Perşembe, Mart 23, 2023

Manchester City Arması ve Renklerinin Tarihi Değişimi

Bugün, QNET’in 2014 yılında tarihi bir hamleyle resmi doğrudan satış sponsoru olduğu başarılı futbol takımı Manchester City’nin armasından, renklerinden, doğuş hikayelerinden ve değişimlerinden bahsedeceğiz.

Manchester City‘nin iç saha renkleri gökyüzü mavisi ve beyazdır. 1960’lardan itibaren geleneksel dış saha forma renkleri ise ya kahverengi ya da kırmızı ve siyah olmuştur. Ancak son yıllarda pek çok farklı renk kullanılmıştır.

Seyrek kullanılan kırmızı ve siyah renklerin, eski teknik direktör yardımcısı Malcolm Allison’un AC Milan’ın renklerini benimsemenin City’e ilham vereceğine ve başarı getireceğine inanmasından ötürü kabul edildiği söylenmiştir. Allison’un teorisi işe yaramış ve Manchester City, kulübün gökyüzü mavisi renkli forması yerine kırmızı ve siyah çizgilere sahip formasıyla çıktığı 1969 FA Cup Finali, 1970 Football League Cup Finali ve 1970 UEFA Kupa Galipleri Kupası Finali’ni kazanmıştır.

Manchester City, 2016 yılında kullandığı şu anki armasından hariç daha önce üç arma daha kullanmıştır. 1970 yılında tanıtılan ilki, 1960’lı yılların ortalarından bu yana resmi kulüp dokümantasyonunda kullanılan tasarımlara dayanıyordu. 1965 ve 1997 yılları arasında City, mevcut armayla aynı görünümde iki yuvarlak halka arasında kulübün adının yazılı olduğu dairesel şekle sahip bir arma kullandı. 2011 FA Cup Finali’nde her zamanki olağan kulüp armasını kullandı. Büyük finallerde kullanılan Manchester şehrini temsil eden özel arma ise, futbolcuların formalarındaki sırt numaralarının içerisine monokrom logo olarak dahil edilmiştir.

City, önceki armanın kulüp adına tescillenmesi uygunsuz olduğu için 1997 yılında yeni bir kulüp arması tasarımını kabul etmiştir. En tepede üç yıldızın yer aldığı ve onun hemen altında bir altın kartalın olduğu armada, 1970’li yıllarda kullanılan eski armalarda olduğu gibi gemi ve üç diyagonal çizgi de yerini korumuştur. Bunların arasında ise kulübün kısaltması M.C.F.C. armanın tam ortasında yer almıştır. Kartal, Manchester şehrinin eski hanedan sembolüdür; 1958 yılında kentin rozetine gelişen havacılık endüstrisini temsil eden altın bir kartal sembolü eklenmiş sonra kaldırılmıştır. Armanın üst yarısında Manchester Gemi Kanalı’nı temsil eden bir gemi yer alırken, alt yarısında ise şehirde bulunan Irwell, Irk ve Medlock nehirlerini simgeleyen üç diyagonal şerit bulunmaktaydı. Armanın en alt kısmında Türkçesi Savaşta gurur anlamına gelen, Latince Superbia in Proelio sloganı yer almaktaydı.

15 Ekim 2015’te, 1997 yılındaki rozetin tasarımıyla ilgili taraftarların yıllarca eleştirilerini takiben, kulüp yeni bir arma tasarımı sunmak istediğini açıklamıştır. Görüşmeler sonrasında kulüp, Kasım 2015’in sonlarında mevcut kulübün armasının daha eski amblemlere benzeyen, dairesel şekle sahip yeni bir tasarımla değiştirileceğini duyurmuştur. Yeni tasarlanan amblem 22 Aralık 2015’te tescillenmiştir. 26 Aralık 2015 tarihinde yapılacak tanıtımdan iki gün önce yeni tasarlanan arma sızdırıldı ve tasarım, 26 Aralık 2015’te iç sahada Sunderland ile oynanan maç öncesinde tanıtılmıştır. 2015’ten günümüze de logo hala güncelliğini korumaktadır.

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz