Salı, Mart 21, 2023

Dersler Üzerine Kısa Bir Tarih Dersi

Eğitim son iki yılda kökten değişti.

2020’nin başlarında standart olan yüz yüze sınıflardan, artık video derslerin, dijital ev ödevlerinin ve sanal değerlendirmelerin norm haline geldiği bir dünyaya dönüştük.

Milyonlarca kişi yogadan etkili liderliğe ve aile yemek masasında çevik pazarlamaya kadar her şeyi incelerken bile eğitimde eşitsizlik sorunları devam ediyor.

Bununla birlikte, bu dönüşüm sayesinde eğitimin artık en uzak yerlerdeki insanlara erişilebilir olduğu inkar edilemez.

Bunu akılda tutarak öğrenmenin tarihine ve toplumun ilkel çiziklerden ve karalamalardan geldiğimiz noktaya nasıl ilerlediğine kısa bir bakış.

Duvarlardaki resimler

Resmileştirilmiş eğitimden çok önce, insanlar hikayeleri ve dersleri iletmek için mağara duvarlarındaki çizimleri kullandılar.

Açık olmak gerekirse, genellikle kırmızı veya siyah pigmentten ve genellikle ürkütücü hayvanlardan yapılan karalamaların, eğitimden çok dini nitelikte olduklarına inanılıyor. Öyle olsa bile çizimler, erken insanın muhtemelen bilgi aktarmayla bugün insanlar kadar ne kadar ilgilendiğini göstermeye hizmet ediyor.

İlginç bir şekilde, daha sonraki dönemlerde ebeveynler ve nihayetinde profesyonel öğretmenler, çocukların eğitim yükünün çoğunu üstlenirken, araştırmacılar, ilkel avcı-toplayıcı toplumlarda çocukların kendilerini eğitme eğiliminde olduğunu söylüyorlar.

Okulların oluşumu

İlkel insanlar mağaralardan taşınıp daha yapısal uygarlıklar kurdukça ve imgeler yerini yazıya bıraktıkça, örgün eğitime daha fazla ihtiyaç duyuldu. Bu nedenle, Mezopotamya, Yunanistan ve Mısır’da ilk öğrenim kurumları kuruldu.

İlk okulun nasıl ve nerede kurulduğuna ve bundan kimin sorumlu olduğuna ilişkin açıklamalar farklıdır – bazıları Yunan filozofu Pisagor’un MÖ 510 dolaylarında bir akademi kurduğunu söylerken, bazıları okulların eski Mısır’dan çok daha önce var olduğunu söylüyor. Yine de açık olan şey, ilk günlerde derslerin yalnızca en yüksek tabakanın üyelerine ayrılmış olduğudur.

Medeniyetler Roma’dan Bağdat’a ilerledikçe, okullar toplumun öne çıkan özellikleri haline geldi. Daha sonraki Roma ve Bizans imparatorluklarında, bugün olduğu gibi kademeli okul sistemleri bile vardı.

Matbaa ve kitle eğitimi

Alman mucit ve yayıncı Johannes Guttenberg sahneye çıkmadan çok önce kitaplar vardı.

Kağıdı icat eden Çinliler uzun zamandır ciltliyor ve ciltler dağıtıyorlardı. Yine de Guttenberg’in 15. yüzyılda matbaayı icadı, kitapların toplu olarak kopyalanmasına ve üretilmesine birdenbire izin veren bir oyun değiştirici olduğunu kanıtladı.

Ancak bu kitlesel bilgi patlaması, öğrenmeyi hemen etkilemedi. Ancak tarihçiler, Hıristiyan Pazar okullarının, zorunlu eğitimin ve nihayetinde Sanayi Devrimi’nin yolunu açtığını söylüyor.

Yeni yaklaşımlar ve araçlar

On sekizinci yüzyılın sonlarında sanayileşme Avrupa’ya yayıldıkça, öğrenme genellikle iş olarak görülüyordu. Bu nedenle disiplinde ısrar ediliyordu ve öğrencilere neyi öğrenip neyi öğrenemeyecekleri konusunda bir seçim hakkı verilmiyordu.

Öyle olsa bile, yüzyıllar değiştikçe ve daha fazla insan sınıfı eğitildikçe, öğrenme fikri değişmeye başladı ve bu da kademeli olarak genişletilmiş müfredatlar ve öğrenciler için daha fazla oyun zamanı ile sonuçlandı.

İnsanların dünyayı nasıl gördüklerini değiştiren televizyon ve evet, bilgisayarlar ve internet gibi teknolojik icatlar da bu değişim için çok önemliydi.

Sonunda, tüm bunlar sadece uzaktan eğitimle değil, aynı zamanda öğrenciler tarafından eşzamansız olarak alınabilecek devasa açık çevrimiçi kurslarla sonuçlandı.

Herkes ve değişen ihtiyaçlar için dijital eğitim

Günümüzde internet ve erişim hızlarındaki gelişmeler eğitimin verilme şeklini değiştirmiştir.

Hem pandemi hem de değişen eğilimler nedeniyle değişen toplumsal ihtiyaçlar, programların yapısını ve öğrencilerin neyi ve nasıl öğrendiğini belirlemede aynı derecede etkili olmuştur.

Örneğin, düzenli sertifika, diploma ve derece programları popülerliğini korurken, belirli endüstrilerdeki beceri boşluklarını kapatmak için mikro kimlik bilgilerine (kısa, özel programlar) yönelik artan bir talep olmuştur.

Özetle, doğrudan satışı ve bu alanda ilerlemek için gereken becerileri düşünün.

Evet, bir işletme diploması günümüzün bağımsız temsilcilerine ve pazarlama uzmanlarına paha biçilmez bir temel sunar. Ancak, profesyonel sunumların nasıl yapılacağına ek olarak problem çözme ve etkili karar verme hakkında bilgi edinmek de aynı derecede önemli olacaktır.

Bu nedenle, iş profesyonelleri için tasarlanmış ve küratörlüğünü üst düzeyde hedeflenmiş programlar sunan qLearn gibi uzman e-öğrenme platformları başarılı olmuştur.

Ayrıca öğrenmenin tarihin herhangi bir noktasında olmadığı kadar demokratik olmasının nedeni de budur!

Gelecek çok parlak

Çok sayıda tahmin yapılmış olsa da geleceğin öğrenme için neler sakladığını ve mevcut durumumuzdan önemli ölçüde değişip gelişmeyeceğini söylemek zor.

Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey; eğitim tarihinin, insanın sürekli olarak öğrenmeyi vurgulayan bir tür olduğunu ortaya koyduğudur.

Ve bu, trendler değişse bile bilgi vermenin ve bilgi edinmenin bir yolunu bulacağımızdan emin olacağımız anlamına geliyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz