Salı, Mart 21, 2023

İyi Sağlığa Doğru Yarış: Formula 1’den Dersler

Formula 1 ile girişimcilik arasında birçok paralellik var.

Örneğin, her iki alanda da zafer kolay gelmiyor. Her biri zafere ulaşmak için kararlılık ile amaçlanan, sürüş gerektirir.

Yine de önde gelen motor sporları rekabeti ile iş dünyası arasında genellikle tartışılmayan başka bir benzerlik daha vardır. O da başarıya ulaşmak için sağlığın kadar kritik olmasıdır.

QNET’in kendi marka elçisi ve şampiyon yarışçısı Chetan Korada‘nın daha önce vurguladığı gibi yarış sürücüleri zafer arayışlarında sayısız zorlukla karşı karşıyadır. Bu nedenle formda ve sağlıklı kalmak, hedeflerine ulaşmalarını sağlar.

Formula 1 sezonu ve seçkin sporcuların sağlığına yeniden odaklanma ile birlikte F1 dünyasından işletme sahipleri için de aynı derecede önemli olabilecek sağlık üzerine dört derse bir göz atın.

Tutarlı olun

Tutarlılık, hem fitness hem de sportif başarının önemli bir yönüdür. Ve F1’de sürücülerin her zaman sağlıklarına dikkat etmek için zaman ve çaba harcaması hayati önem taşıyor.

Elbette, bir pistte dolaşmak özellikle yorucu gibi görünmeyebilir. Ancak rekor kıran yarışçı Lewis Hamilton, F1’in gezegendeki fiziksel ve zihinsel olarak en zorlu sporlardan biri olduğunu doğruladı! Bu, gevşemeye yer olmadığı ve eğitimin tutarlı ve sürekli olması gerektiği anlamına gelir.

Elbette hiç kimse girişimcilerin her gün aynı zorlu antrenmanlardan geçirildiğini iddia etmiyor. Ancak F1 sürücüleri gibi başarılı işletme sahipleri de sağlığı gündelik hayatlarında bir öncelik haline getirmenin uzun vadede zafer için çok önemli olduğuna inanıyor.

Uykunuzu alın

F1 asları sürekli olarak bir egzotik yarış konumundan diğerine uçar. Bu nedenle varsayım, uykudan yoksun olduklarıdır.

Yine de durum böyle değil. Aslında yarışçılar, direksiyon başında süper uyanık olmaları gerektiğinden, Uyku saatleri konusunda çok ciddiler. Fransız ası Esteban Ocon, günde 12 saate kadar uykuda bile ısrar ediyor! Bu, günlük olarak tonlarca önemli karar veren işletme sahipleri için de çok farklı değil.

Hepimiz uykuya öncelik vermeyen ve hatta uyku yoksunluğunu bir onur nişanı olarak takan girişimcileri tanıyor olabiliriz. Ancak F1’den alınacak ders açık – işte en uyanık olmak istiyorsanız, uyuyun!

Yeteri kadar su tükettiğinizden emin olun

Genel olarak F1 profesyonelleri, susuz kalmama söz konusu olduğunda oldukça dikkatlidirler. Çünkü yeterince sıvı tüketmemek ağır bir bedele neden olabilir.

Bunun nedenlerinden biri, özellikle belirli devrelerde pist üzerindeki ısının aşırı derecede yoğunlaşması ve sürücülerin susuz kalmasıdır. Ancak başka bir neden daha var – odaklanmayı sürdürmek.

Su, fiziksel sağlığı korumak için çok önemlidir. Ve çalışmaların gösterdiği gibi çoğu çalışma alanında biliş ve başarı için de hayati önem taşımaktadır. Hem iş hem de girişimcilik!

Elbette doğrudan satışçılar ve girişimciler, yarış aslarıyla aynı zorlu durumlara katlanmak zorunda değiller. Ama amacınız artan üretkenlik ve kâr ise içmelisiniz.

Aklınızı unutmayın

Sebastian Vettel gibi dünya şampiyonlarından Lando Norris gibi genç oyunculara kadar F1 sürücüleri, zihninize iyi bakmanın fiziksel benliğinize özen göstermek kadar önemli olduğu konusunda hemfikir.

Sporcular performans sergilemek için sürekli baskı altındadır. Ve çoğu zaman, bunlar büyük zihinsel streslere neden olabilir.Bu nedenle sorunları çözmek, iş ve boş zaman arasında doğru dengeyi bulmak, kendinizi doğru insanlarla kuşatmak ve gerektiğinde profesyonel yardım almak için çaba sarf edilmelidir.

Biz girişimciler ve iş insanları için de aynı tavsiye geçerlidir.

Unutmayın, işiniz için puan kazanmak oldukça önemlidir. Ama aynı zamanda sağlığınıza ve esenliğinize dikkat etmek de öyle.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz