Cumartesi, Mart 25, 2023

QNET’ten “Pandemi Döneminde Doğrudan Satış Sektör Araştırması”

QNET olarak; Akademetre Araştırma ve Stratejik Planlama’nın kurucusu olan Marmara Üniversitesi Öğr. Üyesi Dr. Halil İbrahim Zeytin’in araştırma sonuçlarını paylaştığı ve QNET adına Pazarlama ve İletişim Müdürü Irmak Sütçü’nün araştırma sonuçlarını yorumladığı ve değerli basın mensubu arkadaşlarımızın katılımıyla basın toplantımızı gerçekleştirdik. Büyük bir heyecan ve titizlikle gerçekleştirdiğimiz bu çalışma süreci neticesinde oldukça dikkat çekici veriler elde ettik. Yaptığımız bu araştırma, doğrudan satış sektörünün geleceğin ilk iş kolları arasında kabul edileceğini de ortaya koydu.

QNET olarak pandemi sürecinin doğrudan satış sektörüne etkilerini içeren; Türkiye’nin dört bir yanında, farklı demografik yapılar, farklı meslek ve yaş gruplarının da dahil olduğu ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirdik. Bu uzun çalışmalar neticesinde analiz ettiğimiz verilere göre; pandemi döneminde her 5 kişiden biri gelirini arttırmak için doğrudan satış sektöründe çalışmaya başladı. Araştırma kapsamında; Ek İşe Yönelik Yaklaşımlar, Esnek Çalışma Modeli, Doğrudan Satış ve Covid 19 Sürecinde iş dünyasında yaşanan değişiklikler hakkındaki araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Pandemi Döneminde Doğrudan Satış Sektörü Yüzde 5 Arttı!

Yapılan araştırma sonuçlarına göre, pandemi döneminde her 5 kişiden biri, gelirini arttırmak için doğrudan satış sektöründe çalışarak maddi kazanç sağlamaya yöneldi. Araştırma sonuçları kadınların, bu sektörde daha çok faaliyet gösterdiğini de ortaya koydu. Daha iyi bir yaşam, konforlu çalışma ortamı ve ek gelir avantajları ile zorlu süreçlerde en çok tercih edilen çalışma kolu. Doğrudan satış özellikle esnek iş modeli sayesinde çocuklu ya da iş hayatında aktif kişilerin de yer alabileceği bir kazanç alanı.

Kadınların Yüzde 26’sı Pandemi Döneminde Doğrudan Satış Sektörüne Girdi!

Pandemi döneminde evine, kendisine ya da ailesine destek olmak isteyen kadınlar, doğrudan satış sektörü ile maddi kazanç elde etti. Kadınların yüzde 26’sı Covid’in yıkıcı etkilerini bertaraf etmek için doğrudan satış sektöründe çalışmaya başladı. QNET Pazarlama ve İletişim Müdürü Irmak Sütçü, “Araştırma her 5 kişiden birinin gelirini arttırmak için doğrudan satış sektörünü tercih ettiğini ortaya koydu. Kadınların yüzde 50’si doğrudan satışla gelirlerini arttırmak istediklerini belirttiler. 20-34 yaş arası genç kitlede bu dönemde doğrudan satışla gelirlerini arttırmayı düşünenlerin oranı ise yüzde 50’lere ulaşmış durumda. Türkiye’de kadınların yüzde 50’si aile ekonomisine katkıda bulunmak gelirlerini arttırmak için doğrudan satış sektörüne girmeyi düşünüyor. Pandemi sürecinde de yüzde 26’sı sektöre adım atmış durumda. Bu sektörün önündeki potansiyeli de gözler önüne seriyor” dedi. Araştırmanın dikkat çeken başlıca sonuçları ise:

  • Her 10 kişiden 7’si (yüzde 74) doğrudan satış kavramını girişimcilik olarak kabul ediyor.
  • Girişimciliğin dışında araştırmaya katılanların yüzde 81’i esnek çalışma modeline bağlı bir çalışma şekli olarak doğrudan satış sektörüne yöneliyor.
  • Araştırmaya katılanların yüzde 83’ü de ek gelir kazanmak için sektöre girmeyi planlıyor.
  • Metropol illerinde doğrudan satış sektörü daha çok biliniyor.

Sektör hakkında bilgi sahibi olan kadınların yüzde 51,5’i aile ekonomisine katkı sunmak, yüzde 45’i bireysel ekonomik özgürlük için doğrudan satışı avantajlı buluyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz