Perşembe, Mart 23, 2023

QNET – Doğrudan Satış İle Kadınları Güçlendiriyor

Dünyanın dört bir yanından gelen birçok endüstri raporunda Doğrudan Satış mesleğinin çoğunluğunun kadınlardan oluştuğu gösteriliyor. Bu kadınların birçoğu artık işini büyütürken interneti uygun ve güvenilir bilgi kaynağı ve destek olarak kullanıyor. Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu (WFDSA) tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu sektörde en az %80’i kadın olmak üzere dünya çapında 90 milyondan fazla kişi yer alıyor.

Neden doğrudan satış, birçok kadın için önemli bir cazibe kaynağı?

Dünyanın dört bir yanında 65 milyondan fazla kadın, doğrudan satış işini tam veya yarı zamanlı işlerde çalışıp eş ve annelik vazifelerini yaparken aynı zamanda kendi zamanlarının da kontrolünü ele geçirebilecekleri bir anahtarı olarak görüyor.

Birçok ülkede, muazzam ilerlemelere rağmen, kültürel normlar ve yapısal güçler, resmi ekonomide birçok kadını tam zamanlı işlerden uzaklaştıracak eğilimde. Altyapı veya iş gücü ve de esnek çalışma saatleri açısından ilk yatırımlar yapılmadığı için doğrudan satış, özellikle yarı zamanlı girişimcilik yapmak isteyen kadınlar için girişimciliği daha cazip hale getiriyor.

Eşit Oyun Alanı

Gerçeklerle yüzleşelim. Kurumsal dünyanın %90’ında erkeklerin otorite konumunda olması, aynı işte daha çok kazanması ve kurumsal basamakları daha hızlı tırmanması eğilimi hakimdir. Doğrudan satış mesleğinin güzelliği cinsiyet ayrımı gözetmemesidir. Gerekli işi yapan herkes cinsiyete bakılmaksızın çabasıyla doğru oranda hak ettiğini alır.

Bu işte bir erkeklerin dünyası diye bir şey yoktur. Doğrudan satış mesleği herkesin dünyasıdır. Erkek ya da kadın, aynı oyun alanında oynar.

Güçlendirme

Doğrudan satış şirketleri, kadınları 100 yıldan uzun süredir güçlendirmektedir. Dünya Bankası, ‘güçlendirmeyi’ bireylerin veya grupların seçim yapma ve bu seçimleri istenen eylem ve sonuçlara dönüştürme kapasitesini artırma süreci olarak tanımlıyor.

İnsanların doğrudan satış işine katılmasının birçok nedeni vardır – evden çalışma imkânı, esneklik, ek gelir, kendi şartları doğrultusunda bir kariyer inşa etme olanağı… Kadınlar için, seçim yapabilme bir yetkilenme biçimidir.

Doğrudan satışla uğraşan pek çok kadın için güçlenme hissi bir gecede ortaya çıkmaz. Bir kadının ürünün müşterisiyken komisyon kazanmak için ürünün tanıtımını yapması ve nihayetinde bir takım kurarak bir iş sahibi ve lider olması bir yolculuk gibidir.

Bu, kadınları pek çok yönden güçlendirebilen ve değişimin temsilcileri olmasına izin verebilen, dönüştürücü bir süreçtir.

QNET, birçok kadına girişimcilik yolculuğunda yardımcı oldu. Bu amatör girişimciler ayaklarını yere sağlam bastıklarında, avantajlarını ihtiyaç sahibi diğer kişilere yardım etmek ve çevrelerindeki topluluğa geri vermek için kullanmaları kuvvetle teşvik edilir. Başka bir deyişle, iş başarısı ve kendini yetkilendirme yolun sonu değil, dünyayı daha iyi bir yer haline getirme yönünde daha geniş bir fark yaratmaya yönelik adımlardır.

Diğer Yazılarımız İçin: Kızlar da Futbol Oynar

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz