Perşembe, Mart 23, 2023

Başarı Hikayeleri: Network Lideri Sachin Gupta

Blue Diamond Star ve Network Lideri Sachin Gupta ile QNet’e Bir Şans Tanımak Üzerine

Bir lider ve birçok kişi için bir ilham kaynağı olan Network Lideri Sachin Gupta, geleneksel istihdama alternatif bir gelir kaynağı olarak QNet ve kendisinin QNet’ten önceki hayatı hakkında QNet Başarı Hikayeleri serisi kapsamında konuşmak üzere bizimle bir araya geliyor. Network Lideri Sachin Gupta 9 yıllık bir çalışandı. Bununla birlikte, her zaman daha fazlasını yapabileceğini ve daha fazla kazanabileceğini düşünerek QNet ile Doğrudan Satış işine adım attığında hayatını tamamen değiştirdi. Network Lideri Sachin Gupta ve eşi Network Lideri Kavita Sugandh, bugün QNet’in ilk Blue Diamond Star’ları olarak topluluğumuzdaki herkes tarafından tanınıyor. Her zaman oldukça azimli olan ve “daima pozitif” bir zihniyete sahip olan Network Lideri Sachin Gupta, yeteri kadar odaklanma, sıkı çalışma ve disiplinle neler başarılabileceğinin kanıtı.

QNet’ten önce bize biraz kendiniz ve hayatınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Doğrusunu isterseniz, şahsen dünyanın her yerinden olduğumu söyleyebilirim. Fakat nerede yaşadığımı soracak olursanız, şu an BAE’de ikamet ediyorum. Dubai’de yaşıyorum. 11 yıldır QNet ile beraberiz. QNet’ten önceki hayatım için bir metafor kullanacak olsaydım, bir köpeğe benzediğimi söylerdim. Bir sokak köpeği gibiydim. Bugün benim köpeklerim, QNet’ten önce yaşadığım hayattan daha iyi birer hayat yaşıyor.

QNet’i nasıl keşfettiniz?

Birisi beni aradı ve QNet’ten bahsetti. Sanırım ben onu çektim. Halihazırda umutsuz bir biçimde birtakım fırsatlar arıyordum, çünkü kendi işimi kurma sebebim QNet hayatıma girmeden önce de çok bariz şekilde mevcuttu. Her 18 ayda bir yeni bir rol edindiğim 9 yıllık ‘kurumsal yolculuğun’ ve kurumsal dünyadaki istikrarlı büyümenin ardından, bunu 20 yıl daha sürdürürsem sonunda hiçbir yere ulaşamayacağımı fark ettim. Kısır döngü gibiydi. İlk ben gelmiş olsam bile hala o döngüde olurdum. İşte bu noktada, o döngüden çıkabilmek ve kendi hayatımı yaşamak için daha iyi fırsatlara ihtiyacım olduğunu fark ettim.

QNet’e katılmaya nasıl karar verdiniz?

Kendime sordum, “Başka bir seçeneğim var mı?” Cevap hayırdı. QNet’in bu iş fırsatı başlamak için çok büyük bir para gerektirmiyordu, yalnızca ürünleri satın almanız lazımdı. Ve ben de bu QNet fırsatında bir ümit olduğunu hissettim. Başka hiçbir ümidim yoktu. Kaybedecek hiçbir şeyim yoktu açıkçası, o yüzden herhangi bir araştırma da yapmadım. Tazminat Planına bile bakmadım, sadece “Ne olursa olsun, ben hayatımı değiştirmek istiyorum.” diye düşündüm. “Bu kadar ertelediğim yeter. İlk adımımı atmak ve ilerlemek istiyorum.”

İlk çekinizi almanız ne kadar sürdü? Veya istikrarlı bir şekilde para kazanmaya başlamanız?

Aslında bakarsanız, inişli çıkışlı bir yolculuktu. Başlangıçta, ilk ayda, birkaç Direct Referral (DR) geldi. Şu an hepsi aktif olarak işi yapmıyor. Dolayısıyla düzenli haftalık çeklerin gelmesi yaklaşık 14 veya 15 ayımı aldı. QNet yolculuğumun dördüncü ayında işimden ayrıldım. Tek başıma sıkı bir şekilde çalışıyordum, ekibim büyüyordu, sorumluluklarım artıyordu, fakat elime para geçmiyordu. Yine de mutluydum, en azından başkaları ve kendim için bir şey yapıyordum; uzun süredir beklediğim bir fırsattı.

‘Kurumsal’ dönemi geride bırakma sebebim, “Aman tanrım, çalışıyorum ama yeterince para kazanamıyorum!” diye düşünmeden çalışabilmeyi istememdi. QNet’e bakacak olursak, burada işler tamamen sizin ve satış ekiplerinizin ürünlerinizi sattığından emin olmakla ilgilidir, çünkü hiç kimse ürünlerini satmadan kazanamaz! İstikrarlı bir şekilde para kazandığımızdan emin olmak benim sorumluluğumdu. Çalışmaya devam etmek zorundaydım.

QNet işine başlarken karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdi?

Vakit problem oluyordu, ama vaktimi iyi yönetmeye başladım. Eskiden ofisten akşam 10’dan önce ayrılırdım. Yeni işim üzerine çalışmak için saat yedide ayrılmaya başladım, çünkü sonrasında katılmam gereken toplantılarım vardı; bunların hepsi önceliklerle ilgili. Gündüz verdiğim molaları azalttım, bu da beni daha verimli hale getirdi. Hatta şirket bunun farkına vardı, beni bir kere daha terfi ettireceklerdi, işte tam o sırada işimden ayrıldım. Orada terfi almak, daha fazla işle ilgilenmeniz gerektiği anlamına gelir, ancak maaşınız her zaman sorumluluğa eşdeğer bir şekilde artmaz, bu yüzden hayır dedim.

Eski işinizi yaparken diğer yandan bu işe başlamak sizin için zor muydu?

O zaman bana çok da zor gelmemişti. Ne zaman geriye dönüp baksam, sakin, aklı başında ve işine odaklanmış biri olmama yardımcı olduğu için tanrıya şükrediyorum. Şimdiye kadar en iyi odaklandığım dönem, çek alamadığım ilk 15 aydı. Aksi takdirde hiç kolay değildi. İnsanlar pes etmez veya işi bırakmaz, ancak yeterince iyi odaklanmazlar veya bazen konsantrasyonlarını kaybederler. Şüphe ve korkularla kendi kendilerine kafalarını karıştırırlar. Enerjileri azalır ve sonra da otomatik olarak verimlilikleri azalır.

En iyi tarafı ise, ilk 15 ayda herhangi bir sonuç alamasam dahi tutkuluydum. Bir gün bile, hatta bir dakika için bile “Bunu neden yapıyorum?” diye düşünmedim. O zamanlar yaptığım işte hiçbir gelecek olmadığının zaten farkına varmıştım ve bu yüzden QNet’e girdim, bunu yapmak için çok heyecanlıydım.

QNet’te devam etmenizi sağlayan şey neydi?

QNet’e ilk başta hayatımı değiştirmek için girdim, fakat sonra yaptığım şeyden keyif almaya başladım. Bugün, bu artık benim için bir iş değil; bir yaşam tarzı. Bugün ne yaparsam yapayım, çaba harcamadan yapabiliyorum. Ben çaba göstersem bile çaba harcamadan yapmış oluyorum. Çoğu insana göre bu işte büyük bir çaba gerekiyor, ama bana göre bu yalnızca eğlence. Tıpkı bir hobi gibi. Bu hobiyi hayatımdan çıkaracak olsam, hayatım oldukça sıkıcı olurdu. Param olmasına rağmen yine de çok sıkıcı olurdu.

Birçok insana yardım ettin ve hayatlarını değiştirdin. Bu konuda neler hissediyorsun?

Ben bunu o şekilde görmüyorum aslında. Bu işe “İnsanların hayatlarını değiştirmek istiyorum.” diyerek başlamadım asla. Ben kendi hayatımı değiştirmek istedim. Ben kendi hayatımı değiştirdikten ve insanlar da bunu gördükten sonra inanmaya başladılar, “O yapabiliyorsa ben de yapabilirim.” Ve bu benim tutkum olduğu için, yaptığım şeyi sevdiğim için, ben de onların yanında oldum. Hiçbir zaman tek taraflı değildi; hayatları değiştirme konusunda çok becerikli olsaydım herkesin hayatını değiştirebilirdim, ancak herkesin hayatı değişmedi. Bunu gerçekten isteyen insanlar hayatlarını değiştirebildi. Ama evet, belki de benim kendi hayatımı değiştirmem, insanlara aynı yolu izlerlerse bunun kendileri için de mümkün olduğunu ifade eden bir kanıt veya işarete dönüşmüştür. Dolayısıyla benim insanlara tavsiyem, lütfen başkalarının hayatını değiştirmeyin; kendinizinkini değiştirin.

QNet’ten sonra sende ne gibi değişiklikler oldu?

Bir sürü şey değişti! %97’lik dilimde yer alan tipik orta sınıf, küçük bir kasabadan gelen, büyüyen bir delikanlıydım. Dünya ile tanışmamıştım; bilgi de dahil olmak üzere birçok şeyle henüz tanışmamıştım. Bu işe girdikten sonra birçok şeyle tanıştım.

Coğrafya bilgim eskiden çok kötüydü, peki neden? Çünkü kitaptan okumak zorundaydım. Şimdi coğrafya bilgim çok iyi, neden? Çünkü gidip dünyayı keşfediyorum. Eskiden mali konularda çok kötüydüm, neden? Çünkü yönetmem gereken bir param yoktu. Şimdi, insanlar bir finans gurusuymuşum gibi mali konular hakkında öneri almak için bana geliyorlar, ama değilim; tanışmaya imkan bulduğum için böyle. Bir şeyler yapmaya devam ettim, edindiğiniz deneyimler çok şey öğrenmenizi sağlıyor. İşte o zaman pratikte ve dünyada önemli şeyler söz konusu oluyor; iç benliğiniz söz konusu olduğunda, insanlara bütün bu yolculuktan ne kazandığınızın bir önemi yok diyorum; önemli olan süreç boyunca ne olduğunuz.

BT’lerimizin en sevdiği rol modeli Network Lideri Sachin Gupta için sırada ne var?

Daha önce yaptığım için, başka yeni işletmeler inşa edebileceğim konusunda kendime güveniyorum, çünkü prensipler temelde aynı: Sıkı çalışma, örnek olma, öğrenmeye devam etme vs. Bunlar hep başka yerlerde de geçerli olan şeyler; birinde uygulayabiliyorsam diğerlerinde de yapabilirim. Bugün bir risk sermayedarı olmamın sebebi de bu. Şimdiden üç dört şirkette hisse satın aldım, bu şirketlerde sadece bir yatırımcı olarak bulunmuyorum, yönetici olarak görev yapıyorum ve bilgi ve kavrayışım ile katkıda bulunuyorum, ancak günlük işleyişlerine müdahale etmiyorum.

Bunların hepsi QNet tecrübem sayesinde gerçekleşiyor. Bu tecrübe sayesinde edindiğim bilgeliğin, birkaç milyon doları alıp başka birçok alanda yüzlerce milyon daha fazlasına dönüştürebilmemi sağlayan şey olduğuna eminim.

Bir dahaki sefere QNet yolculuğunuzda ilerlemek için ilham verici bir yakıt arayacak olursanız, Network Lideri Partner Sachin Gupta sizin için mükemmel bir örnek sunuyor. Network Lideri Sachin Gupta’nın bir sonraki muhteşem başarısını görmek için sabırsızlanıyoruz!

 

Diğer Yazılarımız İçin: Takım Çalışması Neler Öğretir?

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz