Cumartesi, Mart 25, 2023

Başarının Yapı Taşları: Lego’dan Beş İş Dersi

Lego’nun mirasının ve dünyadaki işaretinin eşsiz olduğunu söylemeye gerek yok. Sonuçta, kim Lego’yu sevmez ki?

28 Ocak 1958’den bu yana – birbirine kenetlenen tuğlaların patenti alındığında – Danimarkalı şirket sadece dünyanın dört bir yanındaki çocuklara değil yetişkinlere de ilham kaynağı oldu. Bunun ana nedenlerinden biri de Lego’nun her zaman müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmasıdır.

İş adamlarının ve girişimcilerin Lego’dan ve onun milyonlarca ve milyonlarca hayranından öğrenebilecekleri beş şey var.

Başkaları için işe yarayan sizin için işe yaramayabilir

Genel olarak iki tür Lego hayranı vardır: setlerini talimatlara göre bir araya getiren koleksiyoncular ve rehbersiz kılavuzlar kullanan ve çoğu zaman hayal gücünden inşa eden MOC (Kendi Yapımım) yapımcıları.

Kim daha iyi? Bu önemsiz çünkü mesele şu ki, hem koleksiyoncular hem de MOC yapımcıları nihai hedefe odaklanmış durumda – mükemmel yapıyı elde etmek.

Şimdi iş kararlarınızı düşünün.

Kendimiz için iş yapan çoğumuz, özellikle tökezlediğimizde ve de yolculuğumuzu herkesinkiyle karşılaştırdığımızda, yanlış şeyler yaptığımızdan endişeleniriz.

Yine de Lego hayranlarından alınacak ders, başarıya ulaşmanın mükemmel bir yolu olmadığıdır. Ve her inşaatçı veya bu durumda iş adamı kendi yoluna karar vermelidir.

Bütün parçalar önemli

İster koleksiyoncu olun ister MOC yapımcısı olun, tek bir gerçek var – her parça önemlidir. Başka bir deyişle, çok önemsiz bir Lego bloğu yoktur.

Aynı ilke, özellikle güçlü ve verimli bir ekip oluşturmaya çalışırken iş için de geçerlidir.

Yüksek performanslı ekipler tesadüfen değil, tasarımla oluşturulur.

Ve iş liderlerinin ve yöneticilerinin işi, görevler için gereken becerileri ve kişileri belirlemek, net bir eylem planı oluşturmak ve herkesi ortak hedefler doğrultusunda çalışmaya motive etmektir.

En iyi sonuçları elde etmek için ağınızdaki herkesin üzerine düşeni yapması ve birlikte uyumlu bir şekilde çalışması gerektiğini unutmayın.

Sevdiğin işi yap ve asla çalışmana gerek kalmayacak

Dev bir Lego seti inşa etmek -hatta 9.090 parçalı Lego Titanic bile- özveri gerektirir.

Bu sadece zorlayıcı değil, aynı zamanda çok sinir bozucu da olabilir.

Yine de hiçbir Lego hayranı bu görevi bir angarya olarak nitelendirmez. Ve bu sadece yapmayı sevdikleri bir şey olduğu içindir.

Sonuçlar zaman alır

Bazı iş alanlarının (bunlardan biri de doğrudan satış) başarıya giden kolay yollar sunduğuna dair yaygın bir yanılgı var.

Harika bir iş kurmak her zaman zaman alır. Gerçekten de QNET’in birçok süperstar sanatçısının kabul ettiği gibi zafere giden yolda hata yapmak bile mümkündür.

Ancak ciddiyseniz, rotada kalmanız, sabırlı olmanız ve kısayollar olmadığını anlamanız gerekir.

Lego setlerini bir araya getirmek genellikle benzer bir sabır gerektirir. Aslında, özellikle “Creator Expert” serisinden olanlar olmak üzere bazı modellerin yapımı 13 saatten günlere kadar sürebilir.

Bununla birlikte, başarıya ulaşmak için harcanan zaman her zaman çabaya değer.

İyi temel bilgiler, mutlu müşterilere dönüşür

Hayranların tekrar tekrar gelmesini sağlayan Lego’nun en havalı yanlarından biri, nesiller boyu dayanacak şekilde tasarlanmış tuğlalarının benzersizliğidir.

Çocukluğunuzdan mini figürleriniz ve bloklarınız var mı?

Lego’nun tutarlılığa verdiği önem, çocukların ve yetişkinlerin eski oyuncakları mevcut olanlarla kullanmasını ve hatta yeni yapılar ve projeler için tuğlaları yeniden kullanmasını sağladı.

Elbette, zaman değişebilir ve hatta zorlayıcı hale gelebilir.

Ancak, iş ilkeleriniz sağlamsa ve verimli sistemleri bir araya getirmek için zaman harcadıysanız, eski altın değerindedir. İçiniz rahat olsun, geri dönen mutlu müşterileriniz olacak.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz