Cuma, Haziran 2, 2023

Doğrudan Satışta Hedef Kitle Belirlerken Dikkat Etmeniz Gereken 3 Kural

Herhangi bir ürünün veya hizmetin satışının başarılı olup olmaması hedef kitleniz ile doğrudan alakalıdır.  Özellikle alıcı ile bire bir temasın kurulduğu doğrudan satışta hedef kitleye doğru bir yaklaşım satışlarında başarıyı yakalayabilmeniz için elzemdir.

Doğrudan satış yaparken tanıtımını yaptığınız ürünün veya hizmetin dikkat çekmesini istiyorsanız ürün ile kitlenizin uyumunu göz ardı etmemelisiniz. Doğrudan satış yaparken kime, nasıl hitap edeceğinizi belirlemeniz size satış yaparken oldukça yardımcı olacaktır.

Hedef Kitlenizin Alışkanlıklarını Öğrenin

İnsanların tamamı belli alışkanlıklara sahiptir ve yerleşen bu alışkanlıkları kırmak bazen göründüğünden çok daha zor olabilir. Alışkanlıkların yanı sıra hobi ve eğlence tercihlerini de analiz etmek satışını yapmayı planladığınız ürün için hedef kitle seçerken size büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenin alışkanlıklarını öğrenmeniz sizin doğru bir şekilde pazarlama tekniği oluşturmanız açısından da önemlidir. Kullanacağınız dili ve ürünün hangi güçlü yönlerinin vurgulanması gerektiğini bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Pazar Araştırması Yapın ve Sektör Trendlerini Belirleyin

Doğrudan satış yaparken birçok kişinin göz ardı ettiği pazar araştırması hedef kitlenin belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Hangi bölgede satış yapmayı düşünüyorsanız o bölgede yaşayan insanları yaşa veya cinsiyete göre kategorilere ayırabilirsiniz. Daha sonra bu kategorileri de daha küçük kategorilere bölerek hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Bulduğunuz küçük kategorilerin yanı sıra bu kitlelerin alışveriş tarzlarını da incelemeniz hedef kitlenizi belirlemede doğrudan etkili olacaktır. Özellikle günümüz dünyasında çok daha hızlı değişen alışveriş alışkanlıklarını da incelemenizde fayda bulunuyor.

Personalar (Karakter) Oluşturarak Kimin Sizin Kitlenize Ait Olmadığını Bulun

Doğrudan satış yapmadan önce hedef kitlenizin kim olduğunu bulamıyorsanız personalar oluşturarak hedef kitlenize hangi toplulukların girmediğini belirleyebilirsiniz. Bazı ürünler genel olarak tüm insanlara hitap ederken bazı ürünlerin hedef kitlesi çok daha dar olabiliyor.

Personalar oluşturarak satış bölgenizdeki bireylerin demografik özelliklerini, kişiliklerini ve ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz. Böylece sizin aradığınız kitlenin hangisi olduğunu bu yolla kolaylıkla belirleyebilirsiniz.  Persona oluştururken satış yapacağınız pazar bölgesinde ufak anketler yapmanız bu kişilikleri belirlemeniz açısından size yardımcı olacaktır.

Diğer yazılarımıza da göz atın: Doğrudan Satışta Hikayenin Önemi Nedir?

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz