Cumartesi, Mart 25, 2023

Mikro Girişimciliğin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Doğrudan satışın en küçük ölçekli olanı şeklinde bilinen mikro girişimcilik, bugün birçok farklı kesimden gelen bireyler için ek gelir kapısı olmakla beraber girişimcilik yeteneklerini geliştirenlerin bazılarının kendi işlerine sahip olmasına da imkan sağlıyor. Doğrudan satışın bir parçası olan mikro girişimcilik zaman geçse de halen daha cazibesini koruyarak birçok farklı kesimin hayallerine ulaşmasını sağlıyor.

Doğrudan satış alıcı ile satıcı arasındaki temasın en yalın halini temsil eder. Belki birçoğumuz tanıdıklarımızın tanıtımını yaptığı ürünlerden bir çok defa satın almışızdır. Diğer yandan doğrudan satış yapan bir tanıdığımız sayesinde bu dünyaya adım atabilir, kendimize yeni bir gelir kapısı inşa edebiliriz.

Mikro Girişimciliğe Artan Talep

INBUSINESS’in son haberine göre, mikro girişimcilik 21. yüzyılda da önemini korumaya devam ediyor. Başta ev hanımları olmak üzere farklı kesimlerden gelen birçok bireyin bu noktaya yönelmesi bir başarı olarak kabul ediyor. Doğrudan satış temsilcileri sektörün yeni bir dönüşüm içine girerek 2030’a kadar Z kuşağının ilgisini çekecek hamleler yapması  gerektiğini belirtiyor.

Özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda en parlak dönemini yaşayan doğrudan satış internetin yaygınlaşmasıyla beraber yerini e-ticarete bıraktı algısıyla baş etmeye başladı. Elbette e-ticaret bugün her ne kadar popüler olsa da mikro ölçekte yapılan büyük hacimli doğrudan satış özellikle arkadaş toplantılarında ve iş yerlerinde halen daha önemini koruyor.

Doğrudan Satışın Geri Dönüşü

INBUSINESS, 90’lardan sonra azalan doğrudan satış trendinin tekrardan yadsınamayacak bir yükselişte olduğunu sektör temsilcilerinden aldığı izlenimlerle aktarıyor. Özellikle Covid-19 pandemisi ve artan ek gelir arayışı mikro ölçekli doğrudan satışı önemli hale getirdi.

Özellikle Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya gibi ülkelerde doğrudan satış birçok kişinin ek gelir sağladığı alanların başında geliyor. Özellikle Asya ülkelerinde bu durum çok daha yüksek oranlara sahip.

QNET’in araştırma kuruluşu Akademetre ile Türkiye özelinde doğrudan satışın genel durumu üzerine yaptığı araştırmada doğrudan satışa Covid-19 sonrası yükselen bir ilginin olduğu saptanmıştır.

 Ayrıca araştırmanın sunduğu verilere göre; her üç kişiden 1’inin ek iş yaptığını da söylüyor.  Ek iş yapan her 10 kişiden 1’i ise doğrudan satış̧ ile uğraştığını belirtiyor.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz