Perşembe, Mart 23, 2023

Yeni Yıl, Yeni Siz, Yeni Pazarlama Stratejileri

Pazarlama son iki yılda çok değişti ve COVID-19 büyük bir endişe kaynağı olduğu için tahminler, bu alanın 2022’de gelişmeye devam edeceği yönünde.

Elbette 2021 yılı geride kalacaksa, işletmeler ve iş adamlarının tetikte olması müşteriler için harika bir yıl daha anlamına gelmelidir.

Bununla birlikte, pazarlama uzmanları ve doğrudan satışçılar olan bizler, işimizi yarıda keseceğiz. Ve tıpkı geçen yıl olduğu gibi, kumlar değiştiğinde ve ne zaman değişeceği konusunda uyanık, farkında ve uyum sağlamaya hazır olmalıyız.

Bir sonraki büyük iş trendine atlamak için beklerken, 2022’de daha iyi başarı için odaklanmanız gereken beş önemli alan var.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medyanın bir pazarlama aracı olarak popülaritesi COVID-19 altında arttı ve tahmin, 2022’de büyüme için hayati olmaya devam edeceği yönünde.

Ancak gerçek şu ki 4,5 milyar sosyal medya kullanıcısının tamamına ulaşmak imkansız.

Bu nedenle, ürün ve hizmetlerinizi her platformda pazarlamaya çalışmak yerine, bu yıl önce hedef kitlenizi değerlendirin ve sosyal medyadaki tatlı noktanızı belirleyin.

Örneğin; TikTok, Twitch ve Instagram genç kullanıcılar arasında oldukça popüler olabilir.

Bu nedenle, pazarlama stratejilerini başlatmadan önce müşterilerinizin çoğunluğunun nerede olduğunu, hangi platformları tercih ettiklerini belirleyin ve ardından bunun için harekete geçin.

Video içeriği

Hangi sosyal medya platformlarına odaklanacağınıza karar verdikten sonra içerik formunuza karar verin.

Videolar, uzun yıllardır bir marka oluşturmanın ve ürünleri pazarlamanın en iyi yollarından biri olarak lanse ediliyor ve 2022 yılında da farklı olmayacak.

Dolayısıyla, pazarlama stratejinize henüz video eklemediyseniz, tam zamanı!

Ve hiç film okuluna gitmediyseniz de endişelenmeyin. Hollywood tipi yapımları kimse beklemiyor.

Aslında uzman pazarlamacılar, tüketicilerin özgünlüğü tercih ettiğini ve içerik canlıyken ve önceden üretilmediğinde aslında daha fazla etkileşimde bulunduklarını belirtiyor.

Bir ürünün kutu açılımını kaydedebilir, moda stilinizi sergileyebilir veya tarif fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Olasılıklar gerçekten sonsuzdur.

Kişisel markalaşma

Özgünlük konusunda, kişisel markanızı yalnızca daha görünür olarak değil, müşterilerinizle daha yakın ilişki kurarak da oluşturmaya çalışın.

Araştırmalar, tüketicilerin net vizyonları olan markalara ve marka liderlerine yöneldiğini ve tıpkı onlar gibi göründüklerini buldu.

Bu yüzden hem çevrimiçi hem de yüz yüze etkileşimler yoluyla profilinizi yükseltmeye çalışırken bunu hatırlamaya çalışın.

Ve bazı insanlar servetinizle ilgili hikayelerden etkilenebilir olsa da pazarlama guruları çoğu müşteriyle (ve hatta alt sıralarla) ilişki kurmanın en iyi yolunun onlarla arkadaşmış gibi konuşmak olduğunu söylüyor.

Ayrıca, mümkün olduğunca şeffaf ve alçakgönüllü olun.

Kişiselleştirme

Tüketiciler değişiklik talep etse bile, istatistikler kişiselleştirmenin beklenmeye devam edeceğini gösteriyor.

Özetle, müşteriler sadece bir satış hedefinden daha fazlası olduklarını bilmek isterler. Bu nedenle, doğrudan bireylerle konuşuyor gibi görünen markalar çok daha değerlidir.

Bu nedenle tüm satış ve pazarlama profesyonellerinin görevi, genel pazarlama yaklaşımlarından kurtulmak ve işleri daha kişisel hale getirmektir.

Durum tespiti yapın ve müşterilerinizin benzersiz durumlarını anlamaya çalışın. Aramaları yanıtlayın ve soruları hızla yanıtlayın. Metin mesajlarınızı ve e-postalarınızı özelleştirin.

Bunlar, yaklaşımınızı kişiselleştirmenin ve birinci sınıf bir müşteri deneyimi sağlamanın yollarından sadece birkaçı.

Verimli iş uygulamaları

Müşterileri merkezi odak haline getirme doğrultusunda, işletme uzmanları, küçük işletme sahiplerinin 2022’de büyük işletme sistemlerini ve yaklaşımlarını benimsemeye başlaması gerektiğini öngörüyor.

Veri analitiğine güveniyor musunuz? Zamandan tasarruf etmek ve optimum verimi sağlamak için otomatikleştirilebilecek sistemler var mı?

Bu, kabuğunuzdan çıkıp bu uygulamalardan bazılarını benimsemeye başlamanız gereken yıl.

Ayrıca önemli olan, ağınızdaki herkesin güçlü yanlarından yararlanmaktır.

En iyi sonuçlar için, herkesin ortak bir hedef doğrultusunda el ele çalışması çok önemlidir. En büyük ve en iyi şirketlerde işler böyle yürüyor.

Sonuçta pazarlama bir takım sporudur.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz