Salı, Mart 21, 2023

Ralph ve Laboratuvar Deneylerinin Gerçek Hikayesi

Yakın zamanda birçok sosyal mecrada gündem olan Ralph, aslında yıllardır süregelen bir gerçeği gözler önüne serdi. Hayvan deneyleri aslında herkesin bildiği fakat görmezden geldiği, sayısız ünlü marka dahil, çoğu kuruluşun tercih ettiği bir uygulama biçimi. Peki, neden bunca zaman kimsenin umurunda değildi? Hayvanların tüm bu eziyet ve acıyı çekmesi aslında biz insanların gönül rahatlığıyla ürün kullanabilmesi için gerçekten gerekli miydi?

Sadece kısa bir süreliğine empati kurmayı deneyin. Denek olarak kullanılan hayvanların gün sonunda yaşadığı acı ve eziyeti gözünüzün önüne getirin. Onların psikolojisini ve hayatları boyunca her an yaşadıkları korkuyu biz hissedip anlamaya çalışın. Nasıl hissediyorsunuz?

Hayvanlar, insanlar için yaratılmış varlıklar değildir. Onlar da acıyı en az bizim hissettiğimiz kadar hissedebilir, psikolojileri bu eziyet karşında en az bizimki kadar mahvolabilir.

Her an korku ile yaşayan, sırf denek olmak için dünyaya gelen hayvanların bazen yaşadıkları caniliğe dayanamayıp intihar ettiklerini, deneye sokulmadan önce kaçmaya çabalarken boyun ya da omuriliklerini kırdıklarını biliyor muydunuz? Evet, tüm bu zulüm ne yazık ki biz insanlar tarafından ve yine biz insanlar için yapılıyor. Ama önce en başa dönelim ve hayvan deneyinin ne olduğu ve ne için yapıldığını konu alarak başlayalım. Belki açık seçik anlatacağımız bu uygulama aşamaları sizin bir nebze olsun bilinçlenmenizi ve hayvanlar üzerinde deney yapan markaları tercih etmemenizi sağlar.

Hayvan Deneyleri Nedir? Ne İçin Yapılır?

Yönetmeliklerdeki tanıma göre deney, bilimsel amaçlarla canlı hayvanlar üzerinde gerçekleştirilecek her türlü prosedür veya prosedürler bütünüdür. Bu bilimsel amaçlar ise;

– Temel araştırmalar

– İnsan, hayvan veya bitkilerdeki hastalık, sağlık bozuklukları ve diğer anormalliklerin önlenmesi, tanı, tedavi veya bunlardan kaçınma, fizyolojik bozuklukların incelenmesi, belirlenmesi, düzeltilmesi veya modifikasyonu

– Tarımsal amaçla yetiştirilen hayvanların üretim şartlarının iyileştirilmesi ve hayvan refahı

– Yukarıdakilerden herhangi biri için ilaçlar, gıda ve yem hammaddeleri, başka maddeler ve ürünlerin kalite, etkinlik ve güvenilirliklerinin test edilmesi

– İnsan ve hayvan sağlığı ve refahı için doğal çevrenin korunması

– Türlerin korunmasını amaçlayan araştırmalar

– Mesleki becerilerin kazandırılması, sürdürülmesi veya geliştirilmesi için yükseköğrenim veya eğitimi

– Adli tıp soruşturmaları

Deneylerde Hangi Hayvan Türleri Kullanılır?

Deneylerde omurgalı, omurgasız tüm insan dışı hayvanlar kullanılabiliyor. Ama aralarında en çok kullanılanların; fare, sıçan, hamster, tavşan, kedi, köpek, balık ve maymun olduğu aşikar.

Deneylerde kullanılacak tüm hayvanların kayıtlı yasal deney hayvan üreticisi ve tedarikçilerinden alınmış olması kuralı vardır. Bunun dışındaki hayvanlar denek olarak kullanılamaz. Ama ülkemizde hayvan sağlığı ve refahına dair bilimsel gerekçeler sunulduğu takdirde kedi, köpek gibi evcil hayvanlar, sokak ya da barınakta yaşıyor olmaları şartıyla deneylerde kullanılmak üzere doğal ortamlarından men edilebiliyor.

Bir Hayvan Kaç Kez Denek Olur?

Hayvan, öncesinde bir ya da birkaç deneyde kullanılmışsa, önceki deneylerin şiddeti göz önünde bulundurularak ve veteriner hekim tarafından uygun bulunuyorsa hayvan yeniden denek olarak kullanılabilir. Öte yandan hayvanın genel sağlık durumu tamamen eskiye dönüş, hafif, orta ya da düzelmez olarak sınıflandırılmış olması gerekir.

Deney Sırasında Hayvanlar Ne Hisseder?

Deney içeriğine göre; genel ya da lokal uyuşturma ile hayvanlar duruma hazırlanır. Şiddetli ağrılara yol açabilecek uygulamalar anestezi altında yapılır. Deney esnasında anestezinin geçmeye başlaması durumunda ağrı kesici yöntemlere başvurulur. Ama öncelik her zaman için deneyin doğru şekilde yapılmasıdır. Hayvanın çektiği acı ikinci plandadır.

Deney Sonrası Hayvanlara Ne Olur?

Veteriner hekimin vereceği karara göre deney sonunda hayvanlar sağlık durumuna uygun şekilde bakılma hizmeti görür. Eğer hayvan orta veya şiddetli acı, eziyet yaşıyorsa ve kalıcı bir hasar oluşmuşsa öldürülür. Hayvanların kilo, yaş ve cinsine göre değişkenlik gösteren öldürülüş biçimleri genellikle ötanazi ile gerçekleştirilir. Köpek, tilki gibi hayvanların ise keskin nişancılar tarafından vurularak öldürülme seçenekleri de vardır. Ayrıca şok tabancası, başa darbe gibi seçenekler de eğer uygun görülürse öldürme seçeneklerinden diğerleridir.

QNET Hiçbir Ürününü Hayvanlar Üzerinde Denemiyor!

QNET uzun zamandır aslında hayvan deneylerinin karşısında bir tutum sergilediğini ve bu konuda herkese örnek olmaya çalıştığını anlatmak istiyor. Doğaya ve doğada yaşayan tüm canlılara saygıyı hayat mottosu etmiş bir aile olarak hayvan deneylerinin sonuna kadar karşısında duruyor.

Ralph vesilesiyle hayvanların deney sırasında ve sonrasında yaşadığı acı, eziyet ve mutsuzluk resmen insanların gözleri önüne serildi. Kısa bir animasyon videosu belki de yıllardır bilincimizde olan fakat asla görmek istemediğimiz bir senaryoyu gözler önüne serdi hem de en sert haliyle! Umuyoruz tüm canlıları ve dünyayı koruduğumuz, farkındalığımızı arttığımız aydınlık yarınlara en kısa sürede sahip oluruz. Seni seviyoruz Ralph!

Diğer yazılarımıza göz atmak için; Su Filtreleme Sistemlerinin Hayatımıza Etkileri

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz