Perşembe, Mart 23, 2023

Özgüvenli Olmanın Yolları Nelerdir?

Özgüven, bireyin kendisine yönelik iyi, olumlu duygular geliştirerek kendini iyi hissetmesidir. Birey bu iyi hissetme hali kendisiyle ve çevresindeki kişilerle barışık olması demektir. Özgüven kişinin kendine güvenme duygusu olarak da tanımlanır. Kişinin kendisini değerli hissetme olgusu, kendisine yönelik pozitif duygular geliştirmesi ve bunun sonucunda bireyin kendisi ve etrafındaki insanlar ile barışık olmasının yanı sıra atacağı her adımda kendinden emin hissettiği duygusal bir kavram olarak karşımıza çıkar.

Neden Özgüvensiz Oluruz?

Özgüveni olan insan hem başarılı olur hem de sosyal olur. Kimi insan şartlarından kimisi de yapısından dolayı çoğu zaman yeterince özgüvenli değildir. Özgüven sahibi olmak, başarılı ve mutlu olmanın anahtarıdır. Özgüveni yüksek olan bir insan kendisiyle barışıktır, kişisel ve profesyonel hedeflerini başarmak için riskler alır. Gelecek hakkında olumlu düşünür ama özgüveni eksik olan bir insan hedeflerini gerçekleştirebileceğine inanmaz. Oysa başarıyı doğuran şey güvendir. Yaşadığımız çevre, çocukken bastırılma, başarısızlık ve yenilgi duygusu, terk edilme özgüven eksikliğinin sebepleri arasında gösterilebilir ve çoğaltılabilir. Ancak özgüven çaresi olan bir duygusal karmaşadır.

En büyük özgüven problemini iş hayatımızda yaşarız. Oysa iş hayatı kişinin kendini üretken hissetmesi, hedeflerine ulaşması, bir ekibin parçası olması gibi faktörlerden dolayı özgüveni artırıcı bir rol oynamalıdır. Örneğin doğrudan satış yapan bir temsilcinin hedeflediği performansı bir türlü sergileyememesi kendinde yetersizlik hissine yol açabilir. Peki bu kalıpları yıkmak için neler yapabiliriz?

Özgüvenli Olmak İçin Neler Yapabiliriz?

Kendinizi Başkalarıyla Karşılaştırmayın

Yaşamımızda neredeyse her durumda kendimizi bir başkasıyla karşılaştırırız. Bu durum zamanla yeterince iyi olmadığımıza dair olumsuz bir konuşmaya dönüşür. Bunu yapmak özgüvenin zayıflamasına yol açar. Kendimizi karşılaştırmamız gereken tek kişi olmak istediğimiz versiyonumuzdur. Kendimizi sevmek bize olmak istediğimiz halin kapısını açar.

Donanımlı Olun

Donanımlı olmak için en temel şart açık bir zihindir. Bunun için de iyi bir okur olmak gerekir. Okuyan bir beynin işlevi artarak devam eder bu beyin sizi konuşmaya teşvik eder. İzlediğiniz film, okuduğunuz kitap üzerine düşündüğünüzde bilgi birikiminiz artar ve insanlarla daha rahat etkileşimde bulunursunuz.

Tek Başınıza Olmaktan Kaçınmayın

İnsan hem sosyal hem de yalnız bir varlıktır. Birey her zaman kendini başkalarının yanında daha güvende hisseder. Bu tüm insanlar için toplumsal bir tabudur ve bunu kırmak gerekir. Örneğin heyecanla beklediğiniz bir film vizyona girdiğinde gitmek için arkadaş aramayın. Biletinizi alın ve filme gidin. Ya da tek başınıza seyahatlere çıkın. Bir şehri keşfederken aynı zamanda kendinizi de keşfetmiş olursunuz. Kendini keşfe çıkan insan da kendini daha iyi hisseder.

Acımasız Olmayın

Geçmişte yaptığınız hataları ya da pişmanlıkları sürekli kendine tekrarlayıp durmak yerine kendinizi affetmeyi seçebilirsiniz. Ne kadar değerli olduğunuzu kendinize hatırlatmalısınız. Neler yapabileceğinizi, potansiyelinizi unutmamalısın ve en önemlisi başarısız olmaktan korkma. Hayalleriniz için tekrar tekrar denemekten vazgeçmemelisiniz

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz