Salı, Mart 21, 2023

Dünya Temizlik Günü’nde Gezegeni Kurtarmaya Var mısın?

2008 yılında 7 milyon nüfuslu bir ülke olan Estonya’da “Let’s Do It World“ adıyla bir temizlik hareketi başladı. Binlerce gönüllü 5 saat içinde milyonlarca atık topladı. Zamanla bu hareket bütün dünyaya yayıldı ve kısa süre içinde küresel çaplı bir projeye dönüştü.

“Gezegeni kurtarıyoruz” diyerek yola çıkan Let’s Do It World Derneği öncülüğünde bugüne kadar 150 ülke temizlik hareketine katıldı. Türkiye ise bu harekete 2013 yılında dâhil oldu. Asya merkezli doğrudan satış şirketi olan QNET ailesi üyeleri de bulundukları ülkelerdeki etkinliklere katılarak kampanyaya destek veriyor.

Let’s Do It World Derneği, her yıl çevre kirliliğine dikkat çekmek ve gezegeni kurtarmak için gönüllüleriyle birlikte sahilleri temizliyor. Türkiye’de bu organizasyonu SİYAMDER koordine ediyor.

Başka Gezegen Yok!

Let’s Do It World Derneği’nin çıkış noktası “başka gezegen yok” düşüncesi. Dernek, atıklardan arındırılmış, temiz, sağlıklı ve özgür bir dünya oluştururken bir taraftan da dünyanın dört bir yanındaki bireyleri ve kuruluşları bu amaçla birbirine bağlamayı, bireyler arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor.

Son yıllarda gezegeni tehdit eden birçok doğa olayının temelinde insanlık olarak çevreye verdiğimiz zarar yatıyor. Çevreye bilinçsizce bırakılan atıklar havaya ve suya karışarak hem sağlığımızı hem de gezegeni tehdit ediyor. Çoğu zaman orman yangınlarına, iklim değişikliklerine ve bunlardan kaynaklı gelişen doğa olaylarına sebep olabiliyor.

Çevre temizliği bu yıl hayatımıza giren covid-19 üzerinde de oldukça etkili. Mikrop, bakteri ve virüslerin yarattığı durumları en aza indirmenin tek yolu hijyenden geçiyor.

Tüm bunlara dikkat çekmek ve söz konusu hususlarda bilinç oluşturmak için Let’s Do It World her sene  “Dünya Temizlik Günü” hareketi adı altında temizlik yapıyor.

QNET’ten Destek

QNET, RYTYM (Dünyaya Değer Katmak İçin Kendini Geliştir) misyonu doğrultusunda çeşitli sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor. Özellikle çevre dostu ve sürdürülebilir bir hayat konulu projelerde oldukça sık yer alıyor.

QNET ailesi geçtiğimiz senelerde Let’s Do It World Derneği iş birliği ile Bakırköy Marina, Bakırköy Botanik Park ve Büyükada’da, bu yıl da Caddebostan Sahil’de temizlik yaparak çevre temizliğine destek verdi. Sahillerden cam şişe, boş içecek kutuları, yiyecek paketleri toplarken kayalıkların arasından da sigara izmaritleri gibi çöpler toplayarak onlarca büyük çöp poşeti doldurdu.

Dünya Temizlik Gününe Covid -19 Güncellemesi

Hızla yayılan ve bulaşma riskinin oldukça yüksek olduğu Covid-19 dolayısıyla bu yıl Dünya Temizlik Günü’nde sahillerin temizlenmesinin yanında teknolojik kirliliğin önüne geçilmesi de hedefleniyor.

“Dijital Temizlik Hareketi” kapsamında telefonlar, bilgisayarlar, tabletler gözden geçirilecek ve yapılan temizlikle karbon ayak izinin azaltılması için çalışılacak.

Yapılan araştırmalara göre arkamızda bıraktığımız karbon ayak izi, sera emisyonlarının en az %3,7’sini oluşturuyor. Bu emisyonlar karbondioksite dönüşerek neredeyse bakteriler kadar çevreye zarar veriyor. Let’s Do It World Derneği de 2020 yılında bu konuya dikkat çekmek için temizliği dijital ortamda da sağlayacak.

Daha yaşanabilir yarınlar için Dünya Temizlik Günü’nü pas geçme!

Diğer yazılarımıza da göz atın: QNET Tarihine Kazınan 22 Unutulmaz An

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz