Salı, Haziran 6, 2023

Girişimcilere 5 Tavsiye

Başarıya giden “doğru” bir kestirme yol yoktur… Hele ki girişimciler için bu yol kestirme asla olmaz. Doğru yaş, doğru zaman, doğru şartlar, okul diplomaları vs. aranmaz ve girişimcilikte de en sevilen yön budur. “Doğru şey”den ziyade “doğru davranış” daha önemlidir.

İşe başlarken şunlar düşünülür: Çok çalışır mıyız? Hırslı mıyız? Ciddi ödünler verebilir miyiz? Sıkıntılarla baş edebilir miyiz?

Kestirme yol yokken, girişimcilere 5 tavsiyeyi dinlemeye hazır mısınız?

Tutkunuzu Tanımlayın.

İnsanlar tutkularını yerine getirmek için “hızlı para kazanmak”yı ister. Bu işin kısa yolu yok elbette ama tutkunuz sayesinde çok da çalışabilir, arkadaşlarınızla partiye gitmekten, televizyon izlemekten ve bunun gibi hobilerinizden bile vazgeçerek çok çalışabilirsiniz.

Araştırın.

Talih tek başına yeterli olmaz. Başarılı girişimciler sadece şansa inanmazlar, oldukça da çok çalışırlar. Girişimci olmak istediğiniz alanı, fırsatları, enerjinizi harcayacağınız hizmet veya ürünü düşünerek sıkı bir araştırma yapın.

Gelişmeye Devam Edin.

Erken başarılar, daha büyük hayallerin kapısını açar fakat kendinize bir iyilik yapın ve başlangıçta çok büyük başarıların gözünüzü boyamasına izin vermeyin. Bir süre limitli kalın. Oluşabilecek problemlerle yüzleşmeyi düşünün, bilin ki problemler kaçınılmazdır. Sağlam bir şekilde sektörü ve yapacaklarınızı anladıktan sonra gelişmeye başlayabilirsiniz. Göreceksiniz ki, tüm bu çabalarınızın meyvesini toplayacaksınız!

Net Hedefleriniz Olsun.

Beş veya altı (maksimum) hedeflerinizi yazın. Bu hedeflerinizi düşünerek kararlar verin ve hangisine öncelik vereceğinizi düşünerek stratejinizi belirleyin.

Takımınızı Motive Edin.

Girişimcilikte kazanmak istiyorsanız takım çalışmasına da önem vermeniz gerekir. Hangi sektörde girişimciyseniz birlikte çalıştığınız insanlarla üzerine çalıştığınız ürün ve hizmetleri iyi tanıyın ve ona göre strateji belirleyin. Bazen başarısız hissettiğiniz olur. Bu, her zaman her sektörde ve özel hayatta da olabilecek şeydir. Bunun motivasyonunuzu bozmasına izin vermeyin. 5, 10 hatta 15 sene sonra olmak istediğiniz yeri hayal edin.

Unutayın ki, başarı kazanılır. Girişimcilikte de başarı kazanılır. Girişimciliğe şans vermeye hazır mısınız?

 Diğer Yazılarımız İçin: QNET Aldatmacası Efsanesi

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz