Perşembe, Mart 23, 2023

QNet Manchester City’le Premier Lig’de

Sponsoru olduğumuz İngiltere’nin köklü kulübü Manchester City İngiliz futbolunun en eski kulüplerindendir. İngiliz devi Manchester City’nin tarihi yaklaşık yüz yıl kadar öncesine gidiyordur. Manchester ekibi 1880 yılında, St. Mark’s (West Gordon) adı altında kurulmuştur. 1887’de Arwick Association Football Club olarak adını değiştiren İngiliz devi; 1894’de efsaneleşen ismine kavuşmuştur.

Manchester City ismini aldıktan sonra 1889’da Second Division şampiyonluğuyla tarihinin ilk başarısını almıştır. En önemli başarısını da 23 Nisan 1904’te Crystal Palace’ta Bolton Wanderers’ı yenmesiyle FA kupasını alarak elde etmiştir. Manchester City’nin ligde 7 şampiyonluğu bulanmaktadır. FA Cup finalini de 6 kez kazanmıştır. Manchester City iç saha maçlarını 1923- 2003 arasında Maine Road’da oynamıştır. Kulüp yaklaşık yüzyıla yakın rakip takımları konuk ettiği evine; 2003 yılında veda edip, Manchester şehir stadyumunda seyircileriyle yeniden buluşmuştur.

Manchester Derbisiyle Soluksuz Seyir

Manchester City yaklaşık 2 milyonun üzerinde taraftarı olan bir kulüp olarak biliniyordur. Gökyüzü mavisi, beyaz formayla dünyanın her yerinden insanları başarılarına ortak ediyordur. Dünya da derbi denince akla gelen ilk şehir olan Manchester’ın en önemli iki kulübü; Manchester United ve Manchester City’dir. Bu rekabet son zamanlarda, Manchester City’nin ardı ardına gelen şampiyonlukları nedeniyle daha da artıp, yaygınlaşmıştır. İki kulüp arasında gerçekleşen bu rekabet, her yıl milyonlarca insanın Premier Lig’i izlemesine vesile oluyordur.

Altın Çağ

Sponsoru olduğumuz Manchester şehrinin güzide kulübü, Manchester City; 2000’li yıllar itibari ile zirve yarışının en önemli kulüplerinden biri olmuştur. Kulüp, 2000’li yılların sonuna doğru yaptığı transferlerle adından ciddi anlamda söz ettirmiştir. 2008 yılında Abu Dhabi United Group tarafından satın alındıktan sonra transfere hız veren köklü futbol ekibi yaklaşık 32,5 euro gibi bir fiyatla sambacı Robinho’yu renklerine bağlamıştır. 2011 yılında başarılı teknik direktör Roberto Mancini ile yaklaşık 44 yıl sonra kupa hasretine son verip taraftarlarını mutluluğa kavuşturan İngiliz devi, zirve yarışının hep çevresinde kalmıştır. 2014’te İngiliz deviyle yaptığımız sponsorluk antlaşmasıyla Manchester City artık başka bir seviyede.

Joseph Guardiola ile 2016 yılında çalışmaya başlayan İngiliz kulübü, başarılarına başarılar katarak spor dünyasında adından söz ettirmeye devam ediyor. Joseph Guardiola döneminde altın çağını geçiren kulüp; 2017-18, 2018-19 ve 2020-21 sezonunda şampiyonluğu elde ederek yoluna devam ediyordur.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz