Salı, Mart 21, 2023

Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?

İnsanların beyinlerinin yüzde onunu kullandığı uzun yıllardan beri süregelen yaygın bir şehir efsanesidir. Yüz yıllardan beri insanlar beyninin yüzde kaçını kullandıkları hakkında hep bir araştırmaya yönelmişlerdir ancak bu yüzde onunu kullanıyoruz inanışının bilimsel bir gerçekliği yoktur.

Peki siz beynini nasıl kullandığını bilenlerden misiniz yoksa daha fazla nasıl kullansam neler yaparım diyenlerden mi?

Beyin kalp atış hızını ve ruh halini detaylı olarak analiz ederek tüm kontrolü ele almak ister. Beynimizin vücudumuzun %2’sini oluştururken enerjimizin ise %20’sini harcar. Diğer canlılara oranla oldukça fazla enerji tüketen beynimizin bu nedenle yüzde onunu kullanabilmesi mantıklı değil. Beyin görüntüleme araştırmaları sayesinde beynin bir bütün halinde çalıştığını, bağlantıların etkileşim halinde olduğunu ve bir görev yapılmadığında bile arka planda çalışan aktiveleri bulunduğu biliniyor. Örnek verecek olursak; parmağımızı şıklattığımızda dahi beynimizin %90’ununu çalıştırıyor oluyoruz. Vücudun enerjisinin büyük bir kısmını kullan beynimizin aslında %100’ünü kullanıyoruz. Maddeler halinde açıklayacak olursak;

  • Eğer beynin sadece yüzde onu kullanılıyor olsaydı kullanılmayan bölgelere verilen hasarlar beynin ve vücudun performansını etkilemezdi. Beynin en küçük bölgelerine bile verilen en küçük bir hasarın bile çok büyük etkileri olabilir.
  • Beyin taramaları sonucunda bir birey ne yapıyorsa yapsın beyninin bütün bölgelerinin sürekli ve etkin bir biçimde çalıştığı gözlemlenmiştir. Bazı bölgeler diğerlerinden daha etkindir ancak genel olarak beyinde çalışmayan hiçbir bölge yoktur.
  • Beyin görüntüleme teknolojileri beyindeki etkinliklerin görüntülenmesini sağlar. Bu teknolojiler uykuda bile beynin büyün bölgelerinin bir şekilde çalışmaya devam ettiğini belirtir.
  • Beyin tek bir parça halinde hareket etmek yerine farklı bilgi işlemlerine farklı bölgeleri kullanarak hareket eder.

Bu anlamda beynimizi aktif olarak çalıştırmak için hemen hemen her gün farklı uygulamalar içine girebiliyoruz. Spordan eğitime kadar birçok alanda beynimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Eğitimin beyin üzerindeki aktifliği yadsınamaz bir gerçek. Yüz yüze veya online olarak aldığımız eğitimler sayesinde beynimizin öğrenme mekanizmasını aktif tutuyoruz. QNET’in ‘’Bugün Öğren, Yarının Lideri Ol’’ felsefesiyle yola çıktığı online eğitim ürünü olan qLearn’de sadece metinsel içerikler değil aynı zamanda multimedya çeşitli eğitimlerle de beyninizin görsel bölümünü her zaman aktif tutabilirsiniz.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz