Salı, Mart 21, 2023

Evdeki Hava Kalitesi Neden Önemlidir?

Buna itiraz yok – temiz hava, yaşamı sürdürmek ve gelecek nesiller için Dünya’yı korumak için hayati önem taşıyor.

Ancak dış mekanlardaki hava kirliliğinin hem insanlar hem de çevre üzerindeki tehlikeleri hakkında farkındalığı artırmak için çok sayıda çaba gösterilmiş olsa da iç mekanlardaki hava kalitesine (IAQ) çok daha az odaklanılıyor.

Yine de insanların içeride daha fazla zaman geçirmesiyle birlikte, içeride soluduğumuz havanın bilincinde olmak da aynı derecede önemlidir.

Kötü hava kötü sağlığa yol açar

Kirli dış hava çok sayıda sağlık komplikasyonunu tetikleyebilir ve aynısı iç mekan havası için de geçerlidir.

Aslında, son araştırmalar, iç mekanlardaki havanın dış havadan beş kat daha kirli olabileceğini ortaya koydu. Bu, kontrol edilmezse evinizin sizi gerçekten sağlıksız hale getirebileceği anlamına gelir!

Dünya çapında 262 milyondan fazla insanı etkileyen bir solunum rahatsızlığı olan astım, böyle bir risktir. Çeşitli şeyler astımı tetiklese de son araştırmalar zayıf iç mekanlardaki hava kalitesinin durumu daha da kötüleştirebileceğini ve hatta ölüm olasılığını artırabileceğini ortaya koyuyor.

İnsanların içeride daha fazla zaman geçirmeye başlamasından bu yana artış görülen bir diğer “hastalık” Hasta Bina Sendromu (SBS).

Örneğin, sürekli bir burun akıntınız var mı? Belirli bir kapalı alanda birkaç saat geçirdikten sonra baş ağrılarınızın nasıl arttığını fark ettiniz mi?

SBS’nin IAQ tarafından tetiklendiğine ve ele alınmadığı takdirde uzun vadeli zararlı etkileri olabileceğine inanılıyor.

Ama yine de iç mekan hava kalitesini etkileyen nedir?

Görünmez ajanlar

Gerçek şu ki evlerimizde ve ofislerimizde çok sayıda kirlilik kaynağı var.

Bu, pişirme sırasında yayılan gazlardan ev temizlik ürünleri, toz ve evcil hayvan tüylerinden aerosoller gibi solunabilir partiküllere kadar değişebilir.

Ayrıca, pencereleri ve kapıları düzenli olarak açık bırakırsanız, evinize ve ofisinize dışarıdan kirleticiler girebilir. Evet, doğru okudunuz – yapsanız da sıkıntı, yapmasanız da!

Elbette evlerde ve binalarda kötü havanın en büyük nedenlerinden biri yetersiz havalandırmadır.

Bugünlerde pek çok ev, enerji verimliliğini artırmak için “hava geçirmez” olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu, sürdürülebilirlik için harika olsa da tüm alanlar uygun şekilde havalandırılmıyor ve bu da tüm kötü titreşimlerin içeride hapsolmasına neden oluyor.

Peki, bu konuda ne yapabiliriz?

Daha İyi Nefes Almak İçin Basit Adımlar

İyi haber şu ki, sizin ve sevdiklerinizin içeride daha iyi hava solumasını sağlamak çok zor değil. Tek yapmanız gereken evlerinizdeki havayı “temizlemek”.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’ndaki insanlar dahil olmak üzere bilim insanlarına göre, bunu yapmanın en etkili yolları evinizdeki kirlilik kaynaklarını azaltmak veya ortadan kaldırmak ve kapalı alanları temiz hava ile havalandırmaktır.

Ancak uzun vadede durumu iyileştirmeye gerçekten yardımcı olabilecek şey, iyi bir hava temizleme sistemidir.

Hava temizleme sistemleri açısından seçenekler çoktur. Ancak kompakt, portatif hava temizleyicileri, basit bir nedenden dolayı karmaşık bir merkezi filtreleme sistemi yerine özellikle tavsiye edilir, çünkü birincisi kullanışlı ve kullanımı kolaydır.

Bu nedenle HomePure Zayn gibi zararlı maddelerin çoğunu kapsamlı bir şekilde ortadan kaldırabilen çok adımlı bir filtreleme sistemine sahip bir hava temizleyiciye yatırım yapmak istersiniz.

Çoğu hava temizleyici, toz ve evcil hayvan kepeği gibi büyük partikülleri ortadan kaldırmak için iyi bir iş çıkarır. Ancak çok azı havadaki 0,1 mikron kadar küçük partiküllerle ve ayrıca zararlı gazlar ve kokularla başa çıkacak donanıma sahiptir.

Ayrıca, seçtiğiniz filtreleme sisteminin maksimum etki için yeterince geniş bir kapalı alanı kaplayabildiğinden emin olmak istersiniz.

Ancak çoğu temizleyici, havayı yalnızca küçük alanlarda temizleme yeteneğine sahiptir. HomePure Zayn ise 36 metrekarelik bir alanı kaplayabilen piyasadaki nadir hava temizleme sistemlerinden biridir.

Bu nedenle, soluduğunuz havanın nefes alabilir olmasını sağlamak için ideal çözümü ararken, karar vermeden önce burada saydığımız çeşitli faktörlere bakmayı unutmayın.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz