Salı, Mart 21, 2023

Neden Vejetaryen Olmalıyız?

Dünya Vejetaryen Günü her sene 1 Ekim’de kutlanıyor. 8 milyara yaklaşan insan nüfusuna yetecek kaynaklar her geçen gün azalıyor. Bu yüzden et ve süt ürünlerinin tüketiminin azaltılması kişisel bir tercihten ziyade topluluk bilinci haline gelmelidir.

Bu denli fazla insan popülasyonuna yetecek doğal et, balık ve süt ürün kaynakları ne yazık ki mevcut değil.  Vejetaryen kelimesinin kökeni vegetable-sebze kelimesinden değil, Latince “vegetus” kelimesinden geliyor.

Latince Vegetus: canlı, sağlıklı, hayat dolu anlamına geliyor. Uluslararası Vejetaryenler Birliği 2011 yılında “Vejetaryenlik, süt ürünleri, yumurta, bal gibi hayvansal gıdaların dahil ya da hariç olduğu tamamen bitkisel kaynaklı bir beslenme biçimidir” şeklinde tanımlamıştır. Sanıldığı gibi protein yalnızca süt, et ve kümes hayvanlarında bulunmaz. Bitkisel bir yaşam tarzı benimsemek, tamamen bu yaşam tarzına geçiş yapılamasa bile et ve et ürünleri tüketiminde bilinçli olmak oldukça önemli.

Tükettiğiniz ürünlerin, üretim şekli ve üretim yerlerinin koşulları, kar amaçları hakkında bilinçli olarak hareket etmek bile dünyamızı daha sağlıklı ve yaşanabilir kılacaktır.  İnek sütü yerine soya, badem sütü gibi ürünleri kullanabilirsiniz. Soya ya da badem sütünü evinizde oldukça uygun bütçelerle yapabilirsiniz.

Vejetaryen Olmamız İçin İyi Sebepler

  • 8 milyara yaklaşan insan nüfusuna yetecek et, kümes hayvanı ve balık ürünleri üretimi akıl almaz koşullarda gerçekleştiriliyor. Normalde evcilleştirilmemiş olan yani özgür tavuklar her yıl 12 ila 20 yumurta yumurtlar. Ama evcilleştirilmiş tavukların genleri her sene 250 ila 300 yumurta vermeleri için değiştiriliyor. Bu durum da oldukça acılı ve genellikle ölümcül olan üreme bozukluklarına neden oluyor. Yumurta için yetiştirilen tavukların yüzde 95’inden fazlası küçücük kafeslerde yaşıyor ve ölüyor. Bu sürede kanatlarını bile açamıyorlar.
  • Ekinlerden ve hayvanları beslemek için kullanılması gereken sudan taşımacılık ve çiftliklerden soframıza kadar geçen diğer aşamalara kadar et ve diğer hayvansal ürünlerin üretimi dünyanın her geçen gün kaynaklarının tüketilmesine sebep olur. Bu ürünlerin üretimi için yüksek tahıl miktarının ormansızlaşmaya, doğal yaşam alanı kayıplarına ve türlerin azalmasına çok büyük etkisi bulunuyor.
  • Her canlı sera gazı üretir. Yüksek sera gazı üretimi Dünya’nın ısını her geçen gün yükseltir. Dünya çapında tarım ve çiftçiliğin ürettiği sera gazı miktarı oldukça fazladır. Özellikle büyükbaş hayvanların inanılmaz sayılarda üretimi, küresel ısınma sürecini de tetikliyor.

Hem sağlığınız hem de dünyamız için et, kümes hayvanı ve balık tüketimi konusunda bilinçlenmeliyiz. QNET ailesi olarak 1 Ekim Dünya Vejetaryen Günü kutluyor ve değişimlere sebep olmasını diliyoruz!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz