Cuma, Haziran 2, 2023

Başarının Sırrı Hangi Kitaplardan Geçiyor?

21. yüzyılın gözde alanlardan biri Doğrudan Satış. Sektörün temelleri her ne kadar eskiye dayansa da milenyum çağında doğan ve Z kuşağı olarak isimlendirilen nesil, Doğrudan Satış’ı yetenekleriyle birlikte harmanlayarak sektörü çok farklı bir yere getirdi. Peki bir girişimci olarak siz neler yapabilir ve işinizi nasıl farklı yerlere taşıyabilirsiniz? Bu konuda sektörün içinde yer alanlar için girişimciliğe, sektöre ve pazarlamaya dair ufkunuzu genişletecek kitap önerilerini listeledik. 

blog1 11. Homo Sapiens – Yuval Noah Harari

Hangi alanda olursanız olun önce evrenin tarihini öğrenmeniz ve ders çıkartmanız gerekir. Satış sektöründe yer alan bir girişimci için Homo Sapiens’ten daha iyi bir kitap bulamazsınız. Harari, bu kitapta anlatımına insanlığın ilk günlerinden başlıyor. Ateşin icadı, tarım, insanın doğa ile etkileşimi gibi konular üzerinden geleceğe dair sorular soruyor. Geleceğin dini bilim mi olacak, herkesin güvendiği tek şey neden para gibi sorulara sade bir dille yanıt veriyor. 

2. Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi – Yuval Noah Harari

Başarılı bir girişimci tarihi iyi bildiği gibi yaşadığı anı ve bugünden yola çıkarak yarını da analiz edebilmeli. Homo Deus, size bu konuda yardımcı olacak kitaplardan bir tanesi. Homo Sapiens’te sorulan sorular birbirini doğurdu ve insanlığın tarihine bir de yarının penceresinden bakma zorunluğunu beraberinde getirdi. Harari, Homo Deus’ta insanlığın ölümsüzlük arayışında nerelere geldiğini gözler önüne seriyor. En önemlisi de, insanlığa yarın hakkında olabilecekleri sorgulatıyor. 

3. 21.Yüzyıl İçin 21 Ders –Yuval Noah Harari

Dünyanın dinamikleri her anlamda değişiyor. Peki bizler ne kadarına ayak uydurabiliyoruz? Girişimciliğin geleceğin mesleği olup olmadığını veya toplumun geleceğin mesleklerine ne kadar adapte olabileceğini öğrenmek için okunması Harari’nin bu kitabı da okunması gereken eserlerden. Yapay zekanın dünyayı ele geçirip geçirmeyeceğine dair komplo teorilerine ve 21. yüzyıl ve sonrasında hayatta kalabilmek için yapılacaklara dair fikir edinmek için ideal.

4. İknanın Psikolojisi – Robert Cialdini

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde psikoloji ve pazarlama profesörü olarak görev yapan Robert Cialdini, bu kitapta ikna olma ve ikna etme sürecinin iç yüzünü anlatıyor. Her başarılı girişimcinin ikna yeteneklerine sahip olması gerektiğini düşünürsek istek, tavır, ikna ve ikna psikolojisi üzerine bu kitaptan öğrenecek şeylerin çok olduğu su götürmez. Günlük yaşamda ikna psikolojisi kurallarının nasıl işlediğini öğrenince iş yaşantısında bir adım daha ileride olacaksınız.

blog2 1 1

5. Neden Satın Alırız? – Paco Underhill

Doğrudan satış sektörü için psikoloji bilmek altın anahtardır. Parekendenin Sherlock Holmes’i olarak bilinen Paco Underhill sayesinde, alışverişe bambaşka bir açıdan bakacak ve ufkunuzu genişleteceksiniz. Kitapta, satın alma ve tüketici davranışlarına dair birçok tespit yer alıyor. Underhill’in anlattıklarından sonra hem girişimci hem de tüketici olarak yaşamınızda birçok şey değişecek. 

6. A’dan Z’ye Pazarlama – Philip Kotler 

Doğrudan Satış, pazarlamanın alt dallarından biri. Bu yüzden modern pazarlamanın babası Philip Kotler’in söyleyecekleri en çok bu sektörde yer alanları ilgilendiriyor. Bugün pazarlamanın en iyileri sadece satışla değil, ürün veya hizmetin tüketiciyle hangi yolla temas ettiğine kadar ilgileniyor. Pazarlamanın en iyisi olmadan önce alana hakim olmak gerekiyor. İşte bu yüzden her şeyden önce pazarlamaya giriş dersleri olarak ufkunuzu ‘’A’dan Z’ye Pazarlama’’ ile açmalısınız.

7. Outliers – Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

Pazarlama alanında herkesin iyi bildiği bir gerçek vardır, bazı insanlar diğerleriyle aynı işi yapmasına rağmen işinde daha başarılı olur. Peki bunun sebebi ne?  Gladwell’e göre başarının altında başka şeyler var. Yani buzdağının bir de görünmeyen yüzü. Bir girişimci yeteneğinden ve potansiyelinden en yüksek seviyede nasıl yararlanır sorusunun cevabı bu kitapta gizli.

8. Dünya Okulu – Salman Khan

Eğitimde fırsat eşitliği sloganıyla yola çıkan Salman Khan’ın kurduğu online eğitim platformu, teknoloji ve eğitime bakış açımızı değiştirdi. Neden derseniz, teknolojinin insanları tembelleştirdiği ve eğitimin teknoloji ile birleşmemesi gerektiği düşüncesi, çok uzun süre insanlığa hakim olan bir düşünceydi. Halbuki girişimci, çevresinde herkesin baktığı ama kimsenin görmediği noktalar üzerine düşünür ve teknolojiyle iç içedir. Salman Khan, tam olarak girişimcilik tanımına uyarak Khan Academy’i kurdu ve öğrenciler için ücretsiz hale getirdi. Bu zamana kadar hep girişimcilikte aynı sesler vardı. Şimdi farklı bir ses olarak Salman Khan’ı duyma ve ondan bir şeyler öğrenme zamanı. 

Diğer yazılarımız için; Başarının Sırrı Pes Etmemekte Saklı

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz