Cumartesi, Mart 25, 2023

Soğuk Günlerde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 3 Kış Sebzesi

Kış mevsimi zorlu hava koşullarından dolayı bağışıklığın hızla düştüğü bir dönemdir. Havadaki değişim ve soğuğun etkisi ile bu dönemde farklı viral hastalıklar daha yoğun bir şekilde görülür.

Vücut direncinin düştüğü bu dönemde beslenmeye dikkat etmek hastalıklardan korunmanın yoludur. Kış mevsimi sebzelerinden tüketerek vücudunuzu soğuğa ve  hastalıklara karşı güçlü ve hazır hale getirebilirsiniz.

Ispanak

Kış aylarının sevilerek tüketilen sebzesi ıspanak, sahip olduğu vitaminler ile insan vücuduna birçok yararlı besini sağlar. A vitamini açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan ıspanak, vücudun yapı taşı olarak bilinen vitamini sağlar.

Kış aylarında bolca ıspanak tüketmeniz bu aylarda sıkça ortaya çıkan solunum yolu hastalıkları için ideal bir koruma kalkanı görevi görür. Ayrıca vücutta oluşan enfeksiyona karşı da büyük yararı vardır.

Karnabahar

Kış günlerinin şifa deposu olarak bilinen karnabahar, kızartmasından haşlamasına birçok şekilde pişirilebilen bir sebzedir. bu beyaz renkli ve yüksek lif oranına sahip sebze, kış aylarında evlerde sıkça tükelir. Karnabahar, sahip olduğu vitaminlerle kış ayında bağışıklığınız için sıkça tüketmeniz gereken bir sebze olarak öne çıkıyor.

İçerdiği A, C ve K vitaminleri kış aylarında vücudun direncini koruyan vitaminlerin başında geliyor. Ayrıca omega 3 içerdiği için vücudun yenilenmesini de sağlar. Ayrıca içinde barındırdığı yüksek antioksidan, kış aylarındaki birçok enfeksiyon için koruyucu bir özellik sağlar.

Havuç

En bilinen kış sebzelerinin başında gelen havuç, kış aylarında hem salatalarda hem yemeklerde sıkça tüketilen bir sebzedir. Tadı ve rengi ile yemeklere ve salatalara renk ve tat katan havuç, bunun yanı sıra tam bir vitamin deposudur.

Havuç tüketimi kış aylarında size tam bir koruma sağlar. İçerdiği K1 vitamini ve potasyum viral hastalıklara karşı tam bir antioksidan görevi görür. Ayrıca içerdiği A ve C vitaminleri ile de kış aylarının en bilinen hastalıklarına karşı tam bir koruma sağlayabilirsiniz.

Ispanaktan Gelen Sağlık: Ispanaklı Detoks Tarifi

Ispanak, kış aylarında vücudunuzu zinde tutacak kış sebzelerinin başında geliyor. Ispanak ile hazırlayacağınız bir detoks kış aylarında birçok hastalıktan korunmanızı sağlayacaktır. Kış aylarında hazırlayabileceğiniz detoks için malzemeler şunlardır;

2 adet ıspanak yaprağı

2 adet orta boy salatalık

6 yaprak taze nane

maydanoz yarım demet

yarım bardak limon suyu

5 bardak su

Tüm malzemeleri blender yardımıyla pürüzsüz hale gelene dek çekiniz. Daha sonra afiyetle tüketiniz.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz: Soğuk Günlerde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 4 Meyve

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz