Perşembe, Mart 23, 2023

Sürdürülebilirlik 101: Covid-19 Kısıtlama Sürecinde Nasıl Çevre Dostu Olunur?

Covid-19 kısıtlama süreci, 2020’de daha çok çevre dostu olma hedefinizden vazgeçmek için bir neden değil. Coronavirüs kısıtlamalarından dolayı dünya çapında milyonlarca insanın evde kalmasıyla, bu hedeflere yardımcı olmak için geliştirebileceğimiz çok az yeşil alışkanlık bulunuyor. Greenpeace’in İngiltere merkezli bir kampanyacısı olan Helle Abelvik-Lawson’a göre, “Eviniz veya daireniz, tıpkı Kuzey Kutbu ya da Amazon kadar evrenin bir parçası. Öyleyse, kolay erişime sahip olduğunuz ortamın tek parçasıysa, neden yaşamak için daha yeşil bir yer yapmıyorsunuz?”

İşte Covid-19 sürecinde her birimizin çevre dostu olabileceği bazı yollar.

  1. Evde Enerji Kullanımını Azaltın

İşiniz bittiğinde bilgisayarlarınızı kapatmak ve kullanmadığınız cihazların fişini çekmek gibi basit şeyler, evdeyken enerji kullanımınızı azalttığınız anlamına gelir. Havalar ısındıkça, kurutucu kullanmak yerine kıyafetlerinizi sıcak hava ile kurutmak veya daha kısa süreli programda çamaşır yıkamak da bu konuda yardımcı olabilir.

  1. Su İsrafına Hayır Deyin

Covid-19 salgını sürecinde, sadece ellerimizi daha sık yıkamakla kalmıyoruz aynı zamanda daha sık duş alıyoruz. Bu yüzden, su israfınızı azaltmak için daha verimli duş almayı hedefleyin. Örneğin, ellerinizi sabunlarken musluğu kapatın ve yalnızca yıkamaya hazır olduğunda açın.

  1. Mümkünse Arabanızı Kullanmaya Ara Verin

Bu süreçte her şey kısıtlama altındayken, araba kullanmaya ara vermek, çevre dostu olmak için en iyi adımlardan biri olabilir. Mümkünse, marketinize giderken araba kullanmak yerine yürüyerek gidin. Böylece, yalnızca karbon ayak izinizi azaltmakla kalmaz aynı zamanda bir miktar kardiyo da yapmış olursunuz.

  1. Çiçek Yetiştirme Yeteneğinizi Geliştirin

Evinizin büyüklüğü ne olursa olsun, kendi bahçenizi büyüterek evinizi doğal yaşam alanına haline getirebilirsiniz. Küçük alanlarda, mağazadan satın alınan sebzeleri suda yeniden yetiştirebilirsiniz. Daha büyük bir eviniz varsa, balkonunuzu veya pencerenizi bir mini bahçeye dönüştürebilirsiniz. Daha büyük bir bahçeniz varsa, toprağı bir miktar kazarak kurbağalar için bir mini gölet ve kuşlar için bir su içme alanı yaratabilirsiniz.

  1. Bahar Temizliği için Zaman Ayırın

Bu kısıtlama, evinizi yıllar boyunca planladığınız gibi temizlemek için en iyi zaman olabilir. Artık sahip olduklarınızı, gerçekten neye ihtiyacınız olduğu, neyi yeniden kullanabileceğiniz, geri dönüştürebileceğiniz veya verebileceğiniz şeklinde ayırabilirsiniz. Eski cam kavanozlarınızı ve şişelerinizi çocuklarınızla birlikte el işi projeleri için değerlendirebilirsiniz.

  1. “Çok Moda Olmayan’’ Bir Defile Düzenleyin

Covid-19 sürecinde gerçekten çevre dostu olmak için, şu anda ihtiyacınız olmayan kıyafetlerden dolayı paniklemeyin. Bunun yerine, güncel bir moda yaratın ve dolabınızı temizleyin. Ailenizle ve arkadaşlarınızla genişletilebilecek sanal bir defile düzenleyin. Giysilerinize tekrar hayran olmak için kendinizle yüzleşin. Kendi defilenizin sahibi olun ve sahip olduğunuz kıyafetleri yeniden şekillendirmek için benzersiz yollar bulun.

6. “Çok Moda Olmayan’’ Bir Defile Düzenleyin

  1. Usta Bir Aşçı Olun

Şimdi, gıda israfını azaltma ve dolaplarda var olanları değerlendirme şansınız var. Sanal bir yemek yarışması olan Master Chef, arkadaşlarınızla yarışabileceğiniz bu oyunu oynamaya davet ediyor. Sonunda, en sevdiğiniz şeflerin yemek videolarına bakmak, Gordon Ramsay’ın tarifini almak, sabırsızlandığınız yemekleri denemek için zamanınız var. Neden buzdolabınızdakileri restorana layık bir yemeğe dönüştürmek için mücadele etmiyorsunuz? Bunun için bir engel yok.

https://www.instagram.com/tv/B-HmY-DjAfe/?utm_source=ig_web_copy_link

https://www.instagram.com/tv/B_KU5Z1DXa1/?utm_source=ig_web_copy_link

  1. Çevrimiçi Aktivasyona Geçin

Bugünlerde çevrimiçi olarak taşınabilen tüm şeyler sayesinde ve nedeni ne olursa olsun çevrimiçi aktivasyona geçerek Covid-19 sürecinde çevre dostu olabilirsiniz. İster tek kullanımlık plastiği kesmek ister yağmur ormanlarını kurtarmak veya nesli tükenmekte olan vahşi yaşamı korumak ve hatta karbon emisyonlarınızı azaltmak gibi eylemler ile gezegenimiz Dünya’ya sevginizi göstermek için sanal ortamlar en doğru yerdir.

Bu örneklerin en az birkaçını alıp evde uygulamak basittir. Covid-19 sürecinde çevre dostu olmak imkansız değildir. Tek yapmamız gereken tek seferde yeşil bir adım atmak. Bunlardan hangisini evde kolayca yapabileceğinizi düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarınızı bize bildirin.

 

Diğer yazılarımız için; Çevreye Duyarlı Su Arıtma Sistemi QNET Homepure Nova

 

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz