Cumartesi, Mart 25, 2023

Deprem Sonrasında Yardım Faaliyetlerinin Önemi Nedir?

Deprem kuşağında yer alan ülkemiz toprakları tarih boyunca sayısız defa deprem gerçeği ile yüzleşmek zorunda kaldı. Yıkıcı etkileri olan depremler, insanların yaşamında onarılması güç veya onarılamaz acılar bırakmaktadır.

6 Şubat’ta yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem, ülkemizin acı bir şekilde deprem gerçeğiyle yüzleşmesine neden oldu.

Depremin yıkıcı etkisinin yaralarını sarmaya çalışan ülkemizde birçok yardım faaliyeti de hız kesmeden yürütülüyor. Ancak deprem sonrasındaki yardımların nasıl olması gerektiği ise önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Depremin Hemen Sonrasında Yapılması Gereken Yardım Faaliyetleri

Yıkıcı bir depremin hemen sonrasında yapılması gereken ilk yardım faaliyeti arama kurtarma çalışmalarıdır.

Enkaz altında kalanların deprem sonrasında acil bir şekilde kurtarılması gerekmektedir. Bu yüzden arama kurtarma çalışmalarına destek olmak yapılması gerekenlerin başında geliyor.

Sağlık malzemeleri ve temel hayati ihtiyaçlar da depremin hemen arkasından yapılması gereken yardımların başında geliyor.

Deprem bölgesinde temel ihtiyaçların sağlanması ilk etapta oldukça hayatidir. Hem depremzedeler hem de arama kurtarma ekipleri için başta su, yiyecek, giyecek ve ısıtma ekipmanları gerekmektedir.

Bu yüzden bölgeye ivedilikle bu malzemelerin ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Deprem sonrasının ilk döneminde konserve gıdalar, şişe su ve battaniye gibi ek hazırlık gerektirmeyen ürünler mutlaka bölgeye gönderilmelidir.

Deprem Sonrasının İlerleyen Günlerinde Gereken Yardımlar Nelerdir?

Yıkıcı depremler sonrasında deprem bölgesinin ihtiyaçları zaman geçtikçe farklılık göstermektedir. Arama kurtarmanın devam ettiği bu dönemde akla ilk gelen ihtiyaçlar arasında barınma gösterilmektedir. Bu yüzden çevreye evleri zarar görenler için çadır ikmalinin yapılması elzemdir.

Diğer yandan deprem bölgesindeki vatandaşlar için giysi ve yiyecek yardımının da devam etmesi önemlidir. Yiyecek gönderiminde kuru gıdalar ve bakliyat doğru tercih olacaktır. Ayrıca odun ve kömür gibi ısınmayı sağlayacak yardımlar da bölgeye ulaştırılmalıdır.

QNET Olarak Depremin İlk Gününden Bu Yana Depremin Yaralarının Sarılmasına Yardımcı Oluyoruz

6 Şubat 2023 yılında Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen iki büyük depremin sonunda on bir ilimizde büyük yıkım meydana gelmiştir.

QNET ailesi olarak ülkemizin deprem bölgesindeki yaralarının sarılması için birçok yardımı ilk andan itibaren sivil toplum örgütleri ve devlet kurumları ile koordineyi sağlayarak bölgeye ulaştırdık. 

WHR( World Human Belief), AHBAP, AFAD ve AKUT  gibi deprem sonrasında aktif rol alan devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile deprem bölgesine hem nakit hem de yardım kolisi olarak gönderdik.

Ramazan Ayında ise QNET Ailesi olarak Hatay’a giderek, depremzedeler ile iftar yapmayı planlıyoruz. İftar çadırlarımızı da Hatay’da aktif etmeyi planlıyoruz.

Geçmiş Olsun Türkiye’m

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz