Salı, Mart 21, 2023

QNET Marka Elçisi Chetan Korada – Mükemmelliğin Sınırları Yoktur

Chentan Korada Racing

QNET, Hindistan’daki motor sporlarının evrimi, pandemi sırasında yaşamla nasıl başa çıktığı ve çok daha fazlası hakkında bilgi edinmek için bir yarış uzmanı olarak ilerleyen marka Elçisi Chetan Korada ile bir röportaj gerçekleştirdi.

FIA Formula 4 Güney Doğu Asya Şampiyonası’na davet edildiğiniz için tebrikler. Elbette, bir yer bulma rekabeti çok büyük ve performans gösterme baskısı her zaman yüksek. Tüm bunlarla nasıl başa çıkacaksınız?

Teşekkür ederim. Gördüğüm kadarıyla, yaptığım şeyden her zaman zevk aldığım için gerçekten baskı hissetmiyorum. Yarıştığım Formula 4 ve hatta Formula 3, tüm yarışları bitirmekle ilgili. Ekip olarak, uzun vadede toplanan iyileştirmelere odaklandık. Şahsen, bir sürücü olarak, rekabetçi kalmak ve diğer sürücülere paralarının karşılığını vermek için sabırsızlanıyorum.

MRF FMSCI Ulusal Yarış Şampiyonası’nda yarışmadaki ilerlemenize ve zorluklarınıza baktığınızda, nasıl hissediyorsunuz?

Oh, MRF Ulusal Yarış Şampiyonalarına ve ondan önceki JK Lastik yarış serisine bakmak her zaman harika hissettiriyor. Bir sürücü olarak sürekli gelişiyorum ve bu yarışlar bugün olduğum yerde olmama kesinlikle çok yardımcı oldu. Ulusal Yarış Şampiyonası, motor sporlarını Hindistan’da kesinlikle daha popüler hale getirdi. Bu şampiyonalarda üzerime düşeni yapmak ve daha fazla sürücüyü spora katılmaya teşvik etmek için daha çok yarışmam gerektiğini hissediyorum. Motor yarışlarının bir spor olduğu konusunda bilinç eksikliği var ve bu Hindistan’da daha fazla yarışarak yardımcı olabileceğim bir şey. Mevcut pandemi ve seyahat kısıtlamaları göz önüne alındığında, kesinlikle beni Hindistan’da geçmişe göre daha sık yarışırken göreceksiniz.

Chetan Korada QNET Motorsport

Bu beni bir sonraki soruma getiriyor. Bir yarış arabası sürücüsü olarak hayatınız motive edici ve gerçekten ilham verici. Sizi devam ettiren nedir ve spora girmeyi arzulayan gençlere ne iletmek istersiniz?

Bu sorunun kısa cevabı sıkı çalışma ve doğru yönde bir sürü çabadır. Yeteneklerinize mutlak inançla yeterince sıkı çalışırsanız her rüyayı gerçekleştirebileceğinize her zaman inandım. Yarışlarda her milisaniye önemlidir ve tur sürelerinin binde birini kısaltmak için sürekli çalışıyoruz. Bu nedenle, bir yarış pilotu olarak başarılı olmak için kişinin sürekli öğrenmesi gerekir. Her gün bir öğrenme fırsatı aslında. Ve bence her gün gelişmek ve bugün dünden daha iyi bir sürücü olmak beni ayakta tutan şeydi. Gelecek vadeden yarış sürücülerine mesajım erken başlamak ve doğru kılavuzu bulmak. Yeteneğiniz sıkı çalışmayla birleştiğinde, arzu ettiğiniz şey olmanıza yardımcı olabilir.

Bir motor sporları meraklısı olarak, QNET gibi bir markayla ilişkilendirilmek ne kadar önemlidir ve motor sporlarında sponsorlukların etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

QNET ile sözleşmeyi imzalamamdan önceki günlere dönersek, QNET ve şirketin işini yürütmek için çabaladığı değerler hakkında okuduğumu hatırlıyorum. Bu kadar çok ortak yönümüz olduğunu bilmek gerçekten şaşırtıcıydı. Asla pes etmeyen bir tavırla performansa odaklanma, sıkı çalışma, özveri ve tutku gibi değerler, hedeflere adil yollarla ulaşmaya sıkı sıkıya dayanan bir zihniyet… bunlar yemin ettiğim özellikler ve bir an bir bağ oluştu. QNET gibi dünya çapında tanınan güçlü bir markanın desteğine sahip olmak, tüm sporcular için büyük bir destek. Özellikle motor yarışları gibi pahalı bir spor dalında sponsorluklar son derece önemli ve markayla ilişkilendirildiğim için minnettarım. QNET’in sponsorluğu kesinlikle şu ana kadarki başarımdaki en önemli faktörlerden biri oldu.

QNET India Branding

Avrupa ve Güney Amerika ülkeleriyle karşılaştırıldığında, Hindistan’daki motor sporları, pist olayları ve tabii ki kriket ile karşılaştırıldığında hız kazanmadı. Geleceğin neler getireceğini düşünüyorsunuz?

Hindistan, hem sürücülerin yetenek havuzu olarak hem de izleyici pazarı olarak motor sporlarında kesinlikle büyük bir potansiyele sahip. Gençler arasında Formula 1 ve Moto GP’ye çok ilgi görüyorum ve bu her geçen sezon hızla artıyor. Elbette, motor sporlarına duyulan tutku henüz Avrupa ve Güney Amerika ülkelerini yakalayamadı. Bu ülkeler birkaç on yıl önce yarışmaya başladı, oysa biz buna çok sonra girdik. Bununla birlikte, ülkede düzenli olarak gerçekleşen birkaç motor sporu etkinliği var ve Chennai’de düzenlenen son F2000 etkinliğinden sonra, motor yarışlarını bir kariyer olarak nasıl sürdüreceğime dair birkaç soru aldım. Bu çok ümit verici. Ayrıca, kalabalıkla düzenli olarak etkileşime girme sorumluluğu bizlere, sürücülere ve ekiplere aittir. İster sosyal medyada ister çeşitli etkinliklere katılıyor olun, onlarla bağlantı kurmak için üzerimize düşeni yapmalı ve daha önce söylediğim gibi, spor hakkında bir farkındalık yaratmalıyız.

QNET India Sponsor

Motor sporları, engelleri aşmakla ilgilidir. Protez uzuvlara sahip olmak hiçbir zorluk yarattı mı ve bu tutkunuza odaklanmanıza nasıl yardımcı oldu?

Bu, insanların bana sık sık sorduğu bir soru (gülüyor). Bilirsiniz, protez uzuvlarımın üstesinden gelmem gereken bir zorluk ya da engel olduğunu hiç düşünmemiştim. Aksine, ilk günlerimde çok büyük bir motive edici faktördü. Beni bu kadar çok çalıştıran bir şeydi. Daha az pit stop veya ıslak koşullarda sürüş için en uygun frenleme ile lastikleri korumak gibi sporun çeşitli yönlerine ekstra dikkat göstermeyi öğrendim. Engelliliğimi daha iyi performans gösterme fırsatı olarak gördüm. Çok küçük yaşlardan beri, asla kendime acıyarak somurtan ya da başkalarından sempati bekleyen biri değildim. Kendime başkalarıyla eşit davrandım ve başkalarından da aynısını bekliyordum. Bu sporu adanmışlığımı, sıkı çalışmamı ve tutkumu en iyi şekilde kullanmak ve hikayemi elimden geldiğince yeniden yazmak için bir araç olarak gördüm.

QNET Brand Ambassador Chetan Korada – Excellence Has No BoundariesArtboard 1

Yarışçı yolculuğunuzda hayattaki en düşük noktanız neydi ve en düşük puanlarınızı sizi daha iyi yapmaya iten bir şeye nasıl dönüştürdünüz?

Bir bakıma bu konuda şanslıydım. Hayal kırıklığı ya da birkaç küçük aksilik olmadığını söylemiyorum. Aslında, sporun çok düşük tanınırlık kazandığı Hindistan’da bir yarış pilotu olarak, yolculuk pembe olmaktan başka bir şey değildir. Bütün bunlara hazırdım. Kariyerimde bir aşamayı işaret etmem ve bunun en düşük seviyem olduğunu söylemem gerekirse, bunun ilk başarımı elde ettikten sonra olduğunu ve zorluklarıma rağmen insanların çabalarımı takdir etmesini bekliyordum derdim. Ama bunu çabucak aştım ve yarışıma devam ettim. QNET ile ilişkilendirilmemden sonra işler çok değişti ve hayranlarıma daha çok ulaşıp onlarla etkileşime girdik. Bu sporda büyümek için diğer organizasyonların da desteğinin büyük olacağı sportmenliğim için daha büyük bir değer olduğuna inanıyorum. Yine de sahip olduğum tüm kaynaklar için son derece minnettarım.

QNET India EDG3

COVID-19 salgınıyla nasıl başa çıkıyorsunuz? Rutininizi nasıl etkiledi?

COVID-19, hayatın küçük zevklerinin önemini ve sağlıklı ve hayatta olduğum için minnettarlığımı anlamamı sağladı. Pistlerde gerçek yarışın yokluğunda, yoğun yarış arabası simülasyonlarına geçtik. Elimizdeki en son teknolojiyle, yarış kardeşliği bundan en iyi şekilde yararlanıyor. Bir bakıma biz yarış tutkunları için pek çok yol açtı, farklı arabalar, farklı pistler, sürüş koşulları biliyorsunuz. Bu eğlenceli ve ben zevk alıyorum. Aynı ruh ve titizlikle rekabet ettiğimiz diğer profesyonel sürücülerle bu platformlarda düzenli olarak yarışıyorum. Kişisel açıdan, arkadaşlarımla ve ailemle çok kaliteli zaman geçiriyorum, ev yemeklerinin tadını çıkarıyorum ve genel olarak iyi vakit geçiriyorum. Sonra etrafımda olmayı seven 9 aylık kızım Sriyaa var. Evde kurduğum spor salonu ve kişisel antrenörüm sayesinde fitness rejimim hiç etkilenmedi. Ama evet, ikinci evimde, yarış arabamda olmanın acelesini yeniden hissedebileceğim günleri sayıyorum.

Ve son olarak, Chetan Korada’nın 2020-2021’de neleri var?

Mevcut pandemi ile uluslararası yarış serilerinde hiçbir şey kesin değil. Formula 1 gibi bazı büyük yarışların 2020 takvimi hazır olsa da diğer yarışların yeniden başlamak için bir plan yapması biraz zaman alacak. Şimdilik, elimde olanla devam edeceğim ve Ulusal Yarış Şampiyonalarında yarışacağım ve Hindistan’da daha büyük bir şekilde var olmaya çalışacağım.

Chetan Korada, bacak protezi kullanarak yarışı kazanan Asya’nın ilk yarışçısı olma ayrıcalığına sahip Hintli bir yarışçıdır. Asya’da ilk ve dünya çapında ikinci sırada yer alıyor (eski Formula One yarışçısı Alex Zanardi’den sonra).

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz