Güneş girmeyen eve doktor gireceğini iddia eden atasözümüz oldukça doğru! Güneşten korkmadan güneşe çıkmak, D vitamini almak, bol bol enerji dolmak sağlık için çok önemli. D vitaminin temel kaynağı güneştir. Bu yüzden de güneşe düzenli olarak maruz kalmamak, vücudun genel sağlığının bozulmasına sebep olur.  D vitamini eksikliği söz konusu olduğunda son derece hayati hastalıklar için risk artabiliyor. Günde sadece 20 dakikalık güneşlenerek ve bazı besinlerle D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Son yıllarda insanların güneşe çıkmamaya çalışması, güneş fobisi oluşturmuş durumda. Özellikle cilt kanseri korkusu sebebiyle güneşe çıkmamak için büyük bir çaba söz konusu. Ancak cilt kanserinden korunmak ve aynı zamanda güneşten faydalanmak mümkün. Doğru güneş koruyucu ürünleri kullanarak, güvenle güneşe çıkabilirsiniz.

 D Vitamini Eksikliğinin Sebep Olduğu Sorunlar

 • Bağışıklık sistemi zayıflamaya başlar ve uzun vadede çöküş görülebilir.
 • Kanser riski artar.
 • Osteoporoz riski yükselir.
 • Depresyon, duygusal çöküşler, kronik yorgunluk riski artar.
 • Gelişim çağındaki çocuklarda kemikler D vitamini eksikliğinden beslenmediği için büyüme süreci yavaşlar.
 • Tansiyon hastalıklarına karşı risk artar.
 • Kalp krizi geçirme riski artar.
 • Romatizma hastası olma riskinde artış görülür.

Güneş Ne Zaman Zararlı?

Güneş ışınları, aşırı maruz kalma durumunda zararlı olabilir. Güneş ışınları direkt olarak cilde temas ettiğinde, hücreler melanin adı verilen koyu renkli bir pigment üretir. Vücut, üretilen bu pigment ile cilt üst yüzeyini kapatarak koruma kalkanı oluşturur. Güneşlendiğimizde bronzlaşmak, rengin kararması gibi süreçler vücudun kendini koruması için oluşturduğu bir reaksiyondur. Bu reaksiyona karşı hala güneşlenmeye devam etmek, güneş yanıklarına sebep olabiliyor. Bunun dışında çocuklarda bu korunma reaksiyonu çok düşük seviyede olduğu için çocukların özellikle güneş koruma kremi kullanmadan güneşe çıkması oldukça zararlı. Bağışıklık sistemi düşük olanlar, yaşı ilerlemiş kişiler ve aktif hastalıkları olan kişilerde de bu savunma sistemi olduğu düşük olduğu için güneş koruma faktörü yüksek güneş kremi kullanmak oldukça önemli.

Güneşten Zarar Görmeden Faydalanmak Mümkün!

Güneşten zarar görmeden faydalanmak için önlem alarak dışarı çıkmanız yeterli. Bunun için koruyucu kremler kullanabilirsiniz. Güneş ışığının sayısız faydası bulunur. D vitamini sentezlenmesi sağlamak, kemik sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin sağlığını korumak, vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlamak ve dişleri güçlendirmek gibi hayati faydaları vardır. Güneş, vücutta D vitamini ihtiyacının yüzde 90’ını karşılar. D vitamini kemik sağlığı için en önemli vitaminler arasında yer alıyor. Güneşten en verimli şekilde faydalanmak için ilk olarak cilt tipinize ve güneşlenme süresine uygun olarak SPF değerleri yüksek ve içeriği temiz bir krem kullanmanız gerekiyor. Aynı zamanda beslenmenize de dikkat etmeniz oldukça önemli. Güneş ışınlarından zarar görmeden faydalanmak için:

 • Mutlaka güneş koruyucu krem kullanmanız gerekmekte.
 • Güneşte ve sıcak havada susuz kalmamaya özen göstermeli ve en az 2 litre su içmelisiniz.
 • Doğru bir güneş koruması için güneş koruyucu kreminizi 2 saatte bir yenilemeli, denize ya da havuza girdiğinizde tekrar sürmelisiniz.
 • Güneşlenme için sabah 10:00 ve 10.30, öğleden sonra ise 16.00-17.00 saatleri arası idealdir.

Ultraviyole ışınlarından korunmak için bulutlu havalarda ve kış mevsiminde de güneş koruyucu krem kullanmalısınız.