Salı, Haziran 6, 2023

Vejetaryen Olarak Doğanın Korunmasına Nasıl Katkıda Bulunuruz?

Dünya, son yüzyılda hızla artan endüstrileşmeden ve fosil kaynakların aşırı tüketiminden dolayı tehdit altındadır. Hızla değişen doğal denge ve çevrenin kirlenmesi milyonlarca insanın yaşamını doğrudan etkilemektedir. Bugün her bir bireyin doğayı korumak için elinden gelen birçok şey bulunmaktadır.

Bireysel olarak çevreye katkı sunmak istiyorsanız yapabileceğiniz şeylerden biri de daha az et yemek veya hiç et yememek olarak verilebilir. Et endüstrisi de dünyadaki birçok endüstri gibi doğayı kirletmektedir. Özellikle endüstriyel hayvancılık birçok ülkede doğa katliamlarının yapılmasına neden olmaktadır.

Küresel Isınma Karşısında Bir Duruş Sergileyin

Son verilere göre yılda ortalama 230 milyon ton et tüketilmektedir. Bu oranlar yaklaşık 25 yıl öncesinin neredeyse iki katı seviyesine ulaşmış durumda. Et ihtiyacının özellikle koyun, inek, keçi gibi hayvanlardan sağlandığı düşünüldüğünde harcanan kaynak miktarını tahmin etmek hiç zor değildir.

Özellikle büyük hayvan çiftliklerinden ortaya çıkan sera gazı küresel ısınmanın başlıca nedenleri arasında gösterilebilir. Bu yüzden et tüketimini azaltmanız veya et yememeniz küresel ısınma karşısında bireysel olarak atabileceğiniz önemli adım arasında yer alabilir.

Sürdürülebilir Bir Çevre İçin Katkıda Bulunun

Son çeyrekte dünya nüfusunun katlanarak artması, gelişmekte olan birçok ülkede etin daha ulaşılabilir olması sonucunda bugün dünya et tüketimi devasa rakamlara ulaşmıştır. Ete olan bu talep hayvan yemi sağlamak için tarımsal üretimin de artmasına sebep olmuştur.

Özellikle endüstriyel hayvancılıkta tarım arazilerine de ihtiyaç duyulması dünya üzerinde sürdürülebilir bir çevrenin varlığını tehdit etmektedir. Son verilere göre dünya topraklarının %25’i çiftlik hayvanlarının üretimine ayrılmış durumdadır. Bu yüzden bireysel olarak et tüketimini azaltmanız sürdürülebilir bir çevre için atacağınız önemli bir adımdır.

Hastalık Riskini Azaltabilirsiniz

Az et tüketmek veya hiç et tüketmemenin bireysel sağlıkla doğrudan ilgisi bulunuyor. Ancak daha ilginç olansa et tüketiminin düşürülmesinin birçok hastalığın önlenmesine imkan sağladığı bilgisidir.

Çiftlik hayvanları yüzyıllardır insanlar ile bir aradadır. Bu yüzden birçok hastalığa karşı insanlar ve bu hayvanlar arasında bağışıklık bulunuyor. Ancak yine de risk devam ediyor.

Özellikle büyük çiftliklerden ortaya çıkan atıklar birçok bakteriyel ve viral hastalığın dünya üzerinde yayılmasına neden olabiliyor. Hayvan atıklarında yüksek miktarda E coli, cryptosporidium ve fekal koliform gibi bakteriler bulunuyor.

Ayrıca birçok çiftlik hayvanı daha az kayıp ve yüksek verim için antibiyotikle tedavi ediliyor. Bu etler tüketildiğinde antibiyotiğin maddeleri vücuda giriş yapıyor. Bu yüzden et tüketimini azaltmak ve et tüketmemek salgın hastalıkların önlenmesinde dolaylı bir çözüm gibi görünmektedir.

QNET Vejetaryen Değerlerini Savunuyor

Yeşili ve doğayı koruyan değerlere sahip olan QNET, sürdürülebilir bir çevrenin devamı için farkındalık oluşturmaya çalışmaktadır. Vejetaryenlik de QNET değerleri arasında yer alıyor. Dünyanın sınırlı kaynakları için mücadelesini sürdüren QNET, sürdürülebilir değerleri benimsemeye devam ediyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz