Pazartesi, Haziran 5, 2023

Ramazan Ayında 3 Beslenme Önerisi

Ramazan ayı bu yıl 23 Mart’ta ilk oruçların tutulmasıyla başladı. Dünyanın birçok noktasındaki Müslümanlar Ramazan ayını karşılamanın mutluluğunu yaşıyor. Ramazan ayı denilince aynı zamanda akla birçok yemek türü de geliyor. En zengin sofraların kurulduğu bu ayda uzun saatler aç ve susuz kalındığı için beslenme de ayrı bir önem taşıyor.

Orucunuzu Açarken Acele Etmeyin

Orucunuzu açarken hızlı ve çok yemek sonrasında hazımsızlık sorunu başta olmak üzere, şeker ve tansiyon yükselmesi gibi çeşitli sağlık sorununa neden olabilir. Bu yüzden orucunuzu su veya zeytinle açabilirsiniz. Sonrasında çorbanızı mümkün olduğunca ağır bir şekilde içiniz ve mümkünse ana yemeğe geçmek için biraz ara veriniz.

İftar sofrasında bulunan iftariyelikleri tüketirken daha ölçülü olmanız da önemlidir. Özellikle şarküteri ürünlerinin tüketimine mutlaka dikkat ediniz. Ağır yiyeceklerden karışık bir şekilde tüketmeniz sizi iftar sonrasında zorlayabilir.

İftardan Sonra Tatlıya Dikkat

Ramazanda tatlı tüketimi normal zamanlara göre hiç olmadığı kadar artıyor. Özellikle Ramazan ayına özel birçok tatlının da ağır denilebilecek malzemelerden yapıldığı göz önünde bulundurulursa iftar sonrası tatlı yemeye dikkat etmekte yarar var.

İftardan sonra en az bir saat sonra tatlı tüketmeye özen gösterin. Genellikle sütlü tatlılar iftar sonrasında iyi bir tercih olacaktır. Karbonhidrat ve doymuş yağ oranı fazla olan tatlıları tercih etmeniz kilo almanıza neden olabilir ve eğer kronik rahatsızlıklarınız varsa bu tatlılardan fazla tüketmeniz size rahatsızlık olarak geri dönecektir.

İftar Yemeklerini Sahurda Tüketmeyin

Ramazan ayında en çok yapılan hatalardan biri de iftarda kalan yemeklerin sahurda da tüketilmesidir. Özellikle evde verilen davet sonrasında kalan yemekleri sahurda da tüketmeniz ciddi hazımsızlık ve mide problemlerine yol açabilir. Bu yüzden sahurda daha farklı gıdalar tüketilmesi öneriliyor.

Sahurda tüketeceğiniz yiyecekler daha çok kahvaltılık ağırlıklı olmalıdır. Daha tok tutan ve besleyici gıdalar sizin aç kalmanızı da önleyecektir.   Özellikle yumurta, peynir, tok tutan ve az yağlı bulgur pilavı gibi yiyecekler iyi bir sahur menüsü olarak tercih edilebilir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz