Cumartesi, Mart 25, 2023

Network Marketing Hakkında Çürütülen 7 Efsane

Network Marketing profesyonelleri olarak, hepiniz olmasa da çoğunuz, bir dolandırıcılık işi yaptığınızı düşünen insanlarla karşılaşmıştır. Hiçbir meşru iş fırsatı, belki de bu işten daha yanlış anlaşılmamıştır.

İnsanlar eski tutum ve yanlış anlamaları aşmak ve de işin nasıl yürüdüğünü anlamak için zaman ve çaba harcasa, network marketing’in yarı zamanlı veya tam zamanlı bir işe başlamanın ideal bir yolu olduğunu açıkça görecektir.

Günümüzde pek çok genç üniversite mezununun hırsı, yüksek maaşlı bir kurumsal iş bulmaktır. İşte herhangi bir kurumsal örgüt yapısı böyle görünüyor.

Network Marketing piramit

Efsane 1: Network Marketing, yasadışı bir saadet zinciridir.

Gerçek: Bir organizasyonun şekli, yasallığı belirlemez. Öyle olsaydı, birçok işletme ve kuruluş yasadışı olurdu; çünkü bunların yapılanması da aynı piramit şeklindedir. Piramit tipi yasadışı bir örgüt, gerçek bir ürün veya hizmet sunmamakta ve yeni üye sayısına göre ödeme yapmaktadır. Yasal network marketing programları, satış hacmine dayalı yararlı, yüksek kaliteli ürün veya hizmetler sunar ve komisyon öder.

Efsane 2: Sadece en tepedeki adam para kazanır

Gerçek: Bu argüman, “normal iş” dediğimiz şeye daha çok uyar. Dünyada kaç kere asgari ücretli bir çalışanın CEO olduğu görülmüştür? Herhangi bir kurumsal yapıda, en üstteki kişinin en fazla para kazandığı bilinen bir gerçektir. İyi network marketing şirketlerinde, bir kişi konumundan bağımsız olarak herhangi bir miktarda para kazanabilir. Gelir konuma değil; çabaya bağlıdır.

Efsane 3: Network Marketing insanları kullanır

Gerçek: Network marketing sektöründe başarı, başkalarının amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olmaktan gelir. Bir kişi, işe girenlerin kazanç elde etmesine yardımcı olmak için zaman harcamadan, onların çabalarından kazanç elde edemez. Kuşkusuz bazı networkerlar potansiyel kişileri yürüyen banknotlar olarak görürler, ancak bu insanlar, işe giren kişilere yardımcı olanlar kadar başarılı olamazlar.

Efsane 4: Nihai olarak program doygunluğa ulaşacak

Gerçek: Doygunluk imkansızdır çünkü asla sınırlı bir insan sayısı yoktur. Her gün yeni insanlar doğar ya da 18’e yaşına girerler. Böylece havuza yeni potansiyel networkerlar eklenir. Zig Ziglar’ın Yeni Başlayanlar için Network Marketing kitabında Tim Sales, doygunluk efsanesine karşı en iyi argümanı sunuyor. “Buzdolabı olmayan birini tanıyor musun?” diye soruyor. Hayır? Bu, herhangi bir ünlü markanın daha fazla buzdolabı satmasını engellemiyor.”

Efsane 5: Network Marketing işe yaramıyor

Gerçek: Dünya Doğrudan Satış Birlikleri Federasyonu’na göre, 2017’te doğrudan satış sektörü genel olarak 189,6 milyar dolar ciro elde etti.

Bu rakamlar, bu işin işe yaradığını gösterir. Başarı veya başarısızlık, network marketing’in kendisinden ziyade çaba harcayan kişiyle ilgili kavramlardır. Birçok blog yazarı, eBay’ci ve diğer ev işi sahiplerinin işleri iyi gitmiyor veya işlerini bırakıyorlar; ancak blogların ve eBay’in işe yaramadığını söyleyen insanların olduğunu göremezsiniz.

Efsane 6: Network Marketing sektöründen kimse gerçekten zengin olmaz

Gerçek: Herkesin network marketing sektöründe başarılı olamaması doğrudur. Networkerlardan en büyük parayı kazanan %2-10’luk kesim, kendilerini sürekli işine veren % 2-10’lık kesimdir. Ancak, zenginleşme, network marketing sektörünün nasıl değerlendirileceğine bağlı olmamalıdır. Zengin olmak bir başarı ölçütü ise, o zaman geleneksel işlerde çalışanların çoğu başarısızdır. Bunun yerine, networkerların başarısı hedeflerine ulaşan insanların sayısına göre ölçülmelidir. Network marketing sektöründeki birçok kişi, çocuklarla evde kalabilecek ve borçlarını ödeyebilecek kadar para kazandıklarında başarılı olurlar.

Efsane 7: Network Marketing Çılgınlıktır

Gerçek: Bir metwork marketing eğitim etkinliğine ya da şirketiniz tarafından organize edilen önemli bir kurumsal etkinliğe katıldıysanız, birçok insanın sergilediği tutku ve enerjinin bir yabancı için neredeyse tamamen fanatiklik görünebileceği doğrudur. Ancak fanatikler her yerde var. Gerçek şu ki, network marketing şirketleri fanatizme ihtiyaç duymazlar. QNET gibi meşru şirketlerin çoğu, temsilcilerinin sunduklarını gerçeklere ve rakamlara dayandırmak için çok çalışıyorlar.

Network marketing sektörünün sorunları olduğunu inkar etmiyoruz, ancak bunları analiz ederken çoğunun yanlış ve yanıltıcı bilgiden kaynakladığını fark edersiniz. Milyarder Warren Buffet, bir network marketing şirketi satın aldıktan sonra, bunun şimdiye kadar yaptığı en iyi yatırım olduğunu söylemişti. Fortune Dergisi, doğrudan satışı (network marketingin en büyük bölümü) “iş dünyasında en iyi korunan sır” olarak adlandırıyor. Mükemmellik Arayışı‘nın yazarı Tom Peters, bunu son 50 yılda pazarlamadaki ilk gerçek devrimci değişim olarak nitelendiriyor.

Bununla birlikte, yanlış anlamalar ve efsaneler devam etmektedir. Bu sahte inançlar, bir ağ pazarlama işine girmenize engel olmasın. Sektörü iyi anlar, dikkatli bir şekilde firma seçer ve işinize zaman ve emek harcarsanız bir network marketing girişiminde başarı elde edebilirsiniz.

“En büyük cehalet, hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir şeyi reddetmektir” – Wayne Eyer

Diğer Yazılarımız İçin: QNET Piramit Bir Yapı mı?

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz