Perşembe, Mart 23, 2023

Hayatta Kalması Mucizeydi, Mucizelere Vesile Oldu

Novosibirsk Bölgesi’ndeki Bolotnoye şehrinden Tatiana Verbina 37 sene önce enerji mühendisleri ve doktorların kurbanı oldu. Okula giden kız, ucu açık bırakılan bir tele dokundu ve onbin volt elektrik akımına kapılıp iki bacağı ve kolunu kaybederek mucizevi bir şekilde kurtuldu. Hırslı karakteri sayesinde 50 yaşında iş kadını olarak dünyayı gezmeye başladı.

Tatiana Verbina’nın trajedisi 28 Mayıs 1981 tarihinde 13 yaşındayken başladı. Bir arkadaşıyla sokakta yürürken on bin volt elektrik akımına kapıldı. Dört gün önce Bolotnoy’da büyük bir fırtına kopmuş ve elektrik hatları kopmuştu. Elektrik hatlarının tamir edilmesi için acele edilmedi.

Tatiana, “Fırtınadan sonra kasırgadan zarar gören civciv ya da hayvanlar var mı diye araştırma yaptık. Dönüşte elektrikli tele kapılıp yandım” diyerek o günü hatırlıyor.

Hastaneye kaldırılan Tatiana, dört gününü burada geçirdi. Doktorlar onu Novosibirsk Bölge Hastanesi’ne göndermek istemedi. Annesi ve kızkardeşi, onu trenle bölge hastanesine götürmek zorunda kaldılar. Devamını Tatiana aşağıdaki şekilde anlatıyor:

“Hala annemin benimle oturup ağladığını hatırlarım. Dört gün boyunca yanıklarımın üzerine merhem sürüp sargıları değiştirdiler. O kadar çok acı çektim ki… Annem artık dayanamayıp doktorlara ısrar edince, beni bölge hastanesine göndermek zorunda kaldılar.”

Novosibirsk Bölge Hastanesi’nde bilinci açık şekilde müdahale edilen kız, çok acı çekti. Bölge doktorları günlerce sargıda kalarak zaman kaybedilen uzuvları kurtaramadı. Tatiana sol kolunu tamamen, iki bacağını da dizinin altından kaybetti.

“Arkadaşlarımla çalışmak, okula gitmek istiyordum. Kendi kendime ne olursa olsun öğreneceğim dedim. Babam okula gidip, öğretmenleri ikna etti. Onlar da evimize gelip beni çalıştırdılar. Tek bir sene bile kaybetmeden 10 yıl okudum.

İletişimimde herhangi bir sıkıntı yoktu. Sınıf arkadaşlarımla konuşuyordum. Ama aynı zamanda evde yalnız olduğumda ağlayıp ‘Neden ben?’ diyordum.” Tatiana şöyle devam ediyor:

“Hayatıma normal bir şekilde devam etmek için yeterli nedenim vardı. Kendime sadece ben iyi gelirdim. Okuldan sonra Novosibirsk Koleji’ne muhasebeci olarak girdim. Orada şimdiki kocamla tanıştım. 23 yaşında ilk görüşte aşktı. Evlendikten 9 ay sonra oğlumuz Mikhail doğdu. Muhasebe işini bırakıp hayatıma anne ve eş olarak devam ederken, ev işleri, yıkama, temizlik, yemek yapmayı öğrendim ve bunları aileme yaptığım için çok mutluydum.”

Bir arkadaşı Tatiana’yı QNET’te e-ticaret ile tanıştırdı. Bu iş sayesinde hayallerini gerçekleştirme fırsatına sahip olduğunu anladı.

Bu noktada Tatiana şunları söylüyor:

“Büyük bir ailede yetişmiştim. Yedi kardeşim vardı. Onlar da bu fikrimi desteklediler. Takımımda yer aldılar. İşimi başlatınca hayatım değişti. Şimdi her sene birkaç ayımı dilini öğrendiğim Hollanda’da geçiriyorum. Engeli olan insanlar için burada her şey var, hatta insanlarla paralel olarak hareket eden robotik sandalyeler ile parklarda köpeğinizle gezebiliyorsunuz. Bolotnoe’de böyle bir şey yok. Binalarda tekerlekli sandalye için rampa bile yok.”

“Biz engeli olanlar, iş bulma konusunda zorluk yaşıyoruz, fakat internet sayesinde iş yapabiliriz.

“Her insanın bir neden için dünyaya geldiğini biliyorum.Kimisi sağlıklı, kimisi değil. Bazı insanlar fiziksel olarak kısıtlı. Fakat belki bu, insanların daha nazik daha katılımcı olmasına da neden oluyor. Yardım koşuları ve bunun gibi şeyler sayesine insanlar daha duyarlı oluyor.”

collage4

“Birini yüreklendirmek için ona gülümserim. Her şey beynimizin içinde. Benim hayatımda çok fazla fırsat olmadı ama verilen bir fırsata sıkı sıkı asılarak neler yapılabileceğini gösterdim. Kendimize ve her şeyi başarabileceğimize sıkı sıkıya inanırsak, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şey olmaz.”

50 yaşındaki Tatiana, eş, anne ve şimdi de büyükanne olarak hayatta yerini aldı.

Diğer Yazılarımız İçin: Network Liderleri Reddedilmeyle Nasıl Başa Çıktı?

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz