Salı, Haziran 6, 2023

Doğrudan Satışta Heyecanınızı Yenmenin Yolları

Satış yaparken doğrudan kitle ile temas halinde olursunuz. Satacağınız ürünü anlatırken küçük veya orta ölçekli gruplarda dahi anlatırken gözlerin size doğru dönmesinden rahatsızlık duyabilirsiniz. Doğrudan satışa ilk adımlarınızı genellikle tanıdığınız bireylere satış yaparak atarsınız. Ancak ilerleyen dönemlerde bu durum kitlenizin büyümesiyle değişecektir. Elbette heyecanlanmak doğal olsa da doğrudan satışta ipleri elinizde tutmanız gerekiyor.

Heyecanınızın Nedenini Keşfedin

Heyecanınızı yenmenin ilk yolu ne için heyecanlandığınızı bilmenizden geçiyor. Kimisi için satış yapılan ürüne tam hakim olamama, sahne korkusu, veya beğenilmeme korkusu gibi durumlar heyecanlanmanıza neden olan ilk faktörler arasında yer alıyor. Bu yüzden heyecanınızın neyden kaynaklandığını bilmeniz sorunu çözmeniz için size yardımcı olacaktır.

Küçük Gruplarla Başlayın

Sahne korkunuz ya da topluluk önünde konuşmaktan hoşlanmıyorsanız yapmanız gerekenlerin başında küçük gruplarla alıştırma yapmak geliyor. Doğrudan satış tekniklerinizi ilk olarak sevdikleriniz ve aile üyeleriniz ile pratik yapabilirsiniz. Böylece ürüne ve satış tekniklerine karşı bir hakimiyet de zamanla oluşacaktır.

Yaptığınız İşten Keyif Alın

Doğrudan satış yaparken heyecanınızı yenmenizin yollarından biri de bu işten tam anlamıyla keyif almayı öğrenmenizdir. Yaptığınız işi bir mecburiyet olarak görürseniz veya satış yaparken keyif almazsanız heyecanınıza yenik düşmeniz olasıdır. Bu yüzden yaptığınız işi mümkün olduğunca eğlenceli hale getirin.

Nefes Egzersizleri Yapın

Heyecanınızı yenmenin bir diğer yolu da nefes egzersizleri yapmanız. Özellikle kalabalık grupların önüne çıkacağınız durumlarda yapacağınız nefes egzersizleri heyecanınızın büyük ölçüde kaybolmasına neden olacaktır. Doğru nefes alışverişi vücudunuzu gevşeteceğinden dolayı sahneye veya hedef kitlenizin önüne daha rahat bir şekilde çıkacaksınız.

Pozitif Olmayı Elden Bırakmayın

Kitleleri önünde satış yaparken pozitif bir imaj çizmeniz ortamın yumuşamasına hatta daha da samimi bir hale gelmesine imkan sağlayacaktır. Özellikle heyecanlı bir yapınız varsa hedef kitlenizle olan buluşmanızda güler yüzlü olmayı tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca ufak espriler yapmanız ve hikaye anlatmanız da çok daha kolay bir şekilde sahne heyecanınızı yenmek için size imkan sağlayacaktır.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz