Salı, Haziran 6, 2023

22 Mart Dünya Su Günü

Yaşamın yegâne kaynağı su, dünya var olduğundan bu yana evrene hayat veriyor. İnsanın Henüz dünyaya ayak basmadığı dönemden bu yana sayısız canlıya hayat kaynağı olmuş su, bugün insanın türlü müdahalelerine rağmen tüm dünyaya hayat vermeye devam ediyor.

22 Mart Dünya Su Günü, suyun hayatımızdaki vazgeçilmez rolüne, insanların ona ulaşmada karşılaştıkları zorluklara ve bu sorunlara yönelik çözümlere dikkat çeken bir gün olarak öne çıkıyor. 1993 yılında Birleşmiş Milletler tarafından dünyada süregelen su sıkıntısını ve temiz su kaynaklarının önemini anlatmak amacıyla 22 Mart’ı Dünya Su Günü olarak ilan etmişlerdir.

Temiz Su İnsani Bir Haktır

Yaşamın kaynağı olarak adlandırılan su, bugün dünyanın birçok noktasındaki insanlar için neredeyse ulaşılamaz bir haldedir. Değişen iklim neticesinde kurak olan yerlerde daha da kuraklık artmış, bunun sonucunda ise birçok topluluk temiz suya erişemez hale gelmiştir.

Ayrıca yaşanan savaşlar, sanayileşmeden dolayı su kaynaklarının kirletilmesi de birçok topluluğun temiz sudan mahrum kalmasına neden olmuştur. Son verilere göre dünyanın birçok bölgesinde su kıtlığından ve temiz su kaynaklarının olmamasından dolayı birçok insan hayati tehlike altındadır.

Temiz su her insanın yaşamsal faaliyetleri için gereklidir. Bu yüzden Birleşmiş Milletler 2012 yılında temiz suyu insani bir hak olarak kabul etmiştir. Bugün birçok ülkede temiz su kaynaklarının artırılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Korumak ve Yardım Etmek İçin Ne Yapabiliriz?

Su kaynaklarının çeşitli sebeplerden dolayı azaldığı günümüz şartlarında her bireyin su farkındalığı için yapabileceği ve yapması gerekenler bulunuyor.

 Bunlardan ilki mevcut su kaynaklarını kirletmemektir. Dünya üzerindeki su kaynakları kısıtlıdır. Bu yüzden içme sularını tehdit edebilecek her türlü zararlı faaliyetten kaçınılmalıdır.

Ayrıca temiz suyun bir insani hak olduğunu ve tasarruflu su kullanımının kaynakların korunması için önemli olduğunu benimseyin ve bu durumu her fırsatta dile getiriniz.

Temiz Suya Ulaşmak İçin: HomePure Nova

HomePure Nova sahip olduğu gelişmiş kimyasal ve fiziksel su filtreleme özelliği sayesinde sizin temiz suya ulaşmanızı sağlar. Şebeke suyunu içilebilir su haline getirir. Böylelikle sağlıklı ve temiz bir suyu tüketme imkanı elde edersiniz.

Japon teknolojisi ile donatılan bu ürün içerisinde tortu filtresi, yüksek performanslı karbon filtre ve bakteri önleyici doğal silver-lite taşı bulunuyor.

Diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz: Su Filtreleme Sistemlerinin Hayatımıza Etkileri

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz