Perşembe, Mart 23, 2023

TAKILARINIZA NASIL BAKIM YAPACAĞINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

Aksesuarlar her koşulda kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Gerek günlük hayatta, gerekse özel gün ve gecelerde kadınlar, kıyafet seçimine ayırdıkları zamanın üçte birini de aksesuar seçimine ayırırlar. Kadınlar için en önemli aksesuar takılarıdır. Özellikle mücevherler, kadınların tutkuyla bağlı oldukları aksesuarlar arasındadır. Her kadın mücevherlerini büyük bir özenle seçer.

Mücevher seçimi kadar, bakımı da özen gerektirir. Mücevherlerin uzun ömürlü bir kullanımı için, saklanmasından bakımına, bakımından temizliğine kadar dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır.

Mücevherler nasıl bir ortamda saklanmalıdır?

Genellikle mücevherleri saklamak için kasa ya da kilitli dolaplar gibi havasız ortamlar tercih edilmektedir. Ancak bu tür ortamlar oksijensiz olduğu için, mücevher yüzeyinin okside olarak renk atmasına sebep olabilir. Bu durumu önlemek için kapalı ortamlarda sakladığınız mücevherlerinizi mutlaka belli aralıklarla havalandırmanız gerekmektedir.

Mücevherlerin temizliği nasıl yapılmalıdır?

Mücevherler kesinlikle aseton, çamaşır suyu gibi asit içeren kimyasallarla temizlenmemelidir. Bu tür kimyasallar takılarınızın yüzeyine zarar vermektedir. Temizlikte sıvı solüsyonlar tercih edilmelidir. Gümüş takılar için amonyak içermeyen temizleyiciler tercih edilmeli ve temizleme işlemi nazik bir şekilde yapılmalıdır. Halk arasında yaygın olarak bilinen, diş macunu ile gümüş parlatma kesinlikle yanlış bir bilgidir. Diş macunu ve kremsi yapıda olan temizlik maddeleri, içeriğinde aşındırıcı maddeler bulundurduğundan gümüşe zarar verebilir.

Mücevher kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

– Mücevherlerinizi takarken hazırlanmanızın en son aşamasına bırakmalısınız. Kozmetik ürünler, saç spreyleri ya da parfümler mücevherlerinize zarar verebilir. Bu tür maddelerin mücevherlerle temasından kaçınılması gerekmektedir.

– Aynı kutu içerisinde birden fazla mücevher saklanmamalıdır.  Mücevherler sert yapıya sahip olduklarından birbirlerine zarar verebilir.

– Mücevher kullanıldıktan sonra mutlaka yumuşak bir bezle temizlenmelidir.

– Temizlik ve spor yapmadan önce mücevherler mutlaka çıkarılmalıdır.

Önemli not: Mücevherlerde kullanılan turkuvaz, inci, oltu taşı, peridot, bakır taşı, mercan, sedef gibi taşlar hassas taşlardır. Bu taşlar amonyak ve sıcak solüsyonlara karşı hassastırlar. Bu sebeple hassas taşların temizliğinde bu tür temizleyiciler kullanılmamalıdır.

Diğer yazılarımız için: MÜKEMMEL CİLT ANTİOKSİDANI “PYHSIO RADIANCE”

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz