Cumartesi, Mart 25, 2023

4 MADDEDE YAŞLANMAYI GECİKTİRİN

Yaşlanma her insanın mutlaka yaşayacağı ve durdurulamayan bir süreçtir. Ancak alınacak bazı önlemlerle yavaşlatılması mümkündür. Bu yazımızda yaşlanmayı yavaşlatmanın püf noktalarını sizler için araştırdık.

  1. Cildinize İyi Bakın

Yaşınız ilerledikçe gözenekleriniz genişler ve cildiniz yaşlı görünmeye başlar. Cilt yaşlanmasını geciktirmek için cildinizi mutlak suretle her gün temizlemeniz gerekir. Cildinize uygun cilt temizleyiciler gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olacaktır. Yaşlanmayı hızlandıran en etkili faktörlerden biri de güneş ışınlarıdır. Güneşe çıkmanız gereken durumlarda nemlendirici ve koruyucu kremler kullanmanız, cildinizin göreceği zararı minimuma indirecektir. Cildinizdeki kırışıklıkları önlemek veya geciktirmek için  düzenli olarak cilt bakımı ( peeling ) yapmanız gözle görülür farklar yaratacaktır.

  1. Yediklerinize Dikkat Edin

Dengeli ve sağlıklı beslenme, protein, yağ ve karbonhidrat dengesini korumak hem sağlığınız için hem de yaşlılık belirtileri açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bol su içmeniz, şeker ve tuzdan kaçınmanız, kızarmış yiyeceklerden uzak durmanız, vücut değerlerinizin dengede kalmasına yardımcı olacak ve dolayısıyla yaşlanma belirtilerini geciktirme amacınıza da hizmet edecektir.

  1. Pozitif Düşünün

Dünyaya iyimser bir bakış açısıyla bakmak ve sosyal bir yaşama sahip olmak, yaşlanmayı geciktiren en önemli faktörlerin başında gelir. Ayrıca yoga, meditasyon, masaj ve akupunktur sıklıkla kullanılan ve insanı pozitif  düşünmeye yönelten yöntemlerdir. Eğer kendinizi eskisi kadar mutlu hissetmiyorsanız, zihninizi olumsuz düşüncelerden arındırmalı ve sağlıklı bir yaşama adım atmak için önce zihinsel olarak hazır olmalısınız. Hayatınızda yeni şeyler denemek konusunda çekingen olmayın. Size iyi gelecek herhangi bir aktivite, hem vücudunuzu dinç tutacak hem de yaşlanmaya karşı sizi koruma altına alacaktır.

  1. Düzenli Uyuyun

Stresimizi yönetirken öğrenmemiz gereken en önemli şeylerden biri de, her gün yeterli ve kaliteli bir uyku çekmemizdir. Uyurken vücudumuzdaki tüm hücreler yenilenir. Ortalama bir insanın günde 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Eğer yeterince uyumazsanız hem fiziksel hem de ruhsal olarak zorlanırsınız. Daha rahat bir uyku için öğleden sonra kafein tüketimini bırakın ve geceleri ağır yiyeceklerden kaçının. Uyuduğunuz odayı doğala yakın ışıklarla aydınlatın ve yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Uyuduğunuz odayı havalandırmayı da atlamayın. Unutmayın, sağlıklı bir uyku için yattığınız odanın havasının temiz olması ilk koşuldur.

Diğer yazılarımız için: SAĞLIKLI YAŞAMIN SİZE KATACAĞI 5 FAYDA

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz