Salı, Haziran 6, 2023

Evinizde Su Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak 3 İpucu

Dünya üzerinde temiz su bulabilme her geçen gün çok daha zor bir hale geliyor. Su kaynaklarının kirletilmesi sonucunda her geçen gün azalan su kaynakları ayrıca küresel ısınmanın etkisiyle daha da azalmaktadır. Su tasarrufunun hızla yapılması gereken bu dönemde evlere çok iş düşüyor. Özellikle ev içinde yapacağınız su tasarruflarıyla büyük oranlarda suyun gereksiz yere kullanımını önleyebilirsiniz.

Banyoda Su Tasarrufunu Nasıl Yapabilirsiniz?

Banyolar ev içinde en fazla su harcanan bölümdür. Duş ve tuvalet ihtiyacı için su kullanımının yapıldığı banyolarda ufak tasarruflarla binlerce litre suyu kurtarabilirsiniz. İlk olarak klozeti veya alaturka tuvalet deliğini çöp kovası olarak kullanmayınız. Çöpler için her daim çöp kovasını tercih ediniz. 

Oldukça az bir miktar gibi görünse de en çok su israfı diş fırçalarken ve tıraş olurken yapılmaktadır. Siz suyu az açsanız bile yıl içinde hesaplandığında yüzlerce litre su boşa aktığı biliniyor. Bu yüzden bu iki işi de yaparken suyu tamamen kapatınız. 

Banyo yaparken küveti doldurmak ilk bakışta keyifli bir aktivite gibi gelse de su israfında oldukça yüksek bir orana sahiptir. Bu yüzden küvet doldurmak yerine kısa duşlar alarak su israfını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Mutfakta Su Tasarrufunu Nasıl Yapabilirsiniz?

Mutfaklar da ev içinde suyu oldukça yüksek miktarda tükettiğimiz bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Mutfakta alabileceğiniz bazı önlemler neticesinde yüksek miktarda su tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

İlk olarak sebze ve meyveleri akan suyun altında yıkamayınız. Bunu yapmak yerine bir kaba su doldurun ve ürünleri bu suyun içinde yıkayın. Eğer bu durum içinize sinmiyorsa bir fırça yardımıyla bu ürünleri daha iyi bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Aynı şekilde eğer elde bulaşık yıkıyorsanız mutlaka ayrı bir kabınız olsun. Akan suyun altında bulaşık yıkamak büyük bir su israfına neden olacaktır. Bu yüzden bulaşık makinesi almayı düşünebilir veya elde yıkarken bir tas kullanabilirsiniz.

Evde Temiz Suya Ulaşmanın Sırrı: HomePure Nova

Evlerde su kullanımını tasarruflu hale getirmek kadar temiz suya ulaşmak da bir o kadar önemlidir. Güney Kore teknolojisine sahip HomePure Nova, sahip olduğu teknolojisiyle sizleri temiz ve içilebilir suyla buluşturuyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz