Cumartesi, Mart 25, 2023

RAMAZAN’DA ÇAY VE KAHVE YERİNE BOL BOL SU TÜKETİN

Ramazan ayında oruç tutarken vücudun su kaybı yaşadığını belirten QNET Uzman Diyetisyeni Işın Sayın, “iftarda-sahurda bol bol çay – kahve tüketiliyor. Bu durum daha az su tüketilmesine neden oluyor. Oysa kaybedilen sıvı kaybını almamız için iftar-sahur arasında mutlaka 2 litre su içilmesinin önemli” diyor.

Ramazan’da sağlıklı beslenmenin önemine değinen QNET Uzman Diyetisyeni Işın Sayın; “Sağlıklı ve dengeli beslenmek için özellikle iftarda mutlaka çorba tüketmek gerektiğinin altını çiziyor.

Sayın “Birkaç kaşık da olsa çorba içmek önemli. Asıl almamız gereken besinler ise ana yemek, yoğurt, salata ve sudur. Abur-cubur yiyeceklerden ve mümkünse iftariye tabaklarından uzak durmak önemli. Sahurda da iftarda da probiyotik yoğurt tüketmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bağırsak fonksiyonları için önemli olan salata/sebze/bakliyata mutlaka sofralarınızda yer açın” diyor.

Uzun süreli açlıkta metabolizma hızının düştüğünü hatırlatan Sayın; “Hamur işi, pirinçli yemekler, patates ve makarna aynı besin grubunda yer almaktadır. İftarda bu yiyeceklerden sadece birini tercih edin” diyor.

Çay ve kahve tüketimine sınır getirmeliyiz!

Ramazanda iftardan sahura kısıtlı zaman aralığında su tüketiminin sıklıkla ihmal edildiğini söyleyen Sayın; çay ve kahve tüketimini minumuma indirmemiz gerekiyor. Bu ikili vücudu daha da susuz bırakıyor. Tam tersi; çay ve kahveyi daha az tüketip onun yerine hem iftarda hem de sahurda bol bol su içmeliyiz. Oruç tutarken de vücutta sıvı kaybı artar bu nedenle 2 litre su Ramazan’da kaybettiğimiz sıvı kaybını telafi eder” dedi.

Musluk suyu tercih edilmeli, doğa da düşünülmeli!

QNET Uzman Diyetisyeni Işın Sayın; “Gıda Teknolojileri Dergisi’nde yayınlanan Gıdalardaki Ağır Metal Kontaminasyonları: Bulaşma Kaynakları, Sağlık Riskleri ve Ulusal/Uluslararası Standartlar” tezinde ve birçok araştırmada da belirtilen eski binalarda kullanılan musluk sularının paslı borulardan geçmesi, enfeksiyon, bağışıklık sorunları, alzheimer, parkinson gibi çeşitli nörolojik hastalıklara neden olabileceğini aktardı. Sayın; “Paslanan borularla birlikte zararlı bakteriler içme suyuyla birlikte, yemek yapımında ve diş fırçalama ile vücuda girdiğini unutmamak gerekir. QNET, doğal kaynakları korumak ve arıtılmış, temiz suyu insanlarla buluşturmak için geliştirdiği HomePure Nova’yı denemenizi tavsiye ederim” dedi.

Diğer Yazılarımız İçin: Sağlığınız İçin Yeşil Kahve Tüketin

spot_img
Related news

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz