Perşembe, Mart 23, 2023

8 MADDEDE AĞIZ KOKUSU İLE BAŞA ÇIKIN

Birçok insanın rahatsızlık duyduğu ve aynı zamanda çevresini de rahatsız eden bir durum olan ağız kokusu, bazen basit bir sebebe dayansa da ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir.

Ağız kokusu diyince ilk akla gelen ihmal edilen ağız ve diş bakımıdır. Diş temizliğine gereken hassasiyetin gösterilmemesi, diş yüzeyinde bakteri oluşumuna sebep olur, bu da ağız kokusunu beraberinde getirir.

Ağız kokusunun önlemek için yapılması gerekenler:

1-Diş ve diş eti temizliğine ve ağız bakımına özen gösterin.

Dişler sabah ve akşam olmak üzere düzenli olarak fırçalanmalı ve bunun yanında ağız bakım suyu kullanılmalıdır. Diş fırçasının ağız ve diş yapısına uygun olarak seçilmesi gerekir. Diş macununun ise mineral tuzları içeren ve hassasiyet giderici diş macunları tercih edilmelidir.

2- Diş hekimi kontrolleri aksatmayın.

Diş hekimine gitmek için çürük ya da benzeri durumların yaşanması beklenmemelidir. Diş hekimine her ay düzenli olarak kontrole gidilmelidir. Özellikle dişlerinde protez ve dolgu bulunan kişilerin bu konuda çok daha dikkatli olması gerekir.

3- Şeker kullanımını en aza indirin.

Doğal besinler aracılığıyla edinilmeyen şeker, ağızda bakteri oluşumunu hızlandırır. Çürük riskini güçlendirir.

4- Sigarayı bırakın.

Sigara içmenin zararlarından biri de ağızda kuruluk ve koku bırakmasıdır. Sabahları ağızda koku ve acı bir tatla uyanmamak için ilk yapılması gereken sigarayı bırakmaktır.

5- Bol su için.

Sağlıklı bir yaşam sürmenin olmazsa olmazı su içmektir. Su içmek, vücuda sağladığı birçok yararın yanı sıra dil kurumasını da önleyerek ağız kokusunu önlemeye yardımcı olur.

6- Sakız çiğneyin.

Sakız çiğnemek tükürük bezlerinin çalışmasına sebep olarak, ağız kuruluğunun önlenmesine ve dolayısıyla ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, sakızın şekersiz olmasıdır.

7- Yemek yerken lokmaları iyi çiğneyin.

Yemek yerken lokmaların iyi çiğnenmesi ağızda daha az bakteri kalmasını sağlar. İyi öğütülen lokmalar, midede hazımsızlık gibi rahatsızlıkların da önüne geçer.

8- Maydanoz tüketin.

Vitamin ve mineraller açısında oldukça zengin bir bitki olan maydanoz, aynı zamanda bir diş eti dostudur. Diş etlerinin güçlenmesine yardımcı olur. Hazımsızlık gibi ağız kokusuna sebep olabilecek hastalıkların tedavisinde yardımcı olur.

Diğer yazılarımız için: 6 MADDEDE DİŞ FIRÇASI SEÇME

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz