan elmalar, tatlarının yanı sıra içerdikleri vitaminler ile de dikkat çekiyor. Özellikle elmaların kabukları bağışıklığı artıran besin değerlerini taşımaktadır.

Elma kabuklarının içindeki madde vücut içindeki iltihaplanmayı büyük ölçüde azaltabilen bir yapıya sahiptir. Tükettiğiniz elmada da kış aylarındaki viral hastalıkları engelleyecek birçok vitamin de mevcuttur.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz: Mevsim Geçişlerine Dikkat!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz