Salı, Haziran 6, 2023

FinGreen Projesi Nedir?

Ekonominin güncel parametrelerinin bilinmesi bireylerin hayatı daha berrak bir şekilde okuyabilmesini sağlar. Ancak dünyanın birçok noktasında gençler ve kadınlar hane ekonomisine büyük katkı sunsa da süregelen finansal yapının nasıl işlediğine dair ya hiç bilgileri yok ya da eksik bilgileri bulunuyor.

QNET, dünyanın çeşitli noktalarındaki yerel sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı iş birliği neticesinde Fin Green projesini hayata geçirmiştir. Son verilere göre dünya nüfusunun önemli bir bölümü olan 2,5 milyar insan finansal hizmetlerin büyük bir çoğunluğuna erişim sağlayamıyor. Özellikle gelişmemiş ülkelerde bu oran nüfusun büyük bir çoğunluğuna tekabül etmektedir. QNET dünyanın farklı ülkelerinde hayata geçirdiği bu proje ile özellikle gençlere ve kadınlara temel ekonomik bilgileri vererek bireyleri hayata hazırlamaktadır.

Finansal Okuryazarlık Olmazsa Olmaz

Finansal okuryazarlık günümüzün temel ekonomik yapısının ne olduğunu anlamamıza yarayan basit bilgilerdir. Türkiye özelinde ev hanımları ekonomiyle hemhal olmalarına rağmen ekonomik parametrelere yabancı kaldıkları bir durumda bulunabiliyorlar.

 Ailelerin ekonomisini yöneten kadınların ekonomi hakkında ayaklarının daha sağlam yere basmasını sağlayacak FinGreen projesi QNET ve KEDV( Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) ortak çalışması olarak biliniyor. Bir sosyal farkındalık projesi olan FinGreen, Türkiye özelinde birçok ilde aktif olarak finansal okuryazarlık derslerini kadınlarla buluşturmaktadır.

Fingreen Türkiye Projesi Kadınlara Ne Vadediyor?

QNET Türkiye’nin kadınlara yönelik projesi olan FinGreen, kadınların güncel ekonominin yapısını ve değişkenlerini fark edebilecekleri bir eğitim dizisidir. Bu sayede kadınların ekonominin yapısını öğrenerek daha doğru adımlar atabilmesini, sahip oldukları yatırım araçlarını bilinçli ve tek başına kullanabilmesini ve aile ekonomisini günün ekonomik şartlarını anlayarak yönetebilmesini amaçlamaktadır.

QNET ve KEDV’in ortak olarak yürüttüğü FinGreen projesi kısa sürede Türkiye’nin birçok noktasında sunduğu eğitimlerle birçok kadına eğitim verebilme şansına erişmiştir. Eğitim boyunca uzmanlar tarafından verilen bu eğitimlerde ise şu konulara yer veriliyor;

  • Bütçe Nedir?
  • Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?
  • Gelir ve Gider Dengesi Nasıl Kurulur?
  • Mutfak Masrafları ve Faturalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk bakışta herkesin bildiği sorular gibi görülse de eğitimin amacı tüm bu soruları güncel ekonomik yapının ele alınmasıyla anlatabilmektir. Örneğin enflasyonun yapısının bilinmemesi aile bütçesi yapmak bütçenin eksik kalmasına veya aile birikiminin doğru harcanmamasına neden olabilir. Kısacası QNET Türkiye’nin FinGreen projesi kadınlara finansal okuryazarlığı öğreterek önce aile ekonomisinin daha sağlam temellere alınmasını sağlıyor sonra da kadınları ekonomik hayatın içine daha da fazla dahil ediyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz