Cumartesi, Mart 25, 2023

Belirsizlikle Başa Çıkma Yöntemleri

İnsan hayatının her döneminde mutlaka bir şekilde belirsizlik yaşar. Önümüzü göremediğimiz ya da yaptığımız planları uygulayamadığımız zamanlar sıklıkla olur. Belirsizliğin uzaması da psikolojik bozukluklara yol açar. İşte bu yüzden başa çıkılması gereken bir durumdur.

Dünya vatandaşları olarak şu an bir belirsizlik sürecinden geçiyoruz ve aynı zamanda yeni normale alışmaya çalışıyoruz. Nasıl başa çıkılır, çözümü var mıdır? Elbette vardır.

Belirsizliği Tanımlamak

Öncelikle, sizin için belirsizliğin tanımı nedir bununla başlayın. Önünüzü görmeyi engelleyen durum nedir? Bunu belirledikten sonra ‘başa çıkma’ meselesine gelebiliriz.

Belirsizliği tamamen ortadan kaldırmanız mümkün değil çünkü hayatın her alanına müdahale etmek diye bir şey olamaz. İkinci aşama olarak bunu kabullenmeniz gerek. Farkındalık olgusu sakinleşmekten çok farklıdır. Durumu kabullenip kontrolden çıkan düşüncelerinizi tek bir noktada buluşturmaktır. Bu farkındalık sayesinde zihninizde biriken olumsuzluk duyguları bir nebze de olsa dağılacak, sağlıklı düşünmeye başlayacaksınız.

Üretken Olmak

İçinde bulunduğumuz durumdan örnek vermek gerekirse, bir sosyal izolasyon dönemi yaşıyoruz. İşimize, okulumuza ve sokaklara tam olarak ne zaman döneceğimiz belli değil. Evde kendimizle ve ev halkıyla baş başayız. İzolasyonun ilk dönemlerinde aile üyeleriyle birlikte bir şeyler yaptık, oyunlar oynadık, yemek pişirdik ama biraz da kendimize dönmemiz gerek. Yemek yapmanın dışında bir şeyler üretmek zihninizi diri tutacaktır. Resim veya yapboz yapmak, yazı yazmak, örgü örmek gibi emek vererek bir şey üretmek sizi zinde tutacaktır. William Shakespeare’in Kral Lear oyununu veba salgını sürecinde yazdığını biliyor muydunuz?

belirsizlikle basa cikma yollari yoga

Farkındalığı Desteklemek: Spor, Meditasyon, Yoga

Belirsizlikle başa çıkmak temelde beynin uyuşmasını engellemektir. Üretken olmak ve farkındalık meselesi beyni çalıştırdığı için önemli. Ancak ucu bucağı olmayan sonsuz belirsizliği, farklı aktivitelerle desteklemek gerekir. Bunun için spor yapabilir, meditasyon deneyebilir veya yoga ile bedeninizi tanımak isteyebilirsiniz. Spor yapmak sadece beyninizi değil; vücudunuzu da uyuşmaktan kurtarır. Tazelenirsiniz. Hareket ettikçe kendinizi daha iyi hissedersiniz, başarma duygunuz gelişir. Meditasyon ise odaklanmanız konusunda ciddi derecede destek verir. Gün içerisinde işle ya da başka şeylerle kapattığınız algınızı açıp fazla yüklerden arındırır. Enerjiniz yenilenir ve ne istediğiniz ya da istemediğiniz konusunda net olursunuz.

Okumayı İhmal Etmeyin

Eğer karamsar bir ruh halindeyseniz elinizde tuttuğunuz ama bir türlü akmayan romanı yavaşça yere bırakabilirsiniz. Bunun yerine daha akıcı ya da hayata dair yeni keşifler yapacağınız kitaplar seçebilirsiniz. Biraz Doğu Felsefesine doğru yolculuk yapmak isterseniz Sun Tzu’dan ‘Savaş Sanatı’, Psikoloji bilimine dalmak isterseniz Viktor Frankl’ın ‘İnsanın Anlam Arayışı’, içinde bulunduğumuz çağa dair okumalar yapmak isterseniz de Timothy Snyder’ın ‘Tiranlık Üzerine kitabı’ ilginizi çekebilir. Bütün bunların harmanlandığı bir okuma yapmak isterseniz de David S. Kidder’ın çeşitli alanlardaki uzmanlarla birlikte hazırladığı ‘Entelektüelin Kutsal Kitabı’ hoşunuza gidebilir.

belirsizlikle basa cikma yollari kitap

Yaşadığımız her şey hayata dair tecrübelerimizi arttırıyor. Bu yüzden belirsizliğin sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

 

Diğer yazılarımız için; Evdekal Günlerinde Öğrenmeye Devam Edin

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz