Salı, Haziran 6, 2023

Bayram Boyunca 3 Beslenme Önerisi

2023 yılının Ramazan ayı 20 Nisan Perşembe günü sona eriyor. 21 Nisan Cuma günü Ramazan Bayramı’nın ilk günü kutlanacak ve üç günlük Ramazan Bayramı 23 Nisan Pazar günü sona erecek. Bayram boyunca akla ilk gelen durumların başında da beslenme geliyor. 

Ailelerin birbiriyle görüştüğü bu özel günde kültürümüzün etkisiyle de birbirinden özel çeşitlerin bulunduğu bayram sofraları kurulmaktadır. Hal böyle olunca hem lezzetli ürünleri tatmak hem de sağlığınıza dikkat etmek için ölçüyü elden bırakmayınız. 

Bayram Kahvaltısını Ölçülü Tüketin

Bayram denildiğinde akla ilk gelenlerin başında da sevdiklerimiz ile yapılan bayram sofraları gelmektedir. Tüm ailenin bir masa etrafına toplandığı bu sofralarda birbirinden lezzetli yiyecekler de olmazsa olmazlar arasındadır. 

Bayram kahvaltılarında şekerli ve hamur işi ürünleri aşırı tüketmekten imtina ediniz. Özellikle tansiyon ve şeker gibi kronik rahatsızlıklarınız bulunuyorsa bu ürünleri fazla tüketmeniz sağlığınız açısından zararlı olacaktır. Bayram kahvaltısında küçük porsiyonlar da sağlınız açısından önemlidir. 

İkramları Tüketirken Küçük Porsiyonları Tercih Edin

İkramlar bayramın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Aile ve arkadaş ziyaretlerinin yoğun olarak yapıldığı bu dönemde haliyle ikramlar da bir hayli artmaktadır. Türk kültüründe hamur işleri ve şerbetli tatlılar misafirlere yapılan ikramlarda önemli rol oynar.

Bu yüzden bayram oturmalarında mümkün olduğunca küçük porsiyonları tercih ediniz. Tatlı ve tuzlu ürünleri bir anda tüketmemek de sağlığınız açısından yüksek öneme sahiptir. Eğer kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa ikramları tüketmemeyi tercih edebilirsiniz. 

Şerbetli Tatlılarla Aranıza Mesafe Koyun

Ramazan ayının yanı sıra bayramda da yüksek miktarda şeker ve un içeren şerbetli tatlılar lezzetli olduğu kadar sağlık açısından zararlı olabilecek bir yapıya da sahip. Bayram boyunca şerbetli tatlı tüketiminizi olabildiğince düşük seviyede tutun. 

Ayrıca şerbetli tatlı yerine sütlü tatlı tüketimini de tercih ederek tatlı ihtiyacınızı hem daha sağlıklı hem de lezzetli bir şekilde giderebilirsiniz. Şerbetli tatlıları tüketirken mutlaka yavaş yiyiniz ve gün içinde sadece bir defa tüketiniz.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz