Salı, Haziran 6, 2023

Doğrudan Satış Liderinin Uzak Durması Gereken Davranışlar

Doğrudan satış tek başına sürdürülebilir değildir. Bu yüzden iyi bir ekibe sahip olmanız pazara daha iyi bir şekilde hakim olmanızı ve satış trendinizin yükselmesini sağlar. Ancak bu ekibi organize etmek ve doğru satış teknikleriyle sahaya çıkarmak göründüğü kadar kolay değildir. Doğrudan satış ekibinizi yönetirken yapılmaması gereken önemli hatalar bulunuyor. Özellikle takımın ilk döneminde bu hatalardan kaçınmanız gerekiyor. 

İletişimsizlik

Doğrudan satış liderleri takımıyla doğru iletişimi kurmayı başarmalıdır. İyi bir takım lideri sahip olduğu tecrübeyi ve vizyonu sahadaki satış elemanlarına aktararak stratejilerinin canlı kalmasını sağlar. 

Bazı doğrudan satış liderleri vizyonlarını paylaşmanın ve herkesin katılımını sağlamanın ne kadar önemli olduğunun farkında değil. Diğerleri ise vizyonlarını net bir şekilde aktarma konusunda dürüst değiller. 

Takım İlişkisi

Doğrudan satış lideri olduğunuzda hayatınızın birçok noktası hiç olmadığı kadar değişecektir. Bu değişimin belki de en zor tarafı daha önce takım arkadaşı olduğunuz bireylerle yeni bir ilişki denklemi kurma zorunluluğudur.

Takım arkadaşlarınız siz lider olduktan sonra size bağlıdır. Bu yüzden özellikle iş esnasında belirli bir ciddiyeti elden bırakmamanız işleyiş açısından önemlidir. Gereğinden fazla övgü ve müsamaha göstermek takımın ciddiyetinin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden ilişkileri gözden geçirmenizde fayda var.

Çok ve Uzun Konuşmak

Başarılı doğrudan satış liderlerinin çoğu, bir satış toplantısında çok fazla konuşmanın anlaşılmanın ölümüne yol açabileceğini bilir. Uzun ve ağdalı cümleler verilmek istenilen mesajı yerine ulaştırmaz. Ayrıca takımın dikkatini de dağıtır. 

Doğrudan satış lideri olarak takımınızın  soru sormasını teşvik etmeli ve onları daha çok dinlemelisiniz. Üst perdeden söylenen cümleler ekip motivasyonu açısından yeterli olmayacaktır. 

Sahadan Uzak Kalmak

Bazı doğrudan satış  liderleri zamanının büyük bölümünü ona  bağlı olan kişilerin satış verilerini incelemekle geçirirken, bazıları da bunun tam tersini yapar. Kendilerini bir ofise kapatır ve verilere gömülürler.

Nasıl ki bir futbol koçu sahaya inip oyun kurmazsa, bir futbol koçu da ofiste oturup e-postalarla maçı yönetemez. Bu yüzden bir lider olarak sahaya hakimiyetinizin her daim olması gerekiyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz