Pazartesi, Mart 27, 2023

Kriz Lider Yaratır!

Öncelikle sevgili QNET çalışanlarına ve hayalleri peşinde koşan Networker arkadaşlarıma yürekten selamlar.

İçinde bulunduğumuz durum ve karşılaştığımız salgın, hem ülkemizi hem de tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu etki, öncelikle dünyadaki çoğu kişinin sosyal ve iş hayatını olumsuz etkiledi. Her şeyin başı sağlık olduğu için öncelikle kendimizi ve sevdiklerimizi virüsten korumalı ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Bununla alakalı devlet büyüklerimiz ve Bilim Kurulu gerekli açıklamaları yapıyor ve alınması gereken tedbirleri söylüyorlar. Bu konuya değinmekten daha ziyade, virüsün etkilerini iş yaşamı çerçevesinde değerlendirmek istiyorum.

Dönem dönem hayatın insanlara çeşitli olaylar ve krizlerle mesajlar verdiğini düşünenlerdenim.

WhatsApp Image 2020 04 08 at 19.35.34

Bu mesajları doğru okumak ve bunlara etkili reaksiyonlar göstermek bizi farklı ve başarılı kılacaktır. Bu virüsle beraber hayat artık eskisi gibi olmayacak ve dünyaca “Dijital Çağa” geçiş sağlamaya başlayacağız. Demode olan işler yerini çağa uygun olan, daha çok teknolojinin kullanıldığı iş modellerine bırakacaktır. Bu yeni çağ ile birlikte Doğrudan Satış ve E-ticaret gibi iş modellerinin de önü açılacaktır. Önemli olan, bu krizlerdeki fırsatlardan kendimizin ne kadar faydalanacağıdır. 

Bugünkü krizin de iş hayatımıza verdiği mesajlar var. Krizin etkileriyle beraber sizlerin de takip ettiği gibi çoğu insan işsiz kaldı. İtalya’da, Renault 19.000 kişiyi bir günde işten çıkardı. Dünyanın çoğu ülkesinde ekonomik kriz başladı. Ülkemizde çoğu iş yeri kapandı. Fabrikalar küçülmeye gitti ve çoğu firma işçilerini ücretsiz izne çıkardı. Yani bu krizde de olan yine daha önce böyle günlerin hesabını yapamamış dar gelirli vatandaşlara oldu. Şu anda yapılan istatistikler işsiz kalma korkusunun (%68) virüs korkusundan daha çok olduğunu gösteriyor. Networker olarak bizler, toplumda belli bir farkındalığın üzerinde insanlarız. Bizler hayallerimizin peşinden giderek kendi işimizin patronu olmanın özellikle böyle günlerde ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Çevremizde bu bilince sahip olamayan kişiler için de bu kriz, onların farkındalığının artmasına ve bizim bilinç seviyemize gelmelerini sağlayacaktır. Bu da, tabi ki, bizlerin onları doğru yönlendirmesi ve yardım etmesiyle olacaktır.

Dünya çok çeşitli zamanlarda çeşitli krizler yaşayarak sınavlar verdi ve vermeye devam edecektir. Bu tip kriz anlarında çözülmesi gereken sorunlar arttığı için kişilerin çoğu daha çekimser ve stabil davranma eğiliminde olur. Unutulmamalıdır ki sorunlar, bizi bir üst seviyeye hazırlayan sınavlardır. Sorundan korkup kabuğuna çekilmekten daha ziyade, sorunun üzerine giden, çözüm arayan ve herkes uyurken çalışanlar büyük lider olacaktır. Şu anda kapalı iş yerleri hariç ülkemizde iş hayatına getirilen bir kısıt yok. O yüzden böyle dönemlerde, Network’üne daha çok değer verenler, daha çok ilerleyecektir. Kriz dönemlerinde BV’leri korumak yerine, onları 2,3,100 katına çıkarmayı hedefleyen kişiler, her zaman daha büyük liderler olacaktır. Chief Pathman Senathirajah’ın da üzerine vurgu yaptığı gibi işimizin kor aktivitesi tanıtım yapmak, işimizi büyütmek için çok önemlidir. Bu krizi de fırsata çevirecek ve çoğu insanın yaptığını yapmayarak fark yaratacak liderlere şimdiden başarılar diliyorum. Kriz lider yaratır. Umarım bu kriz de sizlerin büyük lider olmanızı sağlar. Sağlıcakla kalın.

Emir Özçelenk – Bagimsiz Temsilci

 

Diğer yazılarımız için; Başarının Sırrı Pes Etmemekte Saklı

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz