Cumartesi, Mart 25, 2023

Global Girişimcilik Haftası

Doğrudan satış girişimi olarak konumlanan ve genç girişimcilerin desteklenmesi gerektiğini savunan QNET olarak, Global Girişimcilik Haftası’nı konu almayı görev biliriz.

Türkiye merkezli yerli girişimlerin artması ile ülkemizde de girişimcilik konusu önemini artırmaya başladı. Özellikle teknoloji ve hizmet alanında gördüğümüz girişim ve startuplar, açılan yolun ne kadar yaratıcı olduğunu bize gösteriyor. Eğer bir girişim başlatmak istiyorsanız, en çok duyacağınız terimlerden biri “Startup” olarak adlandırılabilir. Startup’ların sayılarının son zamanlarda artması sebebiyle birçok kişi tarafından “Startup Nedir?” soruları sorulmaya başlandı.

Stratup Nedir?

Herhangi bir hizmet veya ürün eksikliğini kapatmak için başlatılan ve bu doğrultuda fonlanan işler, “Startup” olarak adlandırılıyor. Genç bir insan olarak kullanabileceğiniz en güzel özelliğiniz, gözlemlemek ve pazardaki eksikliği fark etmektir.

Her zaman yeni bir yol çizmenin ve inşa etmenin faydası vardır. Buna en iyi olanak sağlayacak yöntem ise “Girişimciliktir”. Sınırları aşarken desteğe ihtiyaç duymak kaçınılmazdır. Bu yolda girişimciler ve yatırımcılar arasında adeta bir köprü kurulması gerekmektedir. Bunun için de bu tarz farkındalık haftalarının olması en güzel çözümlerden biri.

Türkiye’de 2008 yılından beri her kasım ayında 180 ülkeyle eş zamanlı kutlanan Global Girişimcilik Haftası (GGH), bu sene 14-20 Kasım tarihleri arasında “Geleceğe Kanat Aç” sloganıyla kutlanacak. Bolca anlam ve umut taşıyan bu slogan, sınırları kaldırıp kanatları açmanın vaktinin geldiğini hatırlatıyor.

Ana amacı gençlerin girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak değerlendirmelerini teşvik etmek olsa da GGH; STK’ler, üniversiteler, girişimciler, yatırımcılar, özel sektör, medya ve devlet kurumlarının dahil olduğu, ekosistemde faaliyet gösteren 300’den fazla paydaş kurumu bir araya getiren bir platform haline geldi. Hafta boyunca tüm GGH paydaşları Türkiye genelinde yüzlerce girişimcilik etkinliği düzenliyor ve bu alandaki farkındalığı artırıyor. GGH, Washington DC’de, Kauffman Vakfı desteğiyle, tüm dünyada girişimcilik ekosistemini geliştirmeye odaklanmış Global Entrepreneurship Network (GEN) şemsiyesi altında yürütülüyor.

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın’ın bu sözleri umudumuzu yeşertiyor: “Ülkemizde girişimcilik ekosisteminin gün geçtikçe büyüdüğüne ve bir girişimcilik kültürünün yerleşmeye başladığına şahit oluyoruz. Bugün gelinen noktada Türkiye’de çok sayıda başarılı girişim olduğu gibi VC’lerin, kurumsal VC’lerin, melek yatırım ve kitle fonlama platformlarının sayısı da giderek artıyor. Yurt dışından alınan yatırımlar bu kültürün daha da geliştiğinin en önemli göstergesi olarak öne çıkıyor. GEN Türkiye olarak bizler de düzenlediğimiz çeşitli yarışma ve etkinliklerle girişimcilik ekosistemin gelişimine önemli katkı sağlıyoruz. Bunlardan biri olan Global Girişimcilik Haftası’na yoğun katılım beklerken, bu yıl girişimlere fikrinle, ekibinle, inovasyonunla, ‘Geleceğe Kanat Aç’ diyoruz.”

Bizler de QNET olarak, kanatlarını açmış bireyler görmekten gurur duyarız!

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz