Pazartesi, Haziran 5, 2023

The Succession Dizisinden Öğrenebileceğiniz 3 Liderlik Dersi

Amerikan yapım şirketi HBO’un kült dizileri arasında yer The Succession, medya ve eğlence sektöründe yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde zenginliğin ve gücün doruğundaki bir ailenin yaşamını konu alıyor.

Şirketin sahibi olan Logan Roy, şirketten ayrıldıktan sonra dört çocuğunun birbirleriyle olan güç savaşı izlenmeye değer. The Succession iş hayatının zorlu yüzünü size sunarken kriz anlarında nasıl lider olunması gerektiğine dair detaylar veriyor. 

Başarının Yolu İşbirliğinden Geçer

Dört kardeşin güç savaşını anlatan the Succession, dört farklı karaktere sahip liderin başlarına gelen olaylar karşısında takındıkları tutumu göstermektedir. Dizinin hemen hemen her bölümünde, en hırslı kardeş olan Kendall Roy’u bile, hiç bir karakter tek başına değil.

Her bir lider kendi kadrosuna ve güvendikleri bireylere sahiptir. En zor anlarında yanlarında olan bu güvendikleri bireyler liderin başarısına başarı katar. Ayrıca kadrosu güçlü olanın liderlikte daha başarılı olabileceği gerçeği de dizide sıkça işleniyor.

Karar Verirken Duygusal mı Olmalıyız?

Bir lider için en zor anlardan biri de karar vermek. The Succession, liderlerin korku, baskı, öfke ve üzüntü anında nasıl kararlar verebileceğini izleyiciye birçok yönüyle gösteriyor. Örneğin, dizinin en ilgi çeken karakterlerinden biri olan Logan Roy’un eylemlerinin çoğunun gururundan ve hırsından kaynaklandığını söylemek yanlış olmaz. İktidarda kalabilmek için başkalarını manipüle etmekten keyif alıyor ve bu keyif onun en önemli (ve zararlı) kararlarının çoğuna rehberlik ediyor.

Dizide duygusal yaklaşım için verilen bir diğer liderlik dersi de, işin çıkarlarını kendi çıkarları önüne konulduğunda bunun işe ne gibi zarar getireceğidir. Dizide verilmek istenen mesajlardan biri de işine karşı profesyonelce yaklaş mottosudur.

Lider En İyi Adapte Olandır

Uyum sağlamak, zeka ve gücün dahi ötesine konulmuştur. Dizi boyunca da ailenin deneyimlediği süreçlere en iyi adapte olanın bariz başarısı sıkça kendisini göstermiştir.

Bugün günümüzde de iş sahibi liderler değişen dünyanın dinamikleri ile karşı karşıyalar. Son beş yılda Covid pandemisi sonrasında iş dünyasında hemen hemen birçok kural yeni baştan yazıldı. Geleceğe bakıldığında da durumun bundan farklı olmayacağı çok açık. Bu yüzden bir lider olarak adapte olmayı başarmanız sizi her daim öne geçirecektir.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz