Salı, Haziran 6, 2023

Aylık Planlama Yapmanın Size Sunacağı 3 Avantaj

Okul hayatına adım atan hemen hemen herkes ilkokul öğretmeninden planlı olmakla alakalı bir öğüt dinlemiştir. Planlı olmanın okul hayatından itibaren çok küçük yaşlarda kazanılması gerçeği ilerleyen dönemde çok daha net bir şekilde görülmektedir.

Özellikle başarılı bir yaşamında planlamanın önemi yadsınamaz bir biçimde önemlidir. İş yaşamının vazgeçilmezi olan aylık planlama, birçok açıdan büyük önem taşıyor.

Aylık Planlama Yapmanız Karmaşayı Önler

İyi bir aylık planlama birçok açıdan dağınık olmanızı önler. Gerek iş sahibi gerek çalışan için aylık planlama yapılması bütün bir ayın planını görmeniz açısından çok daha önemlidir. Son yapılan araştırmalara göre dağınık olmanın hafızaya olumsuz etkisinin olduğu saptanmıştır.

Bu yüzden unutmak yerine iyi düşünülmüş bir planı gerçekleştirmek size büyük ölçüde fayda sağlamakla beraber birçok detayı hatırlamanızı sağlayacaktır. Aylık iş planında neyi ne zaman yapacağınız belirlidir. Bu sayede işlerin çakışmasını önler, sizin de bu işleri sırasıyla yapmanıza imkan verir.

Çalışma Hayatının Stresini Azaltır

Çalışma hayatı koşulları ne olursa olsun stres kaçınılmazdır. Özellikle plansız bir aya başlamak her işte stresi kat be kat artıracaktır. Bu yüzden aylık planlama yapmak olası iş yükünüzü azaltacak bu da stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle iş sahibiyseniz stres her daim yanınızdadır. Bunu aşmanın en kolay yollarından biri de aylık planlamanızı bir önceki ayın son günlerinden yapmak. Ödemeler, toplantılar ve diğer iş yükünüz de böylelikle büyük oranda azalmış olacak ve daha öngörülebilir bir ayınız olacak.

İş Hayatında Başarıya Giden Yol Planlamadan Geçer

Tıpkı ilkokul öğretmeninizin dediği gibi, planlı bir öğrenci başarılı olmaya adım atmıştır. Bu sözü belki okul hayatınız boyunca çok kere duydunuz. İyi bir planlamanın da iş hayatına sunduğu okul hayatından farksızdır.

Çalışan veya iş sahibi fark etmeksizin işinizi planlamak çok daha başarılı olmanıza imkan verecektir. Neyi ne zaman yapacağınızı bilmenizin size büyük artısı olacaktır. Planlama düzeni, düzen disiplini, disiplin ise başarıyı beraberinde getirir.

 Genç Girişimciler İçin Planlama Olmazsa Olmaz mı?

Hızla değişen günümüz dünyasında özellikle Y ve Z kuşağına sahip iş sahipleri yani genç girişimciler çalışma hayatında birçok tabunun yıkılmasında ön ayak oluyorlar. Ancak planlı olmak kuşakların da ötesinde bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır. Her ne kadar iş dünyasında köklü değişimler olsa da planlı olmak her zaman önemini koruyacaktır.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz