Cuma, Haziran 2, 2023

Dünyayı Kurtarmaya Suyundan Başla!

Dünyanın dörtte üçünü sular oluştururken bugün doğal kaynakların yanlış kullanımı sonucu temiz suya erişim sağlamak, gittikçe zor bir hale gelmeye başladı. Salgın hastalıklarla mücadele ederken temiz suyun önemiyle bir kez daha yüzleşmiş olduk.

Su ve İklim Değişikliği

Birleşmiş Milletler 1992 yılından itibaren her yıl 22 Mart’ta Dünya Su Günü’nü kutluyor. 2020 yılı için tema olarak da, tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla su ve iklim değişikliğini benimsiyor.

Dünya Su Günü için konuşan QNET Diyetisyeni Çağatay Demir, günlük yaşamda suyu bol ancak bilinçsiz tüketirken içtiğimiz suyun kalitesini de göz ardı ettiğimizi dile getiriyor.

Bilinçsiz Tüketim

Su ve iklim değişikliği temasıyla temiz su kadar kaliteli suyun da gerekli olduğunu hatırlıyoruz. Ancak temiz ve kaliteli suya erişimi bilinçsiz tüketim engelliyor. Demir bu konuyu şu sözlerle ifade ediyor:  “Temel ihtiyacımızı karşılayan su kaynakları bilinçsiz tüketim, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenlerle giderek azalıyor. Dünya Sağlık Örgütü, günde yaklaşık 25 litre suyun insanların temel kullanım ve temizlik ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiyor. Ülkemizde ise kişi başı günlük ortalama su miktarı 217 litre olarak kayıtlarda yer alıyor. İhtiyacımızdan çok daha fazla su tüketerek gelecek nesilleri tehlikeye atıyor, suyu bol ancak bilinçsiz tüketiyoruz.”

Çevre Kirliliğinin Önüne Geçmek Mümkün

Temiz ve kaliteli suya, bugün evlerimizde yer vereceğimiz su arıtma cihazlarıyla erişebilmemiz mümkün. Suyun kalitesini arttırarak hem sağlığımıza önemli katkıda bulunabilir hem de plastik tüketimini azaltarak çevre kirliliğinin önüne geçebiliriz.

Diyetisyen Çağatay Demir: “İçtiğimiz su, vücut fonksiyonlarımızın devamlılığı açısından kritik bir rol oynar. Hücrelere temel besin öğelerini taşır, atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve vücudun dengede kalmasını sağlar. Cilt sağlığını geliştirir ve kolajen üretimini destekler. Yeterli su tüketimi enerji seviyesi ve beyin fonksiyonlarında etkilidir. Doğru su tüketimi kilo kaybına da yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, günde 2 litre su tüketen bireylerde toplam enerji tüketiminin günde 96 kaloriye kadar arttığı gözlenmiştir. Aynı zamanda su, tükürük oluşumunda da önemli görev alır, tükürüğün ana bileşenidir.“

Evde kalmaya özen gösterdiğimiz ve hijyene dikkat ettiğimiz şu günlerde, su kaynaklarını bilinçsizce tüketmemeliyiz. Su arıtma cihazıyla bilinçsiz tüketimin de önüne geçebiliriz.

Dünya Su Günü konuşmasında, arıtılmış su kullanımına da değinen Çağatay Demir sözlerine şu şekilde devam etti: “Su tasarrufu sağlamak ve mevcut kaynaklardan vücudumuzun ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılayabilmek adına su arıtmak günümüzde hayati önem taşıyor. Su arıtma cihazımız HomePure Nova, elektrik kullanımına ihtiyaç duymayan sistemi ile hem çevre dostu hem de sağlıklı su tüketimini mümkün kılıyor. 9 aşamalı filtreleme sistemi sayesinde Pi suyu veren HomePure Nova, özellikle şehir yaşamında vücudumuzun gereksinim duyduğu desteği sağlıyor. Canlı hücrede bulunan su ile neredeyse aynı kompozisyona sahip olan Pi suyu, hücre tarafından daha etkili bir şekilde kullanılabiliyor.”

 

Diğer yazılarımız için; QNET VE HOMEPURE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TEMALI DÜNYA SU GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz