Salı, Haziran 6, 2023

QNET’in 25.Yılına Özel Doğrudan Satış Yapanlar İçin Altın Tavsiyeler​

Kendi işininin sahibi olmak isteyenlere sunduğu imkanlar ile dünyanın çeşitli ülkelerinde binlerce insanın iş sahibi olmasını sağlayan QNET, 25.yılını kutluyor. Yaklaşık çeyrek asırdır ailesini büyüten QNET, doğrudan satış yapanlar için 25.yıla özel siz doğrudan satış yapanlara altın niteliğinde tavsiyeler sunuyor.

Satmaktan Keyif Alabileceğiniz Ürünleri Satın

Doğrudan satışın en önemli noktalarından biri de sattığınız ürünle bir bağınızın olmasıdır. Sevdiğiniz bir ürünü çok daha etkin bir dille pazarlama imkanınız olacaktır. Ayrıca bu ürünü kullanmaktan hoşlanıyorsanız ürünün avantajlı yönlerini daha etkin bir şekilde karşı tarafa sunabilirsiniz.

Sizin İçin İdeal Olan Hedef Kitleyi Belirleyin

Ürünü bilmek kadar ürünü kime satmanız gerektiğini de bilmeniz sizi doğrudan satışta bir adım öne taşıyacaktır. Bu yüzden satış yapmayı planladığınız kitlelerin kim olduğu mutlaka tanıyınız. Gerekirse satış öncesinde saha araştırmalarında bulununuz. 

Pazar Araştırmasını Yapın

Ürün ve kitleyi belirledikten sonra mutlaka pazar araştırmasını da etraflı bir şekilde yapınız. Hedef kitlenizin nerelerde zaman geçirdiğini bilmeniz pazar keşfi açısından önemlidir. Ayrıca son yıllarda sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla ilgili sosyal mecralardan da kitlenize ulaşabilirsiniz. 

Hikayeci Anlatım Tarzını Benimseyin

Ürünün kullanıcıya sunacağı yararlarını ve ürünün niçin kullanılması gerekliliğini hikayeleştirerek anlatmanız tüketicinin ürün ile duygusal bir bağ kurabilmesini sağlar. Bu durum da satışlarınızı olumlu yönde etkileyecektir. 

Kendinizi Markalaştırın

Satış yaptığınız sırada birçok rakibiniz olacak. Ancak ilerleyen dönemlerde işleriniz büyüdüğünde isminizi bir marka haline getirin. Kendinize ait bir üslup belirleyin ve sosyal medyada görünür olun. 

Toplantılara Ara Vermeyin

Doğrudan satışın ilk dönemlerinde ne kadar fazla kitle toplayıp ürününüzü tanıtırsanız bu sizin kısa sürede büyümenizi sağlayacaktır. Toplantı seçeneklerinin tamamını değerlendirebilirsiniz. Telefon görüşmeleri, canlı video görüşmeleri ve ev oturmaları verimli geçmesi yüksek muhtemel olan toplantı türleri arasında yer alıyor.

Potansiyel Kitleleri Kaçırmayın

Doğrudan satışın ilk dönemlerinde her bir kitleye önem verip daha sonra dar bir kitle arasında sıkışmak birçok potansiyelin kaçmasına neden olur. Bu yüzden pazar araştırmalarınızı ve kitle analizlerinizi belirli aralıklarla yapınız.

Küçük Numuneler Verin

Eğer kimsenin bilmediği bir ürün türünün satışını yapıyorsanız kitlelere minik numuneler sunmak ürünle bağ kurmaları açısından önemli bir yere sahiptir. 

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Son 15 yıldır hayatımıza her geçen gün sirayet eden sosyal medya, doğrudan satış yapanlar açısından yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. Daha büyük kitlelere ulaşmayı sağlayan sosyal medya, hedef kitlenin tespiti konusunda da büyük kolaylık sunuyor. Doğrudan satış yaparken sosyal medyadan ürün pazarlamanızı yapabilir, ayrıca kitlelerinize doğrudan ulaşabilirsiniz.

Stratejik Ortaklıklardan Kaçınmayın

İşleriniz büyüdükçe belirli bir hacme kadar tek başınıza getirme şansınız olabilir. Ancak işleriniz sizin kontrol edemeyeceğinizden daha hızlı büyüyorsa mutlaka stratejik bir ortaklık kurarak işlerinizi kontrol altında tutunuz. 

Aldığınız Dönütleri İyi Değerlendirin

Doğrudan satışta iyi bir referansa sahip olmanız ilerlemeniz ve bilinmeniz açısından önemlidir. Tüketicinin size güvenmesi tüketici aracılığıyla büyük bir kitleye ulaşmanıza imkan sağlayacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca iyi referanslara sahip olun ve size yöneltilen eleştirileri dikkate alın. 

Yüz yüze İletişimi Elden Bırakmayın

Son zamanlarda birçok doğrudan satış paydaşı kendilerini sosyal medyaya hapsetmektedir. Sosyal medya aracılığıyla birçok kitleye ulaşılsa da tüketiciyle doğrudan iletişim kurmak etkilemek açısından daha önemli bir yere sahiptir. 

Kararlı Olmaktan Vazgeçmeyin

Doğrudan satış uzun mesafe koşusudur. Yorulmanız olasıdır. Ancak doğrudan satış çaba ve mücadeleyi sevenlere başarı sunmaktadır. Bu yüzden başarı için kararlı olmaktan bir adım dahi geride durmayın. 

Sabırlı Olun

Roma bir günde inşa edilmedi. Doğrudan satışta kararlı olmak kadar sabırlı olmak da önemlidir. Özellikle ilk dönemde durağanlık ve istenilen seviyeye ulaşamamanız sizi olumsuz etkileyebilir. 

Gözünüzü Zirveden Ayırmayın

Doğrudan satış ilk bakışta kolay gibi görülse de işin aslının öyle olmadığını ilk zamanlarda öğreneceksiniz. İlk zamanlarda bireyleri ikna etmenin zorluğunu görmeniz motivasyonunuzu düşürmesin. Elbette değerli olan hiçbir şey kolay elde edilmez.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz