Salı, Haziran 6, 2023

Çevreye Duyarlı Su Arıtma Sistemi QNET Home Pure Nova

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da bir toplantı düzenledi. Bu toplantı, BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’ydı. Konferansın konusu, su ve suyun giderek artan önemiydi. Konferans sonunda her yıl 22 Mart’ta Dünya Su Günü’nün kutlanılmasına karar verildi. Ertesi yıl yani 22 Mart 1993 tarihinde ilk kutlamalar başlamış oldu.

Son yıllarda küresel ısınmayla birlikte suyun önemi Türkiye’de daha fazla anlaşılmaya başladı. Tema Vakfı da yayınladığı raporda, Türkiye’nin 2030 yılında “su fakiri” ülkelerden biri haline geleceğini belirtti.

“Türkiye, sanıldığının aksine su zengini bir ülke değildir. Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8.000-10.000 m3 olan ülkeler su zengini, 2.000 m3’ten az olanlar su azlığı çeken, 1.000 m3’ten azı da su fakiri ülkeler arasında kabul edilmektedir. DSİ’nin verilerine göre ülkemizin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı su potansiyeli yılda ortalama toplam 112 milyar m3’tür ve Türkiye, kişi başına ortalama 1.500 m3 ile su azlığı yaşayan bir ülkedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2030 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyon olacağını öngörmektedir. Mevcut kaynakların tamamının bozulmadan korunduğunu varsaysak bile, 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1.000 m3/yıl civarında olacağı söylenebilir.”

Su Tasarrufu İçin Bazı İpuçları:

Su kıtlığının işaretlerinin gözle görülür olması, insanları “suyu korumak için ne yapabiliriz” konusunun üzerine düşünmeye yöneltti. Kişisel yaşamda aşırı su tüketimine karşı alınacak bazı basit ve temel önlemler tasarruf sağlar. İnsanlar mutfak, banyo, tuvalet ve diğer temizlik ihtiyaçları için günde ortalama 180 litre su tüketirler. Bu alanlardan herhangi birinde sağlanan tasarrufla, Türkiye’nin “su fakiri” bir ülke olmasının önüne geçilebilir.

  1. Mutfakta bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesinde yıkamak büyük ölçüde su tasarrufu sağlayacaktır. Çünkü elde yıkanan bulaşıklar yılda yaklaşık 27 ton su tüketir. Tam dolu halde çalışan bulaşık makinesi ile tasarruf sağlanabilir.
  2. Sebze ve meyveleri akar suyun altında yıkamak da yılda hemen hemen 20 ton suyun harcanmasına sebep olur. İçine su doldurulmuş bir kapta yıkanan sebze ve meyveler de su tasarrufunda önemli bir adımdır.
  3. Bir ton kağıt üretimi için 26,7 ton su kullanılır. Kahve, çay vb. içecekler için karton ya da kağıt bardak yerine cam şişe kullanmak da hem doğaya verilen zararı azaltır hem de aşırı su tüketimini önler.
  4. Damlayan musluklar günde 30 ile 200 litre arasında su israfına sebep olur. Dolasıyla damlayan muslukların tamir edilmesiyle büyük ölçüde tasarruf sağlanır.
  5. Diş fırçalarken ya da tıraş olurken açık bırakılan musluktan, 15 litre su harcanır. Bu ölçüyle 75 bardak su boşa kullanılmış olur.
  6. Mutfakta su arıtma cihazı kullanmak yılda 5840 litre su tasarrufu sağlar. İçme suyunun doldurulduğu damacanalar ise, doğada 600 yılda kaybolur.

Yukarıda sayılan maddeler gibi temel ve oldukça basit önlemlerle büyük ölçüde su tasarrufu yaparak suyu korumak mümkün. Bu sürdürülebilir önlemler alışkanlık haline geldiği takdirde, yakın gelecekte suyun tükenmemesi için oldukça etkili olacaktır.

Diğer yazılarımız için; HOMEPURE NOVA İLE SAĞLIKLI GELECEK

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz